[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

آزادی ‌سه بانوی زندانی و بازگشت به کانون خانواده، روزنامه شیراز نوین

معاونت اجتماعی و مشارکت‌های‌مردمی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در اقدامی خداپسندانه و با همیاری داوطلبانه کارمندان شهرداری شیراز، طی طرحی با عنوان «مهر رهایش» سه تن از بانوان زندانی جرایم غیرعمد را از بند رهانید. 
به گزارش اداره ارتباطات سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز جرایم غیرعمد، آن‌دسته از جرایمی را در برمی‌گیرد که بدون قصد قانون‌شکنی و به دلیل بی‌مبالاتی، بی‌احتیاطی، نداشتن مهارت و ناآگاهی اتفاق می‌افتد. 
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با حضور در ندامتگاه عادل‌آباد شیراز، عنوان کرد: مهر رهایش که با مشارکت داوطلبانه کارمندان شهرداری شیراز به ثمر رسیده است، از آذرماه سال ۱۳۹۷ آغاز شد و مرحله اول آن در آبان‌ماه سال ۱۳۹۸ به پایان رسید. 
دکتر ابراهیم گشتاسبی‌راد خاطرنشان کرد: این طرح پنجره‌ای به روی زنان و مادران دربند گشوده است، زنانی که فاصله میان شهروند عادی بودن تا سابقه‌دار شدنشان را در  آنی طی کرده‌اند و بی‌آنکه بخواهند از سر اتفاق یا اغفال، مرتکب جرمی ناخواسته و نادانسته شده‌اند. 
وی خاطرنشان کرد: سازمان فرهنگی شهرداری شیراز باتوجه‌به رویکرد انسان‌محوری و اجتماعی شورای اسلامی شهر شیراز و شهردار محترم، بر آن شد به‌منظور یاری‌رسانی به شهروندان در بند جرایم غیرعمد، طرح حمایتی «مهر رهایش» را عملیاتی کند. 
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با بیان اینکه در غیبت مادر در خانه بیش از هرچیز جسم و جان فرزندان زخم برمی‌دارد، افزود: کودکانی که محروم از محبت سرشار و رابطه نزدیک با مادر باشند، اغلب در معرض آشفتگی‌های رفتاری‌اند و به تبع آن جامعه گرفتار ناآرامی و اندوه خواهد شد.
وی ادامه داد: با نیم‌نگاهی به این مهم، سازمان فرهنگی شهرداری شیراز جامعه هدف را در نخستین دوره این طرح زنان زندانی جرایم غیرعمد در نظر گرفت. 
آزادسازی زنان دربند براساس وظیفه اجتماعی شهرداری صورت گرفته است 
عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر شیراز نیز عنوان کرد: سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز براساس وظیفه اجتماعی خود به موضوع آزادسازی زنان دربند جرایم غیرعمد وارد شده است. 
دکتر لیلا دودمان با بیان اینکه این سه بانو، به دلیل عدم توانایی در پرداخت بدهی در زندان بودند، بیان داشت: هزینه آزادی این زنان به همت کارکنان شهرداری و نیز خیران تأمین شد و در قالب یک چک در اختیار مدیرکل زندان‌های فارس قرار گرفت. 
وی با بیان اینکه بانوان زندانی جرایم غیرعمد، معمولاً به واسطه مسائل خانوادگی گرفتار می‌شوند، افزود: بدین‌معنا زنان برای کمک به همسر یا فرزندشان اقدام به دادن چک می‌کنند و در شرایط اقتصادی که بازار تحت‌تأثیر مسائل مختلف دچار نوسانات شدید می‌شود، توانایی پرداخت ضمانت خود را ندارند. 
فرهنگسراها به کمک خانواده  زندانیان‌می‌آیند
عضو شورای اسلامی شهر شیراز با تأکید بر اینکه سازمان فرهنگی شهرداری شیراز در نظر دارد، این موضوع را به‌صورتی مستمر ادامه دهد، ابراز داشت: جز فراهم کردن امکان آزادی مادران دربند، سازمان فرهنگی شهرداری شیراز در نظر دارد از طریق بهره‌گیری از حضور مشاوران در فرهنگ‌سرا‌ها و برخورداری خانواده‌های زندانیان از امکانات فرهنگسراها به‌صورتی رایگان کمک‌های غیرمستقیمی نیز در این زمینه ارائه کند. 
معاون اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز نیز عنوان کرد: به یاری خداوند و همت بلند کارکنان خیراندیش و نیکوکار شهرداری شیراز، توفیقی بزرگ دست داد تا بار دیگر به طریقی گرد غم و اندوه از چهره مادرانی دلسوز و خانواده ایشان بزداییم.
سارا همت ضمن قدردانی از مشارکت‌کنندگان در طرح مهر رهایش بیان کرد: همکاران مهرورز و نیکوکار در شهرداری شیراز با اهدای بخشی از حقوق خود و بازگرداندن سه بانوی زندانی به آغوش گرم خانواده‌شان، پاداشی بسیار ارزشمند و اجر دنیوی و اُخروی این اقدام خداپسندانه را در زندگی خود وارد کردند. 
مدیرکل زندان‌های فارس نیز گفت: بسیاری از شهروندان در مجموعه زندان نگهداری می‌شوند و رسالت سازمان‌های فرهنگی و اجتماعی این است که به شهروندان خدمات‌رسانی کنند و بایسته است این مهم از خانواده‌های زندانیان آغاز شود. 
اسحاق ابراهیمی افزود: تعدادی از زندانیان ناخودآگاه و به دلیل مشکلات اقتصادی و نوسانات بازار مرتکب جرم غیرعمد و گرفتار زندان شده‌اند.
وی با اشاره به صورت‌گرفتن اقدامات اصلاحی و تربیتی، آموزشی، روانشناسی و کارگاه‌های‌مهارت‌های اساسی زندگی در زندان‌های استان، اظهار داشت: باوجود فعالیت‌های‌صورت گرفته، در حوزه‌های مختلف مشکلاتی وجود دارد که با حمایت و تعامل دستگاه‌های اجرایی می‌توان آن‌ها را رفع کرد. مدیرکل زندان‌های فارس افزود: انتظار ما این است که از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های شهرداری و شورای اسلامی شهر شیراز درراستای حل مشکلات زندانیان استفاده شود و تفاهم‌نامه همکاری بین اداره کل زندان‌ها و شهرداری منعقد شود تا بتوانیم با همکاری یکدیگر خدمات بیشتری به زندانیان به عنوان شهروندان جامعه ارائه کنیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی