[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۲
  • دوره جدید

هشدارهای بارانی آتش‌نشانی ، روزنامه شیراز نوین

علیرضا عدلو سخنگوی سازمان آتش‌نشانی از آمادگی کامل آتش‌نشانان شیرازی در بارندگی‌های ‌پیش رو خبر داد. عدلو در خصوص خدمت‌رسانی به موقع آتش‌نشانان در روزهای بارانی گفت : با توجه به شرایط جوی پیش رو ، نزول برکات الهی و پیش‌بینی‌های‌سامانه هواشناسی به اطلاع کلیه شهروندان‌می‌رساند کلیه پرسنل این سازمان آمادگی کامل در جهت امدادرسانی سریع و به موقع با تجهیزات کامل را دارند.
وی با بیان اینکه مشکلاتی نظیر آب گرفتگی معابر و خیابان‌ها، ترافیک سنگین، تردد شهروندان و... در هنگام بارندگی منجر به بوجود آمدن اختلالاتی در زندگی شهروندان‌می‌شود، گفت: البته تمام این معضلات با چاره‌اندیشی قبلی قابل مرتفع شدن است و با توجه به اینکه این فصل، موسم بارندگی است، قطعاً باید از قبل آمادگی‌های‌ لازم را نیز در برابر آن داشته‌باشیم.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز با بیان اینکه شهروندان هم  باید خود را برای این فصل آماده کنند، گفت: معضلات ناشی از باران به دو بخش تقسیم می‌شود؛ بخشی از آن به مدیران و مسئولان باز می‌گردد که باید پیش از آغاز فصل بارندگی نسبت به آماده‌سازی شهر و پاکسازی جوی‌ها اقدام کنند که تا حد زیادی این مرحله با همت پرسنل پرتلاش شهرداری در شیراز انجام شده است. 
اما بخش دیگری از این مشکلات به شهروندان بازمی‌گردد که به سادگی قابل پیشگیری است. متأسفانه بسیاری عادت دارند زمانی که به مشکل برمی‌خورند، چاره‌اندیشی می‌کنند؛ حال آنکه باید از اتفاقات و تجربیات سال‌های گذشته پند گرفته و در ایام پرباران سال‌های بعد به کار گرفته شوند.
وی با بیان اینکه یکی از معضلاتی که در فصل بارش گریبان‌گیر بعضی از همشهریان است، ورود آب و آبگرفتگی در منازل است، گفت: ساختمان‌هایی که دارای زیرزمین و طبقات منفی هستند، بیشتر در معرض ورود آب هستند. پارکینگ برخی از ساختمان‌ها در طبقه منفی است و یک رمپ برای ورود خودروها در ابتدای آن وجود دارد که همان رمپ، مسیر مناسبی برای ورود آب است. واحدها و انباری‌هایی که در زیرزمین هستند در این حالت با ورود آب خسارت می‌بینند. در چنین مواردی باید در انتهای رمپ ورودی پارکینگ، یک کف‌شور یا کانال باریک آب‌رو به صورت عرضی وجود داشته‌باشد که آب باران را به مسیر چاه یا کانال موجود هدایت کند.
عدلو با بیان اینکه بهتر است فضای باز زیر در ورودی پارکینگ کاملاً مسدود شود، اظهار کرد: منازلی که در طبقه همکف یا زیرزمین هستند باید بیشتر احتیاط کنند. مالکان این واحدها نیز حتماً باید زیر در واحدها را کاملاً ببندند و حتی درصورت نیاز در ابتدای ورودی راهرو، مانعی با استفاده از سنگ یا موزائیک ایجاد کرده تا از ورود آب به داخل منزل جلوگیری شود.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز با بیان اینکه ساختمان‌های قدیمی و فرسوده بیشتر در معرض خطر هستند، گفت: اگر به هر دلیلی آب برف و باران در روی سطح پشت‌بام باقی بماند، احتمال نفوذ به داخل سقف و دیواره‌های کناری و تخریب آن‌ها وجود دارد. پشت‌بام ساختمان‌های جدید اگرچه دارای لایه ایزوگام هستند و تا حد زیادی از نفوذ به داخل سقف‌ها‌ در امان هستند، اما باقی ماندن آب در سطح بام خود پتانسیل حادثه‌ساز شدن دارد.
عدلو ادامه داد: هنوز در ابتدای ماه‌های بارندگی هستیم، پس به شهروندان توصیه ‌می‌کنم که به سطح بام رفته و از باز بودن مسیر آب رو و ناودان به ویژه در ساختمان‌های قدیمی اطمینان حاصل کنند؛ چرا که ممکن است این مسیرها در فصل پاییز و زمستان به دلیل ریزش شاخ و برگ درختان مسدود شده و عبور آب را با مشکلاتی مواجه می‌کند که باید حتماً بازدید شود.
عدلو ادامه داد: توصیه می‌شود اگر زمینی در مرحله گودبرداری است، مالکان قبل از آغاز فصل بارش، این مرحله را تمام کنند یا حتماً تحت نظارت مهندسان پروژه، ایمن‌سازی و مقاوم‌سازی‌های‌لازم انجام شود. شهروندان نیز تا حد امکان در زمان بارندگی از پیاده‌روهای مجاور زمین‌های گودبرداری شده عبور نکنند.
همچنین اگر رانندگان  به هنگام رانندگی با آبگرفتگی قسمتی از خیابان مواجه شدند باید سعی کنند که به آهستگی از کنار مسیر آب گرفته، حرکت کنند؛ چرا که رانندگان  از وضعیت بخشی که زیر آب مانده است آگاهی ندارند و ممکن است گودال یا چاله‌ای وجود داشته‌باشد و باعث گرفتار شدن خودرو در آن شود.
وی ادامه داد: در صورتی که خودرویی  در آب گرفتار شد، راننده نباید خودرو را خاموش کرده یا در آن را باز کند؛ اولین اقدام تماس با نیروهای امدادی است.
عدلو در مورد عابران پیاده نیز گفت: عابران پیاده نیز باید کاملاً مراقب باشند. به هیچ عنوان نباید در زمان بارش از عرض خیابان عبور کرده و برای این کار حتماً خود را به محل‌های مشخص شده مثل خط‌کشی یا پل عابرپیاده برسانند. بهتر است در زمان بارندگی به ویژه شب‌ها‌ از البسه نایلونی با رنگ‌های روشن و براق استفاده کنند و از تردد در حاشیه خیابان نیز پرهیز کنند.
وی از کلیه شهروندان عزیز خواست ضمن رعایت نکات ایمنی و جدی گرفتن خطر، در صورت مشاهده و یا بروز حادثه شماره 125 را به خاطر داشته‌باشند و با این سامانه تماس بگیرند. کلیه پرسنل این سازمان به‌صورت شبانه‌روزی آماده خدمت‌رسانی به شهروندان عزیز در داخل و خارج از شهر هستند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی