[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۱
  • دوره جدید

دوچرخه‌های هوشمند آمد ، روزنامه شیراز نوین

  سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر 
معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری شیراز گفت: به زودی دوچرخه‌های‌هوشمند به شیراز‌ می‌آیند. مجتبی زوربخش در نشست خبری ظهر سه‌شنبه با اصحاب رسانه خاطرنشان ساخت: در حال حاضر 200دوچرخه هوشمند آماده پیوستن به ناوگان غیرموتوری شیراز است و این در حالی است که تا پایان سال 98 شمار آنها به 2000دستگاه افزایش خواهد یافت. وی با اشاره به برنامه‌های‌آتی شهرداری شیراز در این زمینه گفت: طی برنامه‌ریزی‌های‌5ساله مقرر است ده هزار دوچرخه شیراز به چرخه حمل ونقل شیراز وارد شود و تعداد 257 ایستگاه برای ساماندهی آنها در نظر گرفته شده که در حال حاضر 26ایستگاه در حال تکمیل شدن مراحل پایانی است و 57ایستگاه تا پایان سال 98 به بهره‌برداری خواهد رسید.
معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری شیراز قیمت هر دستگاه دوچرخه را در حدود یک میلیون و هفتصد هزار تومان ارزش‌گذاری کرد و گفت: این دوچرخه‌ها‌ به صورت 24ساعته در پهنه شهر شیراز قابل استفاده هستند و این در حالی است که در تهران منحصر به 3منطقه شده است.
مهندس زوربخش با اشاره به اختصاص مسیرهایی برای این منظور گفت: براساس برنامه پنج ساله توسعه ۲۳۸ کیلومتر مسیر مصوب دوچرخه ‌سواری در شیراز در نظر گرفته شده که تا پایان سال 98 باید ۱۸ کیلومتر احداث کنیم و تا سال 1402 کل مسیر پیش‌بینی شده اجرایی گردد.
وی در ادامه تصریح کرد: دوچرخه‌های‌هوشمند از نسل چهارم و دارای سیستم ردیاب بوده و در عمق محلات قابل بهره‌برداری هستند. 
به همین دلیل مشکلات قبلی بر طرف شده و در ایستگاه‌های‌مختلف قابل استفاده‌ می‌باشند و عملکرد آنها به صورت شبانه‌روزی رصد‌می‌شود.معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری شیراز با اشاره به برنامه‌های‌آتی شهرداری شیراز در این زمینه گفت: علی‌رغم همه هجمه‌ها‌ و شایعه‌پراکنی‌ها، ایجاد مسیرهای ویژه در خیابان برای تردد دوچرخه‌ها ‌امری سلیقه‌ای ‌نبود که از سوی شهرداری شیراز اجرا شود،  بلکه وزارت کشور این موضوع را در برنامه کاری همه شهرداری‌ها‌ گنجانده و تا پایان برنامه ششم باید سهمی معادل 6درصد از سهم حمل و نقل شهروندان با دوچرخه انجام شود.
مهندس زوربخش با اشاره به حمایت‌ها‌ و سوبسیدهایی که شهرداری شیراز برای فراگیر شدن طرح‌های‌حامی محیط‌زیست و سلامت‌محور در جامعه پرداخت ‌می‌کند، خاطر نشان ساخت: در پایتخت هزینه ثبت‌نام و بیمه برای استفاده از دوچرخه‌های‌هوشمند 159هزار تومان است.
 اما شهرداری شیراز به منظور ارتقا سلامت عمومی جامعه، سوبسید ویژه‌ای‌برای ثبت‌نام در نظر گرفته و شیرازی‌ها‌ فقط با پرداخت ۲۰هزار تومان به عنوان هزینه ثبت‌نام تا مدت 5سال‌می‌توانند از آنها استفاده کنند.
وی افزود: هیچ محدودیتی برای ثبت‌نام بانوان برای استفاده از آنها در شیراز وجود ندارد و چنانچه طرح دوچرخه‌های‌هوشمند با استقبال عمومی مواجه شود، شهرداری شیراز در نظر دارد تا اسکوتر و دوچرخه‌های برقی را به این ناوگان اضافه کند. معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری شیراز  در بخش دیگری از سخنان خود هزینه استفاده از دوچرخه‌‌های‌هوشمند را به ازای هر نیم ساعت هزار و پانصد تومان اعلام  کرد و افزود: این مبلغ بنا بر مصوبه شورای اسلامی شهر شیراز در نظر گرفته شده و کلیه شهروندانی که از این دوچرخه‌‌ها‌استفاده‌می‌کنند از بیمه‌نامه‌های‌حوادث بهره‌مند هستند و بسته‌های‌تشویقی متعددی نیز به ثبت‌نام‌کنندگان برای کاهش هزینه‌ها ‌اختصاص ‌می‌یابد.
مهندس زوربخش از شهروندان خواست تا زمان اعلام رسمی شهرداری شیراز از ثبت‌نام در اپلیکیشن‌ها‌ و پرداخت هزینه خودداری کند و گفت: باید به درجه‌ای‌ فرهنگ‌سازی برسیم که نیازی به جداکننده مسیر تردد دوچرخه از محل عبور و مرور ماشین‌ها ‌نداشته‌باشیم و همه شهروندان به خطوط دوچرخه سواری احترام بگذارند. 
در صورت تحقق این امر، موانعی که مسیرها را از یکدیگر منفک ‌می‌کنند برچیده خواهد شد. وی با اشاره به برنامه زمان‌بندی شده که در این زمینه تدوین شده خاطر نشان ساخت: تا پایان سند چشم‌انداز 1402 سهم سفرهای درون شهری با دوچرخه باید به 4.7 برسد و این عدد در حال حاضر یک درصد است. معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری شیراز در پایان گفت: در روزهای 29 و 30 آبان‌ماه نشستی دو روزه با حضور معاونان حمل و نقل کلانشهرها و شهرداران شهرهای میانی با هدف ایجاد فضای تعامل و هم‌اندیشی و رسیدگی به مصوبات گذشته در هتل هما برگزار خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی