[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۷۲
  • دوره جدید

اهداف خصوصی‌سازی محقق نشده است، روزنامه شیراز نوین

دبیراجرایی خانه کارگر استان فارس با بیان اینکه در گذشته شخصی‌سازی صنایع جایگزی طرح خصوصی‌سازی شد، تأکید کرد که در مجموع هیچ یک از اهداف خصوصی‌سازی محقق نشد و دود آن به چشم کارگر رفت.
علی راستگو سه‌شنبه ۲۱ آبان در یک کنفرانس خبری با بیان اینکه طرح خصوصی‌سازی با هدف کوچک شدن دولت، تقسیم عادلانه ثروت و ارتقاء بهره‌وری و توزیع مناسب اشتغال و ارتقا وضعیت اقتصادی جامعه در دستور کار قرار گرفته بود، خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه شخص‌سازی جایگزین خصوصی‌سازی شد، اهداف مد نظر این طرح محقق نشده است.
او خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه کارخانه‌ها در فرایند خصوصی‌سازی به افراد متخصص و کاربلد واگذار نشد و بیشتر خصوصی‌سازی جنبه شخصی‌سازی به خود گرفت، واحدهای صنعتی سود آور که امنتیت شغلی بالایی داشتند، پس از واگذاری، به کارخانه‌های زیان ده و بدون نیروی کار تبدیل شد؛ در واقع طرح خصوصی‌سازی تنها در انتقال مالکیت خوب عمل کرد و سایر مزایای آن محقق نشده است.
راستگو با تأکید بر ضرورت مداخله ندادن مباحث سیاسی در موضوع خصوصی‌سازی خاطرنشان کرد: در کنار سوءمدیریت در کارخانه‌های واگذار شده، موضوع مداخلات سیاسی بیشترین ضربه را به اقتصاد، تولید و اشتغال کشور وارد کرده است. اگر دولت کارخانه‌هایی را که در روند خصوصی‌سازی واگذار کرده بود، خوب مدیریت می‌کرد، بخشی از کسری بودجه امروز او تأمین می‌شد.
دبیر اجرایی خانه کارگر استان فارس تأکید کرد که خصوصی‌سازی موجب به مخاطره افتادن نفع جمعی شده است، زیرا فرآیند خصوصی‌سازی با نظم همراه نبوده و بیشتر جنبه سلیقه‌ای داشته است.
راستگو همچنین با اشاره به دغدغه کارگران در بحث قراردادهای موقت و اجرایی نشدن طرح طبقه‌بندی مشاغل در کارخانه‌ها و کارگاه‌های مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی، گفت: هیچ کارفرمایی حق ندارد به صورت نقدی به کارگران خود حقوق و بدهد؛ حقوق و دستمزد کارگران باید به حساب بانکی آنها واریز شود.
او با بیان اینکه متأسفانه پرداخت حداقل حقوق تحت‌عناوین مختلف در کارگاه‌های مشمول قانون کار رعایت نمی‌شود، افزود: پیش نویس امنیت شغلی کارگران و بحث قراردادهای قانون کار مدت‌هاست که در مجلس است اما کسی به آن توجهی نمی‌کند. دبیر اجرایی خانه کارگر فارس با اشاره به نبود کمیته انضباطی و شورای اسلامی کارگری در قریب ٦٠ درصد کارگاه‌های تولیدی، خدماتی و توزیعی فارس، خاطرنشان کرد: به همت نماینده کارگران و تشکل‌های کارگری جلوی خروج دستگاه‌ها و ماشین‌آلات که در کارخانه بزرگ به اسم نوسازی و جابه‌جایی قصد دیگری داشتند، گرفته شد.
راستگو به موضوع تأمین اجتماعی و مدیریت این سازمان که سهامدار اصلی آن جامعه کارگری و کارفرمایی است هم اشاره کرد و گفت: دولت شعار خصوصی‌سازی می‌دهد اما می‌خواهد جایی که با سرمایه خصوصی کارگران و کارفرمایان شکل گرفته را دولتی کند.
راستگو با بیان اینکه سال‌هاست فریاد می‌زنیم مدیریت تأمین اجتماعی باید به صاحبان اصلی آن یعنی جامعه کارگری و کارفرمایی واگذار شود، گفت: باید ضمن حفظ استقلال سازمان تأمین اجتماعی، شورای عالی این سازمان که به هیئت امنا تبدیل شده به جایگاه قبلی خود بازگردد؛ امروز کارگر، سهامداری است که هیچ کس حرفش را گوش نمی‌دهد.
دبیر اجرایی خانه کارگر فارس با اشاره به وجود ٢٠٠ هزار نفر بازنشسته و مستمری بگیر در استان فارس، عنوان کرد: ماهانه ٢٧٠ میلیارد تومان بابت حقوق به این افراد پرداخت می‌شود.
راستگو به کسری بودجه هزار میلیارد تومانی ماهانه تأمین اجتماعی هم اشاره و خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم این سازمان دچار بحران مالی نشود، لازم است ٣٠ هزار نفر از اعضای هیئت مدیره شرکت‎های زیر مجموعه شصتا که ماهانه حداقل چندین برابر اداره کار حقوق می‌گیرند، کنار گذاشته شوند و اگر قرار بر واگذاری و خصوصی‌سازی کارگاه‌های زیان‌ده است، آن را به جامعه کارگری که نزدیک ١٦ میلیون نفر را شامل می‌شود، بدهیم.
دبیر اجرایی خانه کارگر فارس با  اشاره به بدهکاری ٦٠٠ میلیارد تومانی کارفرمایان به تأمین اجتماعی، گفت: دولت تنها در استان فارس 220 میلیارد تومان به تأمین جتماعی در این استان بدهکار است.
راستگو با بیان اینکه به دلیل بدهی سازمان تأمین اجتماعی، بسیاری از قراردادها با مراکز درمانی و بهداشتی لغو شده یا در معرض لغو قرار دارد، گفت: در حالیکه باید تمام خدمات ارائه شده به دارندگان دفترچه‌های بیمه تأمین اجتماعی(کارگران) رایگان باشد، امروز برای پوشش بیمه‌ای افراد مجبور به قرارداد بیمه تکمیلی شده‌ایم.
دبیر اجرایی خانه کارگر استان فارس با یادآوری اینکه وضعیت بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی در این استان به واسطه رشد تعداد مراکز درمانی در سطح شهرستان‌ها طی سال‌های اخیر بهبود پیدا کرده است، گفت: علی رغم تمام تلاش‌ها برای ارتقا کیفیت تنها بیمارستان تأمین اجتماعی استان فارس، به دلیل مراجعه بیمه‌شدگان از استان‌های همجوار برای دریافت خدمات، نیازمند توسعه زیرساخت‌ها هستیم. راستگو با بیان اینکه طی سال‌های اخیر و با وجود تمام فراز و نشیب‌ها کلنگ بیمارستان دوم تأمین اجتماعی فارس در شیراز به زمین زده شد، گفت: قرارداد احداث این واحد درمانی منعقد شده و امیدواریم تا 5 سال آینده شاهد بهره‌برداری از این بیمارستان باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی