[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۲
  • دوره جدید

حجم مبادلات تجاری با آفریقا اندک است، روزنامه شیراز نوین

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: دوران سخت تحریم‌های‌اعمال شده بر ایران گذراست و شرکای تجاری ایران کشورهایی خواهند بود که در دوران سخت در کنار ما بودند که امیدوارم این سفر برکات آثار اقتصادی و فرهنگی برای کشور ایران و استان فارس داشته‌باشد.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، جمال رازقی در دیدار اختصاصی با سفیر آفریقای جنوبی در این اتاق بیان کرد: استان فارس پتانسیل‌های‌ فراوانی در بخش‌های‌کشاورزی، پزشکی، علمی، گردشگری، معادن و غیره دارد به طوری که در بخش کشاورزی بین 10 تا 14 میلیون تن محصولات کشور را تأمین‌می‌کند.
وی افزود: همچنین تنوع معادن، برخورداری از ذخایر عظیم گاز و صنایع پتروشیمی، فعالیت 700 واحد صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی استان و وجو 16 کارخانه سیمان از دیگر ظرفیت‌های‌فارس است که امسال نخستین محموله سیمان از استان فارس به آفریقای‌جنوبی صادر شده است.
رازقی اظهارداشت: در بخش فرهنگی و گردشگری نیز وجود آثار تاریخی مانند آرامگاه حافظ و سعدی، آثار دوران زندیه، تخت‌جمشید، پاسارگاد و نقش رستم و باغ ارم از جلوه‌های ‌منحصر به فرد و پتانسیل‌های‌بزرگ فارس در ایران و دنیاست.
وی اضافه کرد: همچنین وجود دانشگاه‌های‌معتبر در فارس موجب شده امروز این استان به قطب پزشکی در منطقه تبدیل شود و یک سوم تخت‌های‌بیمارستانی فارس به گردشگران کشورهای مختلف که برای درمان به این استان مراجعه‌می‌کنند اختصاص داده شده و ما در این زمینه در فصول مختلف میزبان گردشگران و توریسم سلامت از کشورهای مختلف در شهر شیراز هستیم.
رئیس اتاق بازرگانی فارس با اشاره به روابط کشور ایران و آفریقای‌جنوبی در ادوار مختلف ادامه داد: با وجود روابط دوستانه‌ای‌که از دیرباز بین ایران و آفریقای جنوبی وجود دارد اما حجم مبادلات تجاری ما بسیار اندک است.
رازقی با تأکید بر پتانسیل‌های‌تجار فارس عنوان داشت: آماده توسعه همکاری‌های‌اقتصادی تجار و بازرگانان فارس با آفریقای جنوبی هستیم گرچه باور داریم شرایط اقتصادی و تجاری ایران هر روز امیدبخش‌تر‌می‌شود.
وی تصریح کرد: کشور ایران یکی از بزرگترین ذخایر گاز دنیا را دارد و به طور حتم در اقتصاد آینده جهان نقش مؤثری در تولید غذا و انرژی خواهد داشت.
رازقی افزود: باید برای بررسی و توسعه زمینه‌های‌همکاری اتاق بازرگانی فارس و آفریقای‌جنوبی، جلسات مداوم به صورت عملیاتی با هدف افزایش مبادلات دو منطقه را دنبال کنیم تا بتوانیم در سال‌جاری هیئت‌اقتصادی از فارس به آن کشور اعزام و میزبان هیئتی نیز از آفریقای‌جنوبی در شیراز باشیم.
در این جلسه سفیر آفریقای‌جنوبی در ایران نیز گفت: مردم استان فارس بسیار مهربان، صمیمی، مهمان نواز و خلاق هستند و این ویژگی‌های‌شایسته و درخورشأن برای این استان است.
ویکا کومالو ادامه داد: جاذبه‌های‌اقتصادی و فرهنگی استان فارس مورد توجه ماست و این موضوع را در قالب کمیسیون مشترک دنبال خواهیم کرد.
وی اظهارداشت: مردم آفریقای‌جنوبی در روزهای سخت در دوران‌های‌گذشته، حضور مردم ایران در کنارشان را هرگز فراموش نمی‌کنند و امروز آفریقای‌جنوبی آگاهانه در کنار مردم ایران است.
کومالو افزود: در چند هفته گذشته چهاردهمین نشست مشترک ایران و آفریقای جنوبی با حضور سران دو کشور برگزار شد که در آن نشست مسائل مختلفی مطرح و راهکارهای همکارهای بیشتر دو طرف مذاکرات مثبتی انجام شده است.
سفیر آفریقای جنوبی در ایران با بیان اینکه مردم ایران بسیار خلاق و نوآور و مقاوم هستند و دوران سخت را پشت سر ‌می‌گذارند، اضافه کرد: گسترش روابط دو کشور ایران و آفریقای‌جنوبی را با جدیت دنبال‌ می‌کنیم و این را برای خودمان یک تعهد به مردم ایران ‌می‌دانیم.
وی افزود: در زمینه گردشگری تأثیر تحریم‌ها‌ موجب شده هزینه سفر و گردشگری برای مردم دو کشور افزایش یابد اما تلاش‌می‌کنیم این بخش را با روابط شهر شیراز و استان فارس با آفریقای جنوبی تقویت کنیم که در این زمینه نیز مذاکرات و بررسی‌هایی با فعالان گردشگری شهر شیراز انجام دادیم.
کومالو بیان کرد: همچنین معدن و سلامت از بخش‌هایی است که موقعیت‌های‌خوبی را برای همکاری‌های‌دو طرف ایجاد خواهد کرد به طوری که کشور آفریقای‌جنوبی بهترین فناوری‌ها‌ و تجهیزات معدنی در دنیا را دارد که ‌می‌توانیم از این پتانسیل‌ها ‌در کوتاه و بلند مدت برای تقویت روابط و جذب سرمایه‌گذاری شرکت‌های‌آفریقایی در بخش معدن ایران و فارس استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه خواستار تبادل تخصص‌ها‌در دو کشور را در علوم مختلف هستیم، ادامه داد: در بررسی‌هایمان به این موضوع رسیدیم که ایران و آفریقای‌جنوبی در بسیاری از زمینه‌ها‌ می‌توانند یکدیگر را تکمیل کند که در حال بازنگری ظرفیت‌ها ‌برای تقویت روابط دو طرف هستیم.
کومالو عنوان داشت: انتظار ما انجام کار عملی و ملموس در روابط دو طرف برای مردم به ویژه تجار و بازرگانان دو کشور است که ما در این زمینه برنامه‌ریزی‌های ‌مورد نیاز را انجام خواهیم داد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی