[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۴
  • دوره جدید

مستند نگاری شهر جهانی گور آغاز شد، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس از آغاز فصل اول مستند نگاری پلان سازه‌های‌شهر جهانی گور فیروزآباد خبرداد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس، مصیب امیری با اعلام این خبر گفت: «فصل اول مستندنگاری پلان سازهای شهرگور شهرستان فیروزآباد با روش ژئو فیزیک پس از اخذ مجوز از طرف پژوهشگاه وزارت به سرپرستی علیرضا عسکری چاوردی و پی یر فرانچسکو کالیری  از 14/8/1398 تا  5/9/1398 آغاز شده است.»
او ادامه داد: «شهر گور از جمله شهرهای دوران ساسانی است که به نام‌های دیگری مثل اردشیر خوره، شهر جور، کوره اردشیر خوانده‌ می‌شود.  این شهر با نقشه‌ای کاملاً مدور با قطر 1950 متر ساخته شده است. فضای داخلی شهر مثل یک چرخ پره دار بوسیله 10 محور خیابانی به 20 ناحیه بزرگ و همانند هم تقسیم گردیده بود.» 
امیری اظهار داشت: « فضای مرکزی شهر، خود در باروی مدور دیگری که قطر آن در حدود 400 متر بوده قرار داشته است. خیابان‌های شهر به صورت شعاع‌هایی به کناره‎های این باروی داخلی منتهی می‎شدند. در نقطه مرکزی فضای داخلی شهر، برج عظیم چهار گوشه‌ای (که در متون تاریخی به نام تیربال از آن نام برده شده) قرار دارد که در واقع مرکز تمامی شهر محسوب‌ می‌شود. در اطراف این برج تپه‌های بزرگی که ازآوار بناها شکل گرفته‌اند، دیده می‌شود. برخی از آنها همانند بنای موسوم به تخت‌نشین که آتشکده اصلی شهر بوده، تا حدودی شناخته شده‌اند. در واقع می‎توان گفت که در داخل دایره مرکزی شهر فقط ابنیه آیینی، اداری، تشریفاتی قرار داشته‎است. در حالی‌که دایره خارجی و بزرگتر شهر محل خانه‌ها و ابنیه ساکنان شهر بوده است.» گفتنی است این بنا در سال 97 به همراه 7 اثر دیگر با عنوان منظر (محور) ساسانی فارس در سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی