[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

روحانی: اگر رئیس‌جمهور دیگری در امریکا بود کار را تمام ‌می‌کردیم، روزنامه شیراز نوین

رئیس جمهور با اعلام اینکه در نیویورک پیشنهادات نسبتاً خوبی به ایران داده شد، اعلام کرد: شرایط طوری بود که باید به رئیس جمهور امریکا اعتماد می‌کردیم که کار بسیار سختی بود، شاید اگر رئیس‌جمهور دیگری در امریکا بود این کار تا اول مهر ماه انجام و تمام ‌می‌شد.
به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی (سه‌شنبه) در جلسه شورای اداری استان کرمان خطاب به مردم گفت: راه و مسیری که دولت و نظام انتخاب کرده، درست است و حق با شماست که سختی‌های‌ زیادی دارید، اما شرایطی بود که دشمنان برای ما به وجود آوردند و ما آغازگر نبودیم.
وی ادامه داد: شبانه‌روز تلاش‌می‌کردیم برجام نشکند، کار مهمی بود و با همه توان تلاش کردم برجام شکسته نشود. طی این سه روز کارخانجاتی که افتتاح شد، در سایه برجام ایجاد شد و قطعات آنها با برجام وارد و راه‌اندازی شد.
وی بیان کرد: محاسبات اولیه‌ می‌گوید 24 میلیون و 600 هزار خانوار در کشور داریم که حدود 7 میلیون خانوار مطمئن هستیم وضع زندگی خوبی دارند و 18 میلیون زندگی را به سختی‌می‌گذرانند که تصمیم داریم ماهیانه یک بسته حمایتی در اختیارشان بگذاریم و کارت‌ها‌شارژ شود تا بتوانند مواد ضروری لازم را استفاده کنند برای اینکه مقداری فشار از دوش مردم کم شود.
روحانی با اشاره به اینکه باید بتوانیم بازار هدف را گرفته و روابط تجاری را با دنیا گسترش بدهیم، تصریح کرد: باید فرهنگ بازار هدف را شناخته و در بسته‌بندی و ... کار کنیم که این‌ها‌ تخصص‌ می‌خواهد.
وی در ادامه بیان کرد: ما در شرایط عادی و ساده‌ای ‌نیستیم و شرایط ما در کشور سخت و پیچیده است و اگر از آغاز انقلاب اسلامی تا امروز در نظر بگیریم در این 41 سال سخت‌ترین روزها، روزها و ماه‌های‌ اخیر بوده است.
رئیس‌جمهور اظهار کرد: از آغاز انقلاب برای فروش نفت و برای حرکت یک نفت‌کش از ایران برای بندرهای دنیا چه زمانی این همه سختی داشته‌ایم؟
وی افزود: یک بار در زمان جنگ تحمیلی و در سال 64 دو هفته نفت ما قطع شد که خارک بمباران شده بود و این اتفاق موجب ایجاد ستاد پدافند کشور شد و به غیر از این مورد دیگر فروش نفت ما قطع نشده است.
روحانی با بیان اینکه کسی که خیلی به مسائل بودجه و اقتصاد کشور آشنا نیست ممکن است بگوید نفت نفروشیم، افزود: منابع بزرگ خدادادی برای استفاده است و در بستن و قفل کردن که هنر نیست، باز کردن هنر است.
وی اظهار کرد: در سال‌های‌90 و 91 که تحریم به نفت فشار آورد، فروش نفت مقداری کاهش پیدا کرد. بعد از برجام نفت آزاد شد و از یک میلیون بشکه به 2 میلیون و 800 هزار بشکه رسیدیم.
رئیس‌جمهور گفت: 800 میلیون دلار خرج کریم تا چاه‌های‌نفت را از نو به خط بیاوریم در سال 94 و در سال 95 بالاترین فروش نفت را داشتیم و این سال بالاترین رشد اقتصادی ایران در سطح دنیا بود. وقتی نفت استخراج نمی‌شود، دوباره به خط آوردن چاه‌ها ‌مشکلات دارد.
وی افزود: بودجه سالیانه ما حدود 450 هزار میلیارد تومان است که برای مصارف دولت و خدمات مردم نیاز داریم که در این شرایط نیاز به ریال برای اداره کشور داریم.
روحانی با بیان اینکه عدد بودجه از کجا باید به دست بیاید؟ افزود: اینکه ‌می‌گویند دولت چرا این کار را نکرد (اجرای پروژه و یا ...؟) بدون منابع و پول که نمی‌شود.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: دادن مالیات یک امر واجب است و همه مردم باید مالیات را بپردازند و مقام معظم رهبری در جلسه‌ای‌ به بنده فرمودن«همه باید به مردم تأکید کنند که دادن مالیات واجب شرعی است».
وی با بیان اینکه دادن مالیات قانون و اجرای آن وظیفه است، افزود: چقدر مالیات‌ می‌توانیم بگیریم؟ بالاترین مالیاتی که پیش‌بینی‌ می‌شود سال آینده بگیریم 150 هزار میلیارد تومان است.
روحانی اظهار کرد: برای گمرکات حدود 20 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که وابسته به صادرات و واردات است.
رئیس‌جمهور گفت: درآمد اصلی که کشور را اداره ‌می‌کند پول نفت است و اگر امروز در شرایط عادی بودیم به طور متوسط در سال 60میلیارد دلار نفت ‌می‌فروختیم.
وی با اشاره به این مطلب که اینکه پول نفت را در کجا مصرف کنیم، بحث دیگر و سر جای خود درست است، افزود: اداره کشور نیاز به ریال دارد.  روحانی بیان کرد: اکنون 30 درصد درآمد لازم کشور ما از طریق مالیات و عوارض گمرکی است در حالی که در دنیا 72 تا 80 و بعضی از کشورها 100 درصد از مالیات است.
وی با بیان اینکه مردم باید همکاری کرده و دادن مالیات را وظیفه خود بدانند، افزود: مالیات را‌ می‌دهند و امنیت، آموزش، بهداشت و درمان، محیط‌زیست، انرژی و ... دریافت‌ می‌کنند. هرچه در این زمینه کم کاری شود به ضرر همه ماست و همه ما خسارت ‌می‌بینیم.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما نیاز به ارز خارجی هم داریم، گفت: یکسری واردات با ارز خارجی امکانپذیر است و اینها خدمات است و سالانه حدود 50 تا 60 میلیارد دلار نیاز کشور است.
وی افزود: سالانه 15 میلیارد دلار که برای کالای اساسی و دارو مصرف‌ می‌کنیم با ارز 4200 تومانی‌ می‌دهیم که در بازار آزاد ممکن است 11 هزار تومان باشد و ما سوبسید‌ می‌دهیم و اگر ندهیم قیمت‌ها‌ افزایش پیدا‌ می‌کند.
روحانی تصریح کرد: تک نرخی بودن ارز خواصی دارد اما دو نرخی بودن موجب فساد و سوءاستفاده‌هایی در گوشه و کنار‌ می‌شود که گاهی متوجه‌ می‌شویم و گاهی ممکن است نتوانیم مدارک لازم را تهیه کنیم و زمانی که تک‌نرخی باشد فساد نیست.
وی بیان کرد: ما محاسبه کردیم که اگر کالای اساسی تک‌نرخی شود قیمت اجناس مورد نیاز مردم دو برابر‌می‌شود و شاید بیش از 100 ساعت با اقتصاددانان و وزراء در جلسه بوده و در این باره بحث کرده‌ایم و شاید زمانی اجرایی شود که اکنون نیز خروج تدریجی برخی کالاها آغاز شده است. 
رئیس‌جمهور اظهار کرد: اداره کشور نیازمندی‌هایی دارد و وقتی دشمن برای ما مشکلات ایجاد ‌می‌کند، حرکت ما کند ‌می‌شود که علت کندی این است که امکانات مالی لازم امروز در اختیار ما نیست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی