[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

اصول پدافند غیرعامل را باید در زیرساخت‌های عمرانی نهادینه کرد، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید صدرا به مناسبت هفته پدافند غیرعامل گفت: رعایت اصول پدافند غیرعامل در زیرساخت‌های عمرانی، ایمن‌سازی شهرها و امنیت شهروندان ضروری است.
به گزارش روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید صدرا، حاجی‌پور با اشاره به اینکه باید پدافند غیرعامل را سر لوحه کار خود قرار دهیم و نباید تنها مختص یک هفته باشد بلکه باید در تمام طول سال به پیگیر این موضوع باشیم ادامه داد: با استفاده از برنامه‌های‌جامع مدیریت بحران و با بکارگیری اقدامات مؤثر همراه با طرح‌های‌کاربردی و حتی الامکان کم هزینه و چند منظوره در مرحله آمادگی قبل از بحران،‌ می‌توان به میزان زیادی از شدت و گستردگی خسارات و تلفات ناشی از خطرات را کاهش داد.
وی افزود: از مهم‌ترین این تمهیدات در شهر جدید صدرا، نهادینه کردن اصول پدافند غیرعامل در زیرساخت‌ها عمرانی از جمله مسیرهای دسترسی صدرا به شیراز از محور باجگاه و صدرا به دوکوهک است که باعث خارج شدن صدرا از بن بست، کاهش خطرات احتمالی و مشکلات حمل‌و‌نقل برون‌شهری صدرا، کاهش تردد خودرو وکوتاه شدن مسیر از صدرا به شیراز و ... شده است.
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید صدرا یادآور شد: در سیاست‌های کلی نظام پدافند غیرعامل که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده بر پدافند غیرعامل به عنوان مجموعه اقدامات غیرمسلحانه که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب‌پذیری، تداوم فعالیت‌های ضروری، ارتقاء پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدات و اقدامات نظامی دشمن می‌شود، تأکید شده است.
وی اصول پدافند غیرعامل را در سه حوزه تخصصی عمران و شهرسازی، سایبری و زیستی تعریف کرد و افزود: عدم رعایت اصول پدافند غیرعامل در بخش‌های‌زیستی، عمران و شهرسازی، سایبری و ...‌می‌تواند باعث از بین رفتن نیروی انسانی، نابودی زندگی هزاران گونه زیستی، آلودگی زیست‌محیطی، تشدید آسیب‌پذیری سازه‌ها‌ و در نتیجه صرف هزینه‌های ‌گزاف در برابر تهدیدات احتمالی شود. 
حاجی‌پور در حوزه شهرسازی بیان داشت: ازجمله اقداماتی که درحوزه معماری و شهرسازی با رویکرد پدافند غیرعامل می‌توان انجام داد بهره‌گیری از فضاهای موجود در بام و نمای ساختمان‌ها‌ جهت اعمال برخی تمهیدات پدافندی غیرعامل ‌می‌باشد. 
عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهر جدید صدرا، مسئله شهرسازی دفاعی و نقش پدافند غیرعامل در حیات شهرها را از مباحث بنیادین در مطالعات شهرسازی و برنامه‌ریزی شهری دانست و گفت: در این راستا شناخت مؤلفه‌های‌ مرتبط با شهرسازی دفاعی یکی از اصول مورد نظر در ایجاد فضای شهری با حداقل ریسک ممکن‌ می‌باشد.
حاجی‌پور اضافه کرد: چنین رویکردی در شهرسازی بدین معناست که در برنامه‌ریزی و طراحی شهرها باید علاوه بر تعیین کاربری‌ها‌ و فضاهای مورد نیاز شهر، با سازماندهی فضاهای مناسب و ارتباطات عملکردی و ساختاری ویژه، اقدامات از پیش اندیشیده‌ای‌ برای حفظ جان مردم در مقابل تهدیدها صورت داده و امکان تداوم بی‌وقفه فعالیت‌های‌ضروری و کاهش آسیب‌پذیری شهر فراهم شود.
مدیر عامل شهر جدید صدرا تأکید کرد: مدیران شهری در بحث پدافندغیرعامل بایستی به گونه‌ای ‌تلاش نمایند تا آمادگی لازم در جهت کاهش خسارات جانی و مالی به مقابله سریع و بهبود اوضاع تا سطح وضعیت عادی در سطح شهر در هنگام اضطرار فراهم آید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی