[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۶
  • دوره جدید

استکبارستیزی از اشتراکات فرهنگی ایران و آفریقای جنوبی است، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس در دیدار سفیر آفریقای‌جنوبی در جمهوری اسلامی ایران گفت: مبارزه با استکبار و آزاداندیشی از اشتراکات فرهنگی مردم ایران و آفریقای جنوبی است.
عنایت‌الله رحیمی، استاندار فارس با ویکا مازوی کومالو، سفیر کشور آفریقای جنوبی در جمهوری اسلامی ایران دیدار و پیرامون اشتراکات فرهنگی، ظرفیت‌های دو طرف برای گسترش همکاری‌های اقتصادی و مبادلات تجاری و راه‌های توسعه همکاری، گفت و گو و تبادل‌نظر کردند.
استاندار فارس در این دیدار با اشاره به پیشینه تاریخی فرهنگی غنی‌فارس، شناخت این استان را مترادف با شناختن ایران دانست و با اشاره به اینکه مردم ایران همواره یاد و خاطره نلسون ماندلا، رهبر فقید آفریقای جنوبی را گرامی می‌دارند، عنوان کرد: او انسانی آزاده، آزادی‌خواه و دارای اراده قدرتمند بود و این ویژگی‌ها نگاهی مثبت از کشور آفریقای جنوبی در اذهان ایرانیان ایجاد کرده است.
به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی استانداری فارس، رحیمی، آزادی‌اندیشی، مبارزه با استکبار و حمایت از مظلومان در همه نقاط جهان را از اشتراکات فرهنگی دو ملت ایران و آفریقای جنوبی برشمرد و با اشاره به خصوصیت‌های قومی، جغرافیایی و ویژگی‌های اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی فارس، به تشریح توانمندی‌های این استان در بخش‌های مختلف علمی، آموزشی، تجاری، بازرگانی، گردشگری، سلامت و پزشکی و ... پرداخت.
وی همچنین از مواضع آفریقای‌جنوبی در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران تشکر کرد و افزود: پس از اعمال تحریم‌های امریکا که با اهداف سیاسی به ابزاری برای فشار به ایران تبدیل شده است، آفریقای‌جنوبی حامی خوبی برای جمهوری اسلامی بوده است‌.
نماینده عالی دولت در استان فارس با تأکید بر اینکه ملت ایران  ملتی فرهنگ مدار  و آزاداندیش هستند، عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره در برابر زیاده‌خواهی‌ها‌و یک جانبه‌گرایی‌های‌ استکبار مقاومت کرده و این ایستادگی را ادامه خواهد داد.
رحیمی با بیان اینکه دولت به رغم تحریم‌ها‌و فشارهای موجود کشور را به نحو مطلوبی اداره کرده است، خاطرنشان کرد که قرن بیست و یک زمان زورگویی یک قدرت خاص نیست و همه ملت‌ها ‌با برخورداری از توان و ظرفیت‌های‌خود می‌توانند در چارچوب منافع ملی خود تصمیم گرفته و اقدام کنند.
وی تأکید کرد: در دنیای امروز باید حرکت به سمت منافع مشترک، گفت و گو و مفاهمه جایگزین یک‌جانبه گرایی و زورگرایی شود. 
رحیمی با یادآوری اینکه جهان کنونی بزرگتر از آن است که یک کشور خود را ارباب و دیگران را رعیت تلقی کند، اضافه کرد: بر این اساس امکان برقراری ارتباط بین کشورهای جهان وجود دارد.
استاندار فارس ضمن استقبال از توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با آفریقای‌جنوبی، خاطرنشان کرد: در حال حاضر حجم مبادلات اقتصادی بین دو کشور کم است که امیدواریم با تقویت روز‌افزون روابط شاهد افزایش این مبادلات باشیم.
وی عنوان کرد: هر دو کشور نیازها و توانمندی‌هایی دارند که‌می‌توانند بر اساس این توانمندی‌ها‌به رفع نیازهای یکدیگر در بستر تعامل و ارتباط دو جانبه بپردازند.
رحیمی با بیان کرد: با توجه به اینکه تحریم‌ها‌ در حوزه گردشگری اثر‌گذار نیست تقویت ارتباط دو کشور در این زمینه می‌تواند گام نخست در توسعه روابط باشد.
استاندار فارس ابراز امیدواری کرد که با تشکیل کمیته کاری شاهد ارتقا روابط فرهنگی و اقتصادی بین دو کشور باشیم.
براساس این گزارش، ویکا مازوی کومالو، سفیر کشور آفریقای جنوبی در جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: بر اساس مطالعات انجام شده در تلاش هستیم زمینه‌های همکاری با استان فارس را یافته و با شرکت‌ها‌ و بخش‌های ‌مختلف وارد همکاری شویم.
وی بر لزوم مشارکت شرکت‌ها و فعالان حوزه‌های مختلف استان فارس و آفریقای‌جنوبی در نمایشگاه‌های مختلف برپا شده، خاطرنشان کرد: بی‌شک ارتباط شرکت‌ها ‌و بنگاه‌های کوچک و متوسط در شرایط کنونی تحریم امکان‌پذیر است و‌می‌تواند به توسعه روابط کمک کند.
سفیر آفریقای‌جنوبی همچنین به نشست‌های‌خود و هیئت همراهش با شهردار شیراز و اتاق بازرگانی فارس اشاره و اضافه کرد: در این دیدارها نیز زمینه‌های‌مناسب و مشترک برای همکاری بررسی شد. ویکا مازوی کومالو، افزود: یکی از نخستین همکاری‌هایی که به زودی محقق می‌شود بر قراری پیوند خواهرخواندگی میان شیراز و ژوهانسبورگ است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی