[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

وزیر کشور: نقشی در تأمین امنیت عراق نداریم، روزنامه شیراز نوین

وزیرکشور گفت: ایران برای تأمین امنیت مراسم اربعین در خاک عراق هیچ نقشی نداشت. به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در جلسه ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه امنیت واقعی در مراسم اربعین در عراق وجود داشت، اظهار کرد: ما هیچ نقشی در تأمین امنیت داخل عراق نداشتیم. خبرنگاران از من سوال پرسیدند که آیا برای تأمین امنیت در عراق با دولت عراق به توافق رسیده‌اید که من گفتم نه دولت عراق چنین درخواستی از ما داشته است و نه ما چنین تقاضایی داشته‌ایم.
وزیر کشور با اشاره به این که دولت عراق هیچ چیزی کم نداشت خاطر نشان کرد:‌ البته کمبود وجود داشت ولی با همکاری‌ها و هماهنگی‌های که بین دو دولت انجام شد این مراسم به خوبی برگزار شد. رحمانی فضلی همچنین با اشاره به بیانات رهبری که اربعین یک موضوع انسانی و فراتر از مرزهای عقیدتی، قومی و نژادی و زبانی است، اظهار کرد: ما هم باید تلاش کنیم این مراسم را هر سال مؤثرتر و با نظم و انضباط و امنیت بیشتری برگزار کنیم.
وی ادامه داد:‌ رهبری بر تقویت جنبه‌های فرهنگی مراسم اربعین تأکید زیادی دارد و ما هم باید تبیین آموزه‌های دینی و فرهنگی مراسم اربعین را اصل کار خود دانسته و در این زمینه تلاش بیشتری کنیم.  هر چند کارهای خوبی هم در این زمینه انجام شده است. من حتی مطرح کرده‌ام یک کمیته مستقل در شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تدوین برنامه‌های فرهنگی اربعین ایجاد کنند. وزیر کشور با اشاره به نگرانی‌ها، در زمینه‌های وضعیت داخلی از افزایش زائران به دلیل لغو روادید و امنیت مسیر مرز خسروی در عراق، خاطر نشان کرد: ‌با هماهنگی بسیار خوب دستگاه‌ها در این زمینه‌ها هیچ مشکلی به وجود نیامد، البته باید از مردم هم تشکر ویژه کنیم زیرا با ستاد اربعین همکاری کردند. مدیریت سفر توسط مردم کار ما را هم راحت کرد و این نظم‌پذیری مردم برای ما یک وظیفه گرانبهایی به جا گذاشت.
وزیر کشور با اشاره  به برخی از انتقادها نسبت به کمبودها و کمبود امکانات تصریح کرد:‌ ما کمبود امکانات نداشتیم. علاوه بر زائران خود به 170هزار زائر خارجی که از ایران عبور کردند هم خدمات ارائه کردیم. در مسیر مهران تا نجف تردد زیاد بود و از ما خواسته می‌شد که وسایل حمل و نقل به عراق بفرستیم. اما جاده‌ها و مسیرهای عراق کشش وسیله بیشتر را نداشت. این در حالی است که ما وسیله کافی را داشتیم و برای این که ترافیک بیشتر درست نشود از مردم خواستیم کمتر از این مسیر تردد کنند. انتقاد دیگر به بستن مرز شلمچه و چزابه بود این در حالی است که ما خودمان مرز را چند ساعت بستیم تا بتوانیم جمعیت را مدیریت کنیم ولی به گونه‌ای منعکس شد که گویی مرزها بسته شده است. ما در زمینه آب و غذا هم کمبودی نداشتیم و برای تردد هم وزارت راه و شهرسازی یک مدیریت علمی و تجربی به کار برد و از تکنولوژی هم بهره گرفت و نگرانی‌های ما را در این زمینه رفع کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی