[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۷۴
  • دوره جدید

پروفسور بُسه استاد تمام ادبیات آلمان: بدون حافظ دیوان غربی- شرقی گوته وجود نداشت، روزنامه شیراز نوین

سخنرانی پروفسور آنکه بُسه، متخصص سرشناس دیوان «غربی - شرقی» گوته، استاد ادبیات آلمان در دانشگاه کلاگنفورت اتریش از سلسله برنامه‌های‌هفته فرهنگی آلمان در شیراز پیرامون دیوان «غربی - شرقی» گوته در دانشگاه شیراز برگزار شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، پروفسور بُسه استاد تمام ادبیات آلمان در جمع فرهنگوران و دوستداران شعر و ادب گفت: هفته فرهنگی آلمان در شیراز به مناسبت بزرگداشت حافظ و گوته برگزار شده ایت و باید اذعان کرد بدون حافظ دیوان غربی- شرقی گوته وجود نداشت. وی با ابراز خوشحالی از برگزاری هفته فرهنگی آلمان در شیراز افزود: در این هفته فرهنگی، دویست سالگی دیوان گوته را در جوار آرامگاه حافظ جشن گرفتیم. بُسه همچنین در این سخنرانی تعدادی از اشعار گوته که نشان‌دهنده سیر تحول تفکر این شاعر است را تشریح و اضافه کرد: دیوان غربی - شرقی گوته که پیش‌زمینه آن برگرفته از گنجینه‌های مشرق زمین است، اساس نمایشگاهی را تشکیل‌می‌دهد که آن را در نقاط مختلف جهان برگزار کرده‌ام.
استاد ادبیات آلمانی با اشاره به برگزاری نمایشگاهی از نسخ دیوان غربی - شرقی و دست نوشته‌های‌گوته به خط فارسی در دانشگاه شیراز گفت: این نمایشگاه شما را در جریان آثار باارزشی قرار می‌دهد که  از اولین شعر در ۱۸۱۴ تا ۱۸۱۹ چگونگی خلق آثار را نشان ‌می‌دهد.
پروفسور بُسه همچنین از شهرداری شیراز، سفارت آلمان و دانشگاه شیراز که مقدمات برگزاری نمایشگاه منتخب دیوان گوته را فراهم کردند، تشکر کرد و گفت: تعداد بسیاری از مؤسسات فرهنگی و ادبی آلمان بسیج شدند تا نسخ قدیمی دیوان گوته جمع و نمایشگاهی از نسخ دیوان «غربی - شرقی» گوته و دست نوشته‌های‌این شاعر در شیراز برگزار شود.
بر اساس این گزارش، به همت شهرداری شیراز، هفته فرهنگی آلمان در شیراز طی روزهای ۹ تا ۱۳ آبان‌ماه به مناسبت دویستمین سالگرد انتشار دیوان غربی - شرقی گوته با حضور هیئتی از آلمان شامل اساتید دانشگاه، هنرمندان، کارگردان فیلم، موسیقیدانان در حال برگزاری است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی