[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۴
  • دوره جدید

هدف مرکز کارشناسان دادگستری تقویت نهادهای موازی است، روزنامه شیراز نوین

رئیس هیئت‌مدیره مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس با تأکید بر اینکه این مجموعه برای تقویت نهادهای موجود ایجاد شده، نه تخریب و تضییع آنها، گفت: در دنیا هم نهادهای موازی با هدف تقویت و هم‌‎افزایی تشکیل می‌شوند و فعالیت می‌کنند.
بهنام نژند شنبه ۱۸ آبان در یک نشست خبری عنوان کرد: مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی و تأیید نگهبان در سال ۷۹ تشکیل شد و فعالیت خود را با جذب کارشناس و مشاور قوه قضائیه آغاز کرد. او با بیان اینکه رئیس این هیئت با انتصاب از سوی رئیس قوه قضائیه و از بین حقوقدان برجسته کشور تعیین می‌شود، گفت: هیئت مدیره این مرکز در کشور متشکل از حقوقدانانی برجسته و مجرب و توانمند دارای پروانه رسمی است. او با تأکید بر اینکه مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه، یک نهاد مستقل است، گفت: این نهاد به دلیل نظارت دقیقی که از سوی قوه قضائیه بر آن انجام می‌شود، ضمن استقلال کامل، دارای کمترین میزان انحراف از اهداف تعیین شده بود و از افرادی با دانش و تجربه کافی که موفق به اخذ پروانه و طی مراحل دشوار آزمون‌های کتبی و شفاهی و گزینش شده‌اند تشکیل شده است. نژند با یادآوری اینکه قوه قضائیه تنها بر روند صدور پروانه فعالیت و تمدید آن در امور این مرکز دخالت دارد، گفت: این مرکز و وکلا و کارشناسان رسمی عضو آن از استقلال قانونی و کامل در ارائه نظرات خود برخوردار هستند. او داشتن ۵ سال سابقه کاری، داشتن حداقل مدرک کارشناسی و طی مراحل دشوار گزینش، مصاحبه و حتی مصاحبه‌های روانشناسی را به عنوان مراحل اخذ پروانه و جذب در این مرکز برشمرد و گفت: بعضی از اظهار نظرها پیرامون توانایی علمی و همچنین استقلال این مرکز، نوعی بی‌انصافی است. رئیس هیئت مدیره مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس با بیان اینکه در حال حاضر بالغ بر ٥٠٠ کارشناس در ٨٠ رشته در استان مشغول به کار هستند و خدمات کارشناسی به نهادهای مختلف ارائه می‌کنند، افزود: حدود ٩٥ درصد از آرایی که در دادگاه‌ها صادر می‌شود براساس نظر کارشناسان است. نژند، کارشناسان رسمی دادگستری را به مثابه چراغ روشنگر پرونده‌های قضایی توصیف کرد و گفـت: آموزش یکی از اصول اولویت دار در مرکز کارشناسان رسمی دادگستری قوه قضائیه فارس است و از اساتید برجسته برای به روز شدن دانش وکلا، کارشناسان و مشاوران خانواده استفاده می‌شود. او به چرایی وقوع سیل ۵ فروردین شیراز در ابتدای امسال هم اشاره و با بیان اینکه بررسی این موضوع به سه نفر از کارشناسان مرکز کارشناسان رسمی دادگستری فارس سپرده شد، گفت: در موضوع سیل ۷۰۰ مورد کارشناسی معاضدتی توسط این مرکز انجام شد. رئیس هیئت مدیره مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس  همچنین با بیان اینکه صدور پروانه مراحل دشواری دارد که از نقاط‌قوت نهادهای موازی محسوب می‌شود، عنوان کرد که درآمد مرکز از تمدید پروانه‌ها و ٥ درصد از حق‌الزحمه کارشناسان و حق‌الوکاله وکلای عضو تأمین می‌شود.
نژند نبود نظارت و پاسخگو نبودن برخی نهادها را یک نقطه ضعف برشمرد و تأکید کرد: تاکنون سابقه نداشته که از سوی ادارات و سازمان‌ها یا افراد حقیقی به یکی از قضات یا وکلا و کارشناسان تأکید شده باشد که فلان نظر را بدهید یا فلان پرونده را قبول کنید یا نکنید. رئیس هیئت مدیره مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس گفت: این مرکز هیچ بودجه‌ و اعتباری از قوه قضائیه دریافت نمی‌کند و در عملکردهای خود کاملاً مستقل اما تحت نظارت بوده است. نظارت و پاسخگو بودن در هر نهاد و سازمانی یک نقطه قوت محسوب می‌شود.  

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی