[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۹
  • دوره جدید

پروژه‌های اقتصادی به بهره‌برداری می‌رسند ، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس گفت: در نیمه دوم سال‌جاری، ۳۰هزار میلیارد تومان پروژه اقتصادی و عمرانی با حضور رئیس‌جمهور در این استان افتتاح خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، دکتر عنایت الله رحیمی در نشست هم‌اندیشی فعالان بخش اقتصادی و شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان فارس که با حضور وزیر اموراقتصادی و دارایی برگزار شد، افزود: براساس شناساسی وضع موجود و توانمندی‌های‌استان، اهداف توسعه استان، بر مبنای نیازمندی‌ها ‌و ارزش‌ها ‌و سندهای بالادست تعیین شده است.
وی گفت: در زمینه گردشگری استان فارس، توسعه دفاتر گردشگری، ایرلاین‌های‌پارس‌ایر و فلای‌پارشیا، توسعه و تجهیز فرودگاه، توسعه هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها‌ و بوم‌گردی‌ها، ثبت آثار جهانی و ملی و معرفی آن‌ها‌به جهانیان و توسعه مراودات ملی، اسلامی و جهانی مورد نظر مدیریت ارشد استان قرار گرفته است.
وی ادامه داد: در حوزه کشاورزی مقام دوم تولید محصولات کشاورزی متعلق به استان فارس است و محدودیت‌هایی مانند خشکسالی طولانی مدت و کمبود آب، استفاده بی‌رویه از کودها و سموم، کمبود پایانه‌های‌صادراتی از اهم مشکلات این حوزه بوده است.
نماینده عالی دولت در استان فارس افزود: برای حل مشکلات بخش کشاورزی اقداماتی مانند ساماندهی ستاد کشت گلخانه‌ای ‌را انجام دادیم و موفق شدیم به میزانی که در تمام ادوار گذشته گلخانه ایجاد شده بود، در سال 98 گلخانه و کشت‌های‌سایبانی تأسیس کنیم. دکتر رحیمی اظهارداشت: همچنین کشت گیاهان کم آب بر و دارویی در استان فارس از دیگر اقدامات برای رفع مشکلات حوزه کشاورزی این استان بوده است.
نماینده عالی دولت در استان فارس گفت: در حوزه صنعت بر مبنای سیاست‌های‌ابلاغی اقتصاد مقاومتی حفظ و توسعه صنایع موجود، به ظرفیت کامل رساندن صنایع فعلی و فعال کردن صنایع تعطیل شده در دستور کار قرار دارد.
وی با اشاره به این که برای اکتشاف معدنی در۱۷هزار کیلومترمربع از پهنه‌‌های‌معدنی استان با ایمیدرو قرارداد منعقد شده است، اظهارکرد: به منظور ساماندهی حوزه معادن، افزایش کیفیت برداشت توسط بخش خصوصی، راه‌اندازی معادن جدید و تشویق به تکمیل زنجیره تولید و فرآوری از برنامه‌های‌ مدیریت ارشد استان بوده است.
استاندارفارس همچنین به فعالیت‌های‌صورت گرفته در حوزه‌زیرساخت‌های‌ارتباطی استان اشاره کرد و گفت: در زمینه تکمیل آزادراه شیراز-اصفهان با پیشرفت فیزیکی 78 درصد، نیازمند همکاری بانک‌‌های‌مسکن، سپه و ملی و صادرات هستیم که از این بانک‌ها ‌درخواست وام شده است.
رحیمی افزود: تاکنون بانک مسکن آمادگی خود را برای پرداخت ۲۰۰میلیارد تومان تسهیلات اعلام کرده است که امیدوارم این همکاری شامل حال سایر بانک‌ها ‌نیز شود تا بتوانیم این آزاد راه را تا سال ۱۳۹۹ به بهره‌‌برداری برسانیم.
وی همچنین با اشاره به  اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید برای توسعه حمل و نقل ریلی در استان فارس بیان کرد: به رغم پیگیری‌ها‌ در ارتباط با فاینانس راه آهن شیراز - بوشهر هنوز به نتیجه نرسیدیم، متأسفانه بانک صنعت و معدن اعلام کرده است سقف کارکردش تکمیل شده و قادر به همکاری در این پروژه نیست.
وی ادامه داد: درخواست داریم بانک‌های‌دیگر در این زمینه ورود پیدا کنند تا ما را از بن بست خارج کنند و راه آهن فارس به بنادر متصل شود.
استاندار فارس همچنین به فعال بودن سه فرودگاه بین‌المللی در این استان اشاره کرد و گفت: در زمینه توسعه سالن‌های‌فرودگاه فعالیت خوبی صورت گرفته است.
دکتر رحیمی به اقدامات صورت گرفته در حوزه آب اشاره کرد و افزود: در این دولت ۲ سد در فارس افتتاح شده و سه سد دیگر امسال و سال آینده افتتاح ‌می‌شود. وی گفت: آبرسانی برای محرومیت‌زدایی در دستور قرار دارد؛ آبرسانی به جهرم با حضور معاون اول رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید، آبرسانی به جهرم آماده بهره‌برداری است، خط دوم آبرسانی به شیراز و آبرسانی به سعادت‌شهر و ارسنجان در همین چارچوب پیگیری شده و هزینه‌های‌بسیار بالایی برای دولت داشته است.
دکتر رحیمی با بیان این که منابع مورد نیاز تأسیس تصفیه‌خانه شش شهرستان از بانک توسعه استانی تأمین شده است، گفت: تصفیه‌خانه فاضلاب شماره 2شیراز با حضور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری خواهد رسید. 
استاندار فارس با تأکید بر این که در زمینه گازرسانی انقلابی در این استان صورت گرفته است، گفت: تعداد روستاهای گازرسانی شده در فارس از حدود 600 روستا در سال 92، به حدود یک هزار و 900 روستا رسیده است.
نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به شرایط جدید کشور در وضعیت جنگ اقتصادی گفت: در این شرایط طرح‌هایی مانند هر فرماندار 200 شغل جدید در یک سال، ستاد گلخانه، تهیه و اجرای سند پیشران توسعه استان و هر بنگاه اقتصادی به علاوه یک از جمله طرح‌هایی بود که توسط مدیریت ارشد استان فارس مورد تأکید قرار گرفته است. وی خطاب به وزیر اموراقتصادی و دارایی گفت: درخواست داریم در خصوص کاهش تراکم و تمرکز تصمیم گیری‌‌ها‌مطابق با اصل ۱۲۷ قانون، تعیین نماینده ویژه برای تسریع در حل مشکلات مورد توجه قرار گیرد و در خصوص مسائلی مانند محاسبه نشدن حقوق استان فارس در زمینه صادرات برخی اقلام به عنوان مبداء صادراتی، تسریع در اتمام ساختمان گمرک منطقه ویژه اقتصادی شیراز، افزایش سقف اختیارات بانکها در پرداخت تسهیلات، کاهش تعداد سامانه‌‌ها ‌برای ثبت اطلاعات فعالان اقتصادی، پرداخت وام به پیمانکاران پروژه‌‌های‌دولتی و مشارکت بانک‌ها ‌در اجرای این پروژه‌ها، چاره‌اندیشی شود.
دکتر رحیمی افزود: قرار بود به سرمایه‌گذاران خارجی با سپرده ۲۵۰هزار دلاری، اقامت پنج ساله داده شود اما متأسفانه فرم‌های‌وزارت امور اقتصادی و دارایی مشکلاتی را برای تحقق این مهم ایجاد کرده است. استاندار فارس افزایش مشوق‌های‌مالیاتی برای صادرات را در گسترش صادرات مؤثر دانست و گفت: باید سرمایه‌گذاری ایرانیان خارج از کشور در ایران به عنوان سرمایه‌گذاری خارجی محسوب گردد زیرا اعمال تحریم‌های‌اقتصادی ورود سرمایه از مبادی رسمی و بانکی را به داخل کشور با مشکلاتی روبرو کرده است و باید تدبیری برای ورود سرمایه‌های‌ایرانیان به داخل کشور اندیشیده شود.
نماینده عالی دولت در استان فارس به بالا بودن قیمت پول و مشکلات نقل و انتقال پول به داخل کشور اشاره کرد و گفت: به منظور تسهیل فعالیت‌های‌اقتصادی باید برای کاهش تعداد سامانه‌ها‌ و تعریف سامانه واحد تدابیری اندیشیده شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی