[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۶
  • دوره جدید

حادثه به تعطیلات نمی‌رود، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- سمیرا مولودی
مراقب باشید؛ حوادث مشغول کارند. خبر هم نمی‌دهند. حوادث اند دیگر؛ خبر بدهند که چه؟ اینطور باشد که باید نامش را فی الفور عوض کند. این مهمان ناخوانده آنچنان سرزده وارد می‌شود که حتی فرصت شوکه شدن هم نمی‌دهد. البته ناگفته نماند؛ دم عید است و این سرزده مهمان هم بی نصیب نمانده و به خود آمار و ارقام نو دیده است. هر چه باشد سال نو شده است. در دل این حادثه واژه‌ای نهفته که همین نو شدن سال هم نتوانسته جلودار نیامدنش بشود. اصلاً اگر بخواهید بدانید هیچ چیزی نمی‌تواند جلودار آن باشد و در زمان و امسال و هر سال دیگری مدام در حال تکرار شدن است و وابسته به هیچ زمان و مکانی هم نیست. برایش فرقی نمی‌کند نوروز باشد یا غیر نوروز. در واقع تعطیل و غیر تعطیل هم سرش نمی‌شود؛ «مرگ». 
این واژه زمانی دردناک‌تر از مواقع دیگر عمل می‌کند که در نوروز و تعطیلات عید اتفاق بیفتد. گفتم که تعطیل و غیر تعطیل نمی‌شناسد. 
گاز گرفتگی یکی از آن اتفاقاتی بود که در ایام نوروز با وجود تذکرات وارده بسیار اتفاق افتاد. مسافران محترم با وسایل گرمایشی خطرناک به صورت مخفیانه اقدام به گرم کردن چادرهایشان می‌کردند که البته گاهی هم با یک تیر دو نشان مخفی را هدف قرار می‌دادند و هوس کشیدن قلیان به سرشان می‌زد و زغالی هم دود می‌دادند. 
نمی دانم چرا این چادر چندوجبی را با باغ و تفرجگاه اشتباه می‌گرفتند. اصلاً نمی‌دانم با وجود این همه اخبار و حوادث مشابه که به گوششان می‌خورد چرا باز هم اینکار را می‌کردند. الحمدلله اینترنت آنتن می‌داد؛ وحشتناک. از نوع نوروزی هم آنتن می‌داد. تقویت شده بود برای این ایام. مسئولان گفته بودند. رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی استان فارس طبق اعلام آخرین گزارش خود از تعداد افرادی که در نوروز دچار مسمومیت با گاز منواکسید کربن شده بودند، آمار را 154نفر اعلام کرد. 
محمد رضا عالی منش با اشاره به اینکه از 27اسفند95 تاکنون از این تعداد 53نفر بستری و 76نفر به صورت سرپایی درمان شده اند، گفت: متأسفانه در این میان 3نفر نیز فوت کرده اند. 
او با اشاره به حادثه مسمومیت یک خانواده 15نفره با گاز منواکسیدکربن اظهار داشت: یک خانواده 15نفره دچار علائم مسمومیت با گاز منواکسیدکربن شدند که بلافاصله آمبولانس اورژانس اعزام شد و مصدومان به صورت سرپایی درمان شدند. 
این آمار مربوط به گازگرفتگی بود. و اما حادثه از نوع دیگر؛ «تصادف». 
رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی استان فارس در بخش دیگری از ارائه آمار خود در خصوص آمار مربوط به تصادفات با بیان اینکه حادثه‌ای در محور شیراز-کازرون رخ داده است که باعث شد بار دیگر اورژانس هوایی را به پرواز درآورد، افزود: یک دستگاه پیکان و پاترول در منطقه دشت‌ارژن تصادف کردند که این سانحه منجر به مصدومیت 7نفر شد. عالی‌منش با بیان اینکه در این حادثه اورژانس هوایی 2بار به پرواز درآمد، بیان کرد: 3مصدوم این حادثه به دلیل نیاز فوری با 2پرواز در کمترین زمان ممکن و 4مصدوم دیگر به صورت زمینی و با آمبولانس به بیمارستان‌های رجایی و نمازی شیراز منتقل شدند. 
در جای دیگری اما فرمانده نیروی انتظامی استان از کاهش 44درصدی میزان جان باختگان حوادث ترافیکی در نوروز امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر می‌دهد که می‌تواند جای بسی امیدواری و البته خوشحالی باشد که با وجود وقوع حوادث شاهد کاهش آن هستیم. این آمار می‌تواند به حداقل برسد. این رسیدن به حداقل بستگی دارد به عواملی البته. 
مدتی است به لطف وجود شبکه‌های اجتماعی و برخی حرکات خودجوش مردمی که به تازگی هم مد شده، کمپین‌هایی تشکیل می‌شود که انصافاً خوب هم جواب داده است. مثل کمپین «نه به تصادفات جاده‌ای». 
مدیر عامل هلال احمر فارس با اشاره به اجرای طرح ملی «نه به تصادفات جاده‌ای» بیان کرد: از ابتدای اجرای طرح نوروزی تا پایان روز 11فروردین، 15هزار و 966نفر در استان فارس به کمپین نه به تصادفات جاده‌ای پیوستند. 
فیض‌الله جعفری با بیان اینکه از مجموع عملیات‌های امدادی انجام شده در تعطیلات نوروز توسط هلال احمر استان، 107مورد سانحه جاده‌ای بوده است، گفت: 43مورد خدمات حضوری، 34عملیات سیل و آب‌گرفتگی، 18عملیات حادثه کوهستان، 17عملیات حادثه شهری، 3عملیات ساحلی، یک مورد برف و یک مورد زلزله دیگر عملیات‌های انجام شده توسط هلال احمر فارس است. تا یادم نرفته بگویم که برخی از حوادث حاصل لحظه‌ای غفلت است. درست است که خبرت نمی‌کند ولی هشدار که می‌دهد. 
به هر حال حادثه، همان مهمان ناخوانده مذکور که پیش‌تر ذکر خیرش بود، برایش فرقی نمی‌کند کجا باشی. سواره‌ای یا پیاده. ماشینت گران قیمت است یا نه. نوروز است یا وقت دیگری. تعطیل است یا تعطیل نیست. چون حادثه به تعطیلات نمی‌رود... 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی