[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

پیام حافظ صلح و گفت‌‌وگو است ، روزنامه شیراز نوین

شهردار شیراز در دیدار با سفیر آلمان گفت: پیام اصلی حافظ در شعرش صلح، مدارا و گفت‌و‌گو است و گوته نیز از این زاویه به حافظ علاقه‌مند است، پیام مردم ایران و پیام مردم شیراز به جهانیان نیز صلح، مدارا و گفت‌وگو است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز، مهندس اسکندرپور اضافه کرد: حافظ یکی از سرمایه های فرهنگی شیراز و باعث خوشحالی است که مردم آلمان از دریچه نگاه گوته، حافظ و ایران را می‌شناسند. از این رو ما نیز هفته فرهنگی آلمان را با تأکید بر گوته برگزار کرده‌ایم و امیدوارم که بتوانیم از این ظرفیت عظیم فرهنگی برای نزدیک کردن دو ملت بیشتر استفاده کنیم.
شهردار شیراز افزود: پیمان خواهرخواندگی و برقراری مناسبات فرهنگی بین شهرها می‌تواند سبب نزدیکی مردم دو کشور شود. از این رو کلانشهرهای جهان این مسیر را برای افزایش مناسبات فرهنگی خود استفاده کرده‌اند.
وی با بیان اینکه شیراز پیمان‌خواهرخواندگی و دوستی با شهرهای وایمار و درسدن آلمان دارد، گفت: امیدوارم با ارتقای مناسبات سیاسی بین دو کشور، زمینه همکاری بین شهرها نیز توسعه پیدا کند. مهندس اسکندرپور ضمن اشاره به همکاری های فنی شهرداری شیراز و درسدن در زمینه تراموا و حمل و نقل عمومی افزود: شیراز در زمینه همکاری بین شهرها اقدامات خوبی را با شهرهای مختلف دنیا از جمله درسدن آلمان انجام داده است.
شهردار شیراز با اشاره به برگزاری نشست مشترک تورگردانان ایرانی و مجاری گفت: با همکاری سفارت ایران در مجارستان این نشست را برگزار کردیم و این شرکت‌ها ظرفیت‌هایی را تعریف کردند تا بتوانیم تورهایی را در  شیراز، اصفهان و یزد داشته‌باشیم، این پیشنهاد را می‌دهم که شرکت‌های گردشگری آلمان هم برای اجرای تور به ایران دعوت کنیم.
هفته فرهنگی نماد خوبی برای دوستی ایران و آلمان است
سفیر آلمان در ایران نیز در این نشست گفت: هفته فرهنگی نماد خوبی برای دوستی ایران و آلمان است، دوستی از مردم و از روابط شهرها شروع می‌شود و هفته فرهنگی آلمان در ایران منجر به نزدیکی بیشتر دو ملت می‌شود. از این رو برگزاری این هفته فرهنگی دارای اهمیت است.
میشائیل‌جوزف‌هرمان‌کلور برشتولد خاطرنشان کرد: به دلیل وجود مشکلات سیاسی بسیار مهم است که ارزش‌هایی مثل حافظ و گوته را حفظ کنیم چون شعار مشترک حافظ و گوته صلح وفاداری‌و گوش‌کردن به طرف مقابل است. وی با بیان اینکه روابط خواهرخواندگی و دوستی برای ما مهم است چون باعث می‌شود مردم با یکدیگر رابطه بهتری داشته‌باشند، افزود: از رابطه دوستی شیراز با شهر وایمار بسیار خوشحال هستم و استقبال می‌کنم. همچنین تمام تلاشم را می‌کنم تا این دوستی عمیق‌تر شود. سفیر آلمان در ایران اضافه کرد: ایران و آلمان روابط دوستانه تاریخی دارند و این دوستی به خصوص در بخش هنر و بحث‌های روشنفکرانه بسیار عمیق است. برشتولد خاطرنشان کرد: بسیار خوشحال هستم از رابطه عاطفی که بین گوته و حافظ وجود دارد و این باعث ایجاد رابطه عاطفی بین ایران و مردم آلمان می‌شود به همین دلیل مناسب است تا از دوستی بین گوته و حافظ استفاده کنیم. گفتنی است هفته فرهنگی آلمان در شيراز به مناسبت دویست سالگی دیوان غربی - شرقی، از ۹ تا١٣ آبان‌ماه به همت شهرداری شیراز و با همکاری سفارت آلمان در ایران برپاست.  

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی