[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۹
  • دوره جدید

ایران نشان داد که قدرت با قدرت کنترل ‌می‌شود ، روزنامه شیراز نوین

نشست بسیج اساتید فارس با عنوان «معمای امنیت و قدرت در روابط ایران و آمریکا» با حضور دکترابراهیم متقی استاد دانشگاه تهران در شیراز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام‌نور استان فارس، دراین نشست که با حضور اساتید بسیجی دانشگاه‌های‌استان فارس به میزبانی دانشگاه پیام‌نور استان فارس برگزار شده بود، مسائل پیچیده کشورمان در روابط با نظام جهانی با محوریت آمریکا و صهیونیزم جهانی تبیین و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در این نشست با بیان اینکه ترامپ صراحتاً اعلام ‌می‌کند که دیگر نمی‌تواند هزینه‌های‌اقتصادی، امنیتی برای کشورهای مختلف را بدهد، اظهارداشت: در داخل آمریکا نیز این چالش به وجود آمده که چرا ایالات متحده در ۱۸ سال گذشته ۷هزار میلیارد دلار هزینه نظامی در خاورمیانه انجام داده ولی منجر به امنیت بیشتر برای این کشور نشده است.
دکتر ابراهیم متقی افزود: امروز آمریکا، دچار پارادوکس بین امنیت و قدرت است. اگر می‌خواهد قدرت بیشتری اعمال کند یا قدرت بیشتری تولید کند، این قدرت نه تنها منجر به امنیت بیشتر نمی شود بلکه کمتر هم‌می‌شود.  وی با بیان اینکه برکسی پوشیده نیست که روحیه آمریکایی‌ها‌ روحیه جنگ و کاربرد قدرت نظامی است، اظهارداشت: قدرت بازدارنده ایران در منطقه موجب شده که ریسک طرف مقابل علیه هرگونه اقدام نظامی علیه کشورمان افزایش یابد. ایران نشان داد که قدرت با قدرت کنترل‌می‌شود نه با سازش، مماشات و نقطه‌ضعف نشان دادن. 
این استاد دانشگاه با تشریح اینکه چرا ترامپ از حمله نظامی به برخی مناطق و پایگاه‌های‌ایران منصرف‌می‌شود؟، یادآور شد: برخی از این مجموعه‌ها ‌به این جمع بندی رسیدند که اگر چنین اقدامی از سوی آمریکا انجام بگیرد، مطمئناً ایران اقدامات متقابل را در ارتباط با ایالات متحده در منطقه انجام‌می‌دهد و آمریکا آمادگی واکنش پرشدت را ندارد. آمریکایی‌ها‌یک تصمیم سخت گرفتند و اینکه از کاربرد قدرت در فضای مرزهای جغرافی ایران خودداری کنند.
وی افزود: در فضای خارج از فضای مرزهای جغرافی ایران هم آمریکایی‌ها‌هیچ اقدام نظامی مستقیمی انجام نداده اند. ما هم علیه آنها اقدام مستقیمی در خارج از مرزهایمان به انجام نداده ایم. ساقط کردن پهپاد آمریکایی در 4 مایلی آب‌های‌ایران نیز نشان داد که ایران آماده کاربرد قدرت است وقدرت ایران یک قدرت نامتقارن است.  متقی با بیان اینکه ایران با کمترین هزینه دربرابردیپلماسی تهدید آمریکا امنیت‌سازی کرده است، افزود: علی‌رغم تحریم‌های‌اقتصادی وتسلیحاتی و محدودیت‌های‌راهبردی،جمهوری اسلامی ایران توانسته است قابلیت خود را ارتقا داده و به قدرت بازدارنده نائل شود. 
ایران سالیانه کمتر از ۵میلیارد دلار هزینه دفاعی دارد که این میزان یک سوم هزینه‌های‌دفاعی امارات، ۴۰درصد کویت و ۵درصد هزینه‌های‌دفاعی عربستان است. استاد روابط بین‌الملل دانشگاه تهران و کارشناس مسائل سیاسی افزود: متأسفانه در ایران یک فضای اجتماعی و سیاسی وجود دارد که معادله قدرت در کشور را بر نمی‌تابد. این فضا عمدتاً تحت‌تأثیر یک فضای رسانه‌ای‌بین‌المللی است که تولید ادبیات چالشی در برابر نظام سیاسی‌ می‌کند.
وی با تأکید بر لزوم ارتقای حوزه‌های‌رسانه‌ای ‌و مالتی‌مدیا افزود: حوزه‌های‌رسانه‌ای‌ما در سطح ملی قابلیت تحرک و نقش‌یابی در فضای امروز دنیا را ندارند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی