[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۷۳
  • دوره جدید

بازگشت اعتماد، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

اقتصادی - آسیب‌های‌اجتماعی: اگر بخواهیم درمورد بازگشت اعتماد سرمایه‌های‌اجتماعی به یک جمع‌بندی کامل برسیم باید به فکر ترمیم آسیب‌هایی باشیم که با سوءمدیریت دربخش‌های ‌اقتصادی به سطوح مختلف جامعه تحمیل کرده‌ایم. انتخابات پیش‌روست وتنها برگ برنده برای احزاب سیاسی که البته چندان کارآمد به‌نظر نمی‌رسند تلاش برای بهبود وضعیت اقتصادی آنهم درسطوح پایدار است که البته در فرصت باقیمانده سه‌ماهه تا انتخابات مجلس دست نیافتی وغیرممکن به‌نظر می‌رسد. بطورقطع نامزدهای فعلی وکاندیداهای فردا باز هم باید به فریب افکارعمومی بپردازند...

 افرادی که نمی‌دانند و یا خود را به ندانستن می‌زنند ویا مردم را بی‌اطلاع فرض کرده‌اند که خزانه دولت پس ازعدم‌نظارت‌ها‌ و اختلاس‌های‌ مکرر و پی درپی خالی‌تر از همیشه است و انبوهی از پروژه‌های بزرگ وکوچک بدون اعتبار مانده و فرسایش زمان هزینه‌های‌ اتمام آنا‌ن‌را چندصد برابر کرده است و درموازات آن ارزش پول ملی به‌شدت افت کرده و به زمین خورده است و سرمایه‌گذاری برای نیرو بخشیدن به بخش‌های ‌اجرایی عمرانی  قدرت ریسک‌پذیری ندارد. در چنین شرایطی نامزدها باید پشت میکروفن قرار بگیرند وشعارهای عجیب وقریب سربدهند. در چهار سال گذشته مشخص شد که نمایندگان لیستی هم پس از ورود به مجلس فراموش‌ می‌کنند که وکیل‌الرعایا هستند و از فرط قدرت مست ‌می‌شوند و پاسخ رسانه‌ها‌ را هم به نمایندگی از افکار عمومی نمی‌دهند مگر به صلاح و مصلحت ابزارگونه و در راستای مستندسازی برکناری یک مدیر در دانشگاه علوم پزشکی فلان شهر.
حالا فارس مانده است و خیل بیکاران. بیکارانی که آمارهای دولتی منکر وجود آنان هستند اما جوانان فارس بیکارند و در ملاقات اخیر جناب استاندار فارس عمده تقاضاها از ایشان، ایجاد اشتغال بود اشتغال. گفتند یافت ‌می ‌نشود جسته‌ایم ما، گفت آنکه یافت‌ می ‌نشود آنم آرزوست. (دیوان شمس)
دردهه هشتاد وشاید اوایل این دهه همایش بزرگی به‌نام همایش سرمایه‌گذاری با حضور فارسیان مقیم خارج کشوردر فارس برگزار شد. دراین همایش ملی و بین‌المللی  والبته پرهزینه توان اقتصادی استان فارس برای سرمایه‌گذاری فارسیان مقیم خارج بازگو شد اما نتایجی از آن همه اشتیاق در پس روند سیاسی وگیج‌کننده داخلی وتنش‌های‌خارجی حاصل نشد. استانداری فارس، سازمان صنایع ومعادن، مدیریت وبرنامه‌ریزی استان، شرکت عمران وبهسازی، سازمان جهادکشاورزی استان وشرکت عمران وتوسعه شهر جدید صدرا مجریان وهدایت‌گران آن همایش بودند. همایشی که حالا ودر دهه 90 از هرکدام این سازمان‌ها پرسشی در مورد آن داشته‌باشیم قادر به ارایه گزارش نخواهند بود.
در دوران پس از آن نیز تمام سکانداران استانداری در فارس از جناح‌های ‌مختلف به‌جز چند سفر خارجی آنهم به قلب آفریقا ویا چند کشور فقیر که به قصد کاریابی به فارس ‌می‌آمدند و مقامات فارس را به کلبه درویشی خود دعوت ‌می‌کردند دستاوردی برای فارس حاصل نشد.
تلاش برای رهایی از بند رکود و ورشکستگی همچنان در فارس ادامه دارد. تلاشی که به نظرسیاسی و نوعی خریدزمان است چرا که با شعار نمی‌توان نان درست کرد و بین اقشار فقیر توزیع کرد. اما در پس پرده، این تصمیمات سیاسی در سطوح ملی است که ترمز پیشرفت وتوسعه را در سراسر کشور کشیده است. دوباره با نزدیک شدن به زمان انتخابات مجلس جنگ زرگری بین قوا آغاز وشدت خواهد گرفت و پرونده‌ها ‌برای تخریب صوری دست به‌ دست‌ می‌شوند تا اتاق بایگانی سران قوا.
ما امیدوار بودیم دولت‌ها‌، مجلس وهمچنین قوه‌قضائیه یک بار برای همیشه با فساد ومظاهر آن برخورد جدی داشته‌باشد و از رو کردن پرونده‌ها در شرایط سیاسی و مختومه نمودن صوری آن در شرایط پس از انتخابات و یا فشارهای خاص در برهه تقسیم قدرت خودداری کنند. ما باید برای رشد وثبات اقتصادی، انقلابی عمل ‌می‌کردیم که البته نکردیم واین یک لغزش بزرگ است ودر پس این لغزش اختلاسگران و فرصت‌طلبان تا توانستند تاختند و ثروت ملت را به بانک‌های‌خارجی منتقل نمودند.
حالا باید دید آنچه به‌نام حمایت و رونق از تولید‌ می‌گوییم تا چه اندازه صحت دارد ودرچه تاریخی بازده خود را به نمایش خواهد گذاشت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی