[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۵
  • دوره جدید

رشد خودکشی در فارس، روزنامه شیراز نوین

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس اعلام کرد: 3/7 درصد از آمار خودکشی‌های‌کل کشور در سال گذشته مربوط به استان فارس بوده که بیشترین نوع آن اقدام به خودکشی از طریق حلق آویزکردن بوده است.
معاون قضایی دادگستری کل استان فارس با بیان اینکه والدین باید نسبت به فرزندان خود و علائم خودکشی آگاه و حساس باشند، گفت: مهم‌ترین عوامل هشداردهنده درخصوص خودکشی نوجوانان، اُفت چشمگیر در عملکرد تحصیلی و سطح پیشرفت، تمرکز ضعیف، خواب آلودگی و بی‌توجهی، رفتار تخریبی غیرعادی، وجود مایه‌های‌مرگ و مردن در کارهای نوشتاری و تصویری، از دست دادن علاقه به فعالیت‌های‌سابق، بی‌میلی نسبت به برقراری رابطه با دیگران، بی‌تفاوتی نسبت به ظاهر و لباس خود، فرار از خانه، تمایلات افسرده، وابستگی افراطی، رفتار خودزنی، تغییرات شدید و ناگهانی در شخصیت و خلق ‌می‌باشد.
احمد رحمانیان در نشست تخصصی نجات جان‌ها، بازگرندان امید که با موضوع خودکشی در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه شیراز برگزار شد، اظهار کرد: خودکشی از منظر همه جامعه‌شناسان، روان‌شناسان، متخصصین علوم تربیتی و حقوق‌دانان مورد توجه است. روانشناسان بیشتر به ویژگی‌های‌ فردی خودکشی توجه‌ می‌کنند تا به انگیزه‌های‌او برسند، جامعه‌شناسان خودکشی را در چهارچوب ساختار روابط فرد یا دیگران بررسی‌ می‌کنند و حقوق‌دانان خودکشی را در مفهوم حقوق کیفری فنی و جرم یا جرم نبودن عمل بررسی‌می‌کنند.
وی ضمن اشاره به آیات و روایت‌های‌اسلامی درخصوص موضوع خودکشی افزود: از منظر فقه شیعه و اسلام خودکشی در زمره گناهان بزرگ تلقی شده است. خداوند متعال در آیه 29  سوره نساء‌ می‌فرماید: «و لا تقتلوا انفسکم ان الله کان بکم رحیما» که مفسران قرآنی این موضوع را دلالت بر حرمت خودکشی دانسته‌اند. حضرت امیر‌المؤمنین(ع) نیز‌می‌فرماید: مؤمن ممکن است به هر نوع مرگی بمیرد ولی خودکشی نمی‌کند. همچنین امام صادق (ع)‌می‌فرماید: کسی که عمداً خود را بکشد برای همیشه در آتش جهنم خواهد بود.
رحمانیان در ادامه درباره این موضوع و نظر فیلسوفان گفت: آنها خودکشی را نشانه بیماری و یا نا آگاهی از مرتبه وجودی و موقعیت هستی شناسی خود‌می‌دانند که شایسته و زیبنده یک انسان خردمند و با ایمان نیست. معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس با اشاره به اینکه از لحاظ قواعد فقهی نسبت به این موضوع قاعده لاضرر حاکم است، اضافه کرد: از لحاظ حقوقی خودکشی در قانون ما جرم انگاری نشده و در نتیجه وصف کیفری ندارد و در همین راستا معاونت در خودکشی جرم نیست اما اگر زمانی فردی مسبب خودکشی گردد از این نظر به عنوان مباشرت در جرم مجازات‌می‌شود. قاضی رحمانیان افزود: همچنین در قانون جرائم رایانه‌ای ‌و ماده 743 قانون مجازات اسلامی معاونت در خودکشی به‌وسیله سیستم‌های‌رایانه‌ای ‌و مخابراتی جرم شناخته شده و برای آن ضمانت اجرای کیفری تعیین شده است.
این مقام قضایی بیان کرد: آمار مرگ و میرهای مشکوک به خودکشی در استان فارس در سال 97 نسبت به سال 96 حدود 8 درصد افزایش داشته که غالباً خودکشی‌ها‌ به‌وسیله حلق‌آویز کردن و بعد از آن به‌وسیله شلیک تیر با سلاح گرم و پریدن از نقاط مرتفع بوده است.
وی اظهار داشت: از منظر قانون مدنی هر گاه کسی به قصد خودکشی خود را مجروح یا مسموم کند یا اعمال دیگری از این قبیل که موجب هلاکت نفس است مرتکب شود و وصیت کند، آن وصیت در صورت مرگ وی باطل است.
معاون قضایی دادگستری کل استان فارس با بیان اینکه والدین باید نسبت به فرزندان خود و علائم خودکشی آگاه و حساس باشند، گفت: مهم‌ترین عوامل هشداردهنده درخصوص خودکشی نوجوانان، اُفت چشمگیر در عملکرد تحصیلی و سطح پیشرفت، تمرکز ضعیف، خواب آلودگی و بی‌توجهی، رفتار تخریبی غیرعادی، وجود مایه‌های‌مرگ و مردن در کارهای نوشتاری و تصویری، از دست دادن علاقه به فعالیت‌های‌سابق، بی‌میلی نسبت به برقراری رابطه با دیگران، بی تفاوتی نسبت به ظاهر و لباس خود، فرار از خانه، تمایلات افسرده، وابستگی افراطی، رفتار خودزنی، تغییرات شدید و ناگهانی در شخصیت و خلق‌ می‌باشد.
رحمانیان مهمترین راهکار پیشگیری از خودکشی را جدی گرفتن هر نوع فکر، ایده، حرکت، قصد و یا تهدید به خودکشی از سوی اطرافیان به‌ویژه نزدیکان درجه اول دانست و بیان کرد: از نظر روان‌شناسی احتمال پیش‌بینی رفتار خودکشی ضعیف است اما غالباً نوجوانانی که قصد خودکشی دارند افکار و احساسات خود را قبل از انجام این کار با فردی در میان ‌می‌گذارند، بنابراین‌ می‌توان با تغییرات رفتاری در مورد فردی که در معرض خودکشی قرار دارد، از این عمل او پیشگیری کرد.
وی گفت: معمولاً کسی که‌می‌خواهد خودکشی بکند افکار خود را به صورت صریح یا ضمنی و تلویحی بیان ‌می‌کند، بنابراین ارجاع فوری این افراد به مشاوران مجرب و صاحب صلاحیت ضروری است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس خاطرنشان شد: برخی از افراد که اقدام به خودکشی‌ می‌کنند واقعاً قصد این که به زندگیشان پایان دهند را ندارند، بلکه به‌دنبال جلب توجه دیگران به ناراحتی روانی خود هستند و در اصل اقدام به خودکشی آنها یک نوع فریاد کمک‌خواهی است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی