[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

فرار از چنگ رقبا، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: فجر و قشقایی در حال حاضر در رتبه‌های امنی قرار دارند و با اهدافی متفاوت سعی در بیشتر کردن فاصله با تیم‌های پایین‌تر از خود دارند. فجر برای صدرنشینی و صعود به لیگ برتر باید رتبه فعلی خود را حفظ کند و قشقایی هم که شاید فکرش را نمی‌کرد کارش به انتهای جدول و نبرد با تیم‌های قعرنشین بکشد، حالا یک پله با منطقه سقوط فاصله دارد و فعلاً باید خود را از آن مهلکه نجات دهد.
هفته دوازدهم لیگ دسته اول فوتبال ایران که دیروز با برگزاری یک دیدار آغاز شد، امروز با برگزاری هشت دیدار دیگر به انجام خواهد رسید. در مهم‌ترین دیدار‌های بعدازظهر امروز، تیم فجر شهید سپاسی شیراز میزبان داماش گیلان است و قشقایی شیراز در تبریز به مصاف شهرداری خواهد رفت.
 از آخرین نبرد دو تیم فجرسپاسی و داماش گیلان در شیراز بیش از چهار سال می‌گذرد. در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۳۹۴ فجری‌ها موفق شدند با نتیجه ۳ بر 1 داماش گیلان را شکست دهند. در آن مسابقه که در ورزشگاه حافظیه برگزار شد، گل تیم داماش خیلی زود و در دقیقه اول بازی توسط حسن نجفی به گل رسید؛ اما مهدی چاهکوتاه‌زاده، احمد حسن‌زاده و ابراهیم صالحی سه بار برای فجر گل‌زنی کردند و بازی با نتیجه ۳ بر 1 به پایان رسید. در پایان آن فصل، تیم داماش به رقابت‌های لیگ دسته دوم سقوط کرد  و سه فصل در آن دسته درجا زد. حالا آنها با خرید امتیاز نماینده خرمشهر دوباره به لیگ یک آمده‌اند و امروز میهمان فجر هستند.
فجرسپاسی سه هفته است که در صدر جدول قرار دارد. فجری‌ها پس از شکست هفته اول برابر آلومینیوم، دیگر هیچ شکستی را در کارنامه خود ندیده‌اند. این تیم در هفته دوم شهرداری تبریز را سه بر یک شکست داد، سپس در اهواز با یک گل استقلال خوزستان را مغلوب کرد، پس از آن با چهار گل ملوان بندر انزلی را در هم کوبید و در هفته پنجم نیز قشقایی را در دربی شیراز با نتیجه ۲ بر 0 شکست داد و صدرنشین مسابقات شد. اما دو تساوی در مقابل آرمان‌گهر سیرجان و رایکای بابل، این تیم را تا رتبه پنجم پایین آورد. در ادامه، فجر دوباره به مسیر پیروزی بازگشت و تیم‌های سرخ‌پوشان پاکدشت و مس کرمان را شکست داد و دوباره به رتبه نخست جدول صعود کرد. این بار نیز مانند دفعه قبل، فجر پس از صدرنشینی با دو تساوی پیاپی مواجه شد؛ اما این تساوی‌ها باعث نشد رتبه این تیم در صدر جدول دستخوش تغییر شود و فجری‌ها با وجود تساوی بدون گل مقابل تیم‌های گل ریحان البرز و خوشه طلایی ساوه، همچنان صدرنشین هستند. وجود چهار تیم در نزدیکی فجر جایگاه این تیم را به شدت تهدید می‌کند. فجر حالا ۲۲ امتیازی است، درحالی‌که نود ارومیه نیز همین مقدار امتیاز دارد، گل ریحان البرز یک امتیاز و تیم‌های مس رفسنجان و خوشه طلایی ساوه تنها ۲ امتیاز تا طلایی‌پوشان شیراز فاصله دارند. بنابراین، هر نتیجه‌ای به جز پیروزی می‌تواند صدر جدول را از فجرسپاسی بگیرد.
حالا نگاهی داشته باشیم به نتایج تیم داماش گیلان. این تیم در پنج هفته نخست هیچ شکستی در کارنامه خود ندیدند. در هفته اول این تیم به بابل رفت و با تساوی بدون گل مقابل رایکا به کار خود پایان داد. در هفته دوم داماش در زمین خود با سه گل تیم سرخ‌پوشان پاکدشت را شکست داد. در هفته سوم داماشی‌ها به انزلی رفتند و یکی از داربی‌های حساس گیلان را با تساوی یک بر یک مقابل ملوان به پایان رساندند. یک هفته بعد این تیم در زمین خود با یک گل آرمان‌گهر سیرجان را شکست داد. در هفته پنجم داماش که به کرمان رفته بود، با تساوی بدون گل مس را متوقف کرد و بنابراین با کارنامه‌ای نسبتاً خوب در پایان هفته پنجم در رتبه هشتم ایستاد. اما در هفته ششم اولین شکست داماشی‌ها رقم خورد. این تیم که به کرج رفته بود، با سه گل مغلوب گل ریحان البرز شد. یک هفته بعد داماش در زمین خود مقابل نود ارومیه با تساوی بدون گل متوقف شد و در هفته هشتم نیز در رفسنجان با ۴ گل بازی را به مس واگذار کرد و تا رتبه یازدهم پایین آمد. اما پس از این شکست، داماش دوباره به روزهای خوب بازگشت. آنها بادران را در رشت با دو گل شکست دادند، سپس مقابل خوشه طلایی ساوه در ساوه با تساوی بدون گل به کار خود پایان دادند و در هفته یازدهم، استقلال خوزستان را در رشت با یک گل مغلوب کردند و به رتبه هشتم بازگشتند.
آنها در صورت شکست در بازی امروز که چندان هم دور از ذهن به نظر نمی‌رسد، ممکن است جای خود را به رقیب همشهری بدهند. تیم سپیدرود رشت در صورتی که امروز بتواند در زمین خود گل ریحان البرز را شکست دهد، ۱۸ امتیازی خواهد شد. درحالی‌که داماش هم‌اکنون ۱۷ امتیازی است و اگر امروز بازی خود را با شکست به پایان برساند، جایگاه خود را هم تقویم رقیب همشهری می‌کند و این شکستی مضاعف برای آبی‌های شهر رشت محسوب خواهد شد.
در جدول گل‌زنان تیم رشتی هیچ بازیکنی بیش از یک گل به ثمر نرسانده. جاوید نصیری، سجاد موسوی، میلاد صفایی، علیرضا توکلی، سعید باقرپسند، محمدمهدی نظرپناه و سینا شاه‌عباسی، یک‌گله‌های داماش هستند که در این میان نام یک بازیکن آشنا به نظر می‌رسد. میلاد صفایی بازیکن چند فصل گذشته تیم فجرسپاسی است؛ اما در جدول گل‌زنان فجرسپاسی بابا محمدی سه گله است، بهروز هوشمند، میلاد غریبی و محمد امینی دو گله هستند و ایوب کلانتری، میلاد احمدی، محمد حسین کریم‌زاده، اسماعیل بابایی و امیر شبانی هم یک گله هستند.
اما تیم قشقایی که هفته گذشته پس از 9 هفته ناکامی ‌بالاخره طعم پیروزی را چشید، امروز در تبریز به میدان خواهد رفت. حریف آنها تیم ته جدولی شهرداری تبریز است. تیمی‌ که در یازده هفته گذشته فقط یک پیروزی به دست آورده که آن هم در هفته نهم مقابل رایکای بابل بوده. رایکا پیش از این در زمین خود مغلوب هیچ تیمی ‌نشده بود؛ اما در آن مسابقه دو بر یک بازی را به شهرداری واگذار کرد. از طرفی، تیم قشقایی که در هفته نخست مسابقات مس کرمان را شکست داد و در رتبه دوم قرار گرفت، در ادامه با سراشیبی تندی مواجه شد و تا رتبه پانزدهم پایین آمد. اما بالاخره هفته گذشته این تیم با شکست تیم آلومینیوم اراک به ۳ امتیاز دست یافت. هرچند حتی این پیروزی هم نتوانست جایگاه قشقایی را ارتقا دهد؛ بدون شک این پیروزی تأثیر بسیار زیادی در آینده این تیم خواهد داشت. محمد جواد عباسی، ستاره قشقایی در دو هفته گذشته بوده و با به ثمر رساندن سه گل نقش بسزایی در پیشرفت تیم مهدی فروردین ایفا کرده است. پس از عباسی که با این سه گل در صدر جدول گل‌زنان قشقایی قرار گرفت، سعید زارع دوگله است و مرتضی سنجانکی، سهیل نیکنام، محمد غلامی و آرام عباسی یک گله هستند. در تیم شهرداری تبریز نیز حسین فلاحیان و جواد بابایی دوگله هستند و رامین خلیل‌پور، امین شجاعیان، رضا نجاری و محمد قمری یک گله‌های این تیم به شمار می‌روند. در لیست گل‌زنان شهرداری هم نام یک بازیکن سابق فجر دیده می‌شود و او امین شجاعیان است؛ کاپیتان سابق فجر شهید سپاسی شیراز که در ابتدای این فصل شایعاتی مبنی بر پیوستنش به قشقایی هم به گوش می‌رسید.
 قشقایی که با ۹ امتیاز در رتبه پانزدهم قرار دارد، امروز در صورت کسب سه امتیاز، توانایی صعود تا رتبه دوازدهم را خواهد داشت؛ اما در صورت شکست و در صورتی که رایکای بابل موفق به پیروزی در اهواز شود، ممکن است برای نخستین بار به منطقه سقوط وارد شود.
در دیگر بازی‌های امروز مس رفسنجان در زمین خود میزبان ملوان بندر انزلی است.نود در ارومیه به مصاف مس کرمان خواهد رفت، سپیدرود در رشت پذیرای گل ریحان البرز خواهد بود، بادران تهران به مصاف خوشه طلایی ساوه می‌رود، آلومینیوم در اراک میزبان سرخ‌پوشان پاکدشت است و استقلال خوزستان در اهواز به مصاف رایکای بابل خواهد رفت. در جدول رده‌بندی فجرسپاسی و نود ارومیه با ۲۲ امتیاز صدرنشین هستند و گل ریحان البرز با ۲۱ امتیاز در رتبه سوم قرار دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی