[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۳
  • دوره جدید

سازمان میراث فرهنگی کشور : تمدن پارس، اولویت گردشگران نوروزی، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- سمیرا مولودی
samira.mouloodi@gmail.com
نوروز اگرچه تمام شده اما بازار اخبار مرتبط با آمارهای آن هنوز داغ است. روز گذشته خبری مبنی بر رتبه اول فارس در آمار کشته شدگان ناشی از حوادث جاده ای در ایام نوروز اعلام شد که علیرغم کاهش میزان حوادث نسبت به سال‌های گذشته باز هم نشان از اهمیت موضوع ایمنی در جاده‌های فارس دارد. در کنار این موضوع خبر دیگری نیز در سطح کشور اعلام شد که طبق این خبر خوشبختانه این بار نیز فارس در میان استان‌های کشور، رتبه اول را به خود اختصاص داده است. رتبه نخست آمار بازدیدکنندگان نوروزی که از سوی معاون میراث فرهنگی کشور ارائه شد به فارس رسید تا استان چهارفصل ایران بالاتر از استان های خراسان رضوی و اصفهان قرار گیرد. محمدحسن طالبیان معاون میراث ‌فرهنگی کشور، روز دوشنبه 14 فروردین 96، در نشست خبری ارائه گزارش ستاد مرکزی هماهنگی خدمات ‌سفر، با اشاره به آمار بازدیدکنندگان از 21 پایگاه جهانی گفت: از ابتدای نوروز تا پایان 12 فروردین 96، آمار بازدیدکنندگان از مجموعه‌های جهانی درمجموع به 2میلیون و 524 هزار نفر می‌رسد.
به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، به‌گفته معاون میراث‌فرهنگی کشور بیشترین آمار بازدیدکنندگان مربوط به مجموعه جهانی پارسه و پاسارگاد (تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رستم و نقش رجب ) با 404 هزار و 623 است. وی بیان کرد: براساس آمار ارائه‌ شده استان فارس با یک‌ میلیون و 568 هزار و 498 نفر بیشترین آمار بازدیدکنندگان را به خود اختصاص داده است؛ همچنین استان‌های خراسان‌رضوی با یک ‌میلیون و 428هزار و 403 و استان اصفهان با 788هزار و 758 نفر در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.
1میلیون و 568هزار و 498 نفری که از فارس بازدید کردند نشانگر پتانسیل بالای فارس برای جذب گردشگر و یادآور این موضوع هستند که این استان توان درآمدزایی لازم را از حوزه گردشگری دارد.
در خبر دیگری مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس از آمار بازدید یک میلیون و ۶۳۳ هزار و ۹۶۰ مسافر نوروزی از اماکن تاریخی استان و رشد ۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد. البته این میزان اختلاف در آمارهای مربوط به معاون میراث فرهنگی کشور و مدیرکل میراث فرهنگی فارس ناشی از ارقام مربوط به روز 13 فروردین است که در آمار ارائه شده از سوی میراث فرهنگی استان لحاظ شده است. مصیب امیری در این خبر میزان افزایش بازدیدکنندگان از اماکن تاریخی استان فارس تا پایان روز سیزدهم فروردین نسبت به مدت مشابه در سال گذشته را 7 درصد اعلام کرد.
 او با بیان اینکه در دور نخست سفرهای نوروزی این میزان 20درصد بود، گفت: بارندگی‌ها، شرایط آب و هوایی و پایان یافتن تعطیلات رسمی سبب شد که تعداد بازدیدها و حجم سفرها در دور دوم کاهش یابد. امیری با بیان اینکه از 25 اسفند 95 تا پایان 13 فروردین امسال 449 هزار و 661 نفر از آرامگاه حافظیه بازدید کردند، گفت: این مکان تاریخی و فرهنگی در طول سال‌های گذشته و امسال بیشترین تعداد بازدیدکنندگان نوروزی را به خود اختصاص داده‌ است. 
مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس 24 ساعته بودن بازدید از این مکان را در تعداد بازدیدکنندگان مؤثر دانست و افزود: شهرت حافظ، شاعر شیرازی هر ساله مسافران بسیاری را به این مکان می‌کشاند. 
امیری بیان کرد: تخت جمشید با 374 هزار و 506 نفر، آرامگاه سعدی با 279 هزار و 80 نفر، مجموعه جهانی پاسارگاد با 161 هزار و 991 نفر و ارگ کریم‌خان زند با 151 هزار و 717 نفر بیشترین تعداد بازدیدکنندگان را پس از آرامگاه حافظ داشته‌اند. 
جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی فارس که هر کدام به تنهایی قادر به تأمین بودجه یک استان هستند با رسیدن ایام تعطیلات نوروز قدرت درآمدزایی خود را به رخ مسئولان استان می‌کشانند اما این قدرت نمایی پس از چندی از محاسبات مسئولان در حوزه توسعه استان کنار می‌رود. بحث جاذبه‌های گردشگری فارس سال‌های سال است که با هر آمار جدیدی داغ می‌شود و با اخبار بعدی به سردی میل می‌کند که این نوع محاسبه تاکنون نه تنها باری از دوش استان برنداشته که در درازمدت دغدغه جدیدی برای فعالان حوزه میراث ایجاد می‌کند. فرسودگی آثار به دلیل کم توجهی و نیز عقب ماندگی زیرساخت های مرتبط با گردشگری به مرور زمان این آمار و ارقام را کم فروغ کرده و به قولی فتیله گردشگری استان را پایین می‌کشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی