[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

سوخت، تورم را روشن ‌می‌کند، روزنامه شیراز نوین

ایسنا- فارس عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه افزایش ناگهانی نرخ بنزین فراتر از آستانه تحمل جامعه بود، اجرای تدریجی طرح‌های اصلاح ساختار اقتصادی را اثرگذارتر دانست.
یلدا راهدار در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن تأکید براینکه جامعه ایران تحمل افزایش ناگهانی قیمت در بخش‌هایی نظیر حامل‌های انرژی و کالاهای اساسی را ندارد، گفت: اصلاح ساختار اقتصادی در بحث بنزین باید با شیبی ملایم انجام می‌شد، نه افزایشی سه برابری در لحظه، تا علاوه بر آمادگی تدریجی جامعه، مردم با از خودگذشتگی به کشور کمک می‌کردند. این تحلیلگر مسائل اقتصادی بیان کرد: اگرچه اصلاح ساختار اقتصادی اقدامی لازم محسوب می‌شود اما در مقطع فعلی که افراد مختلف در جامعه خود متحمل فشارهای اقتصادی هستند، کار پسندیده‌ای نبود. او ادامه داد: مردم ایران آماده تحمل فشار اقتصادی دیگری که برعکس دیگر موارد در حوزه اقتصاد، فشارهای همه جانبه‌ای به دنبال دارد، نبودند و نتیجه آن حوادثی شد که فرصت برای سوءاستفاده کنندگان در اعتراض‌های به حق و قانونی مردم را فراهم کرد.
راهدار خاطرنشان کرد: اینکه برخی از کارشناسان معتقد هستند که افزایش نرخ بنزین تأثیری بر افزایش نرخ کالا و خدمات ندارد، کاملاً مردود است، چرا که اتفاقاً افزایش نرخ کالا منفک از افزایش نرخ سوخت و حمل و نقل نیست و هیچ کالایی وجود ندارد که افزایش هزینه سوخت بر آن تأثیری نداشته‌باشد. او با تأکید براینکه نباید تأثیر روانی افزایش نرخ بنزین در جامعه را نادیده گرفت، گفت: مجموع این اوصاف نشان از هدف گیری نادرست افزایش نرخ بنزین در برهه فعلی داشت، چرا که به عنوان مثال این مسئله به راحتی می‌تواند حتی بر روی قیمت اجاره مسکن هم تأثیر گذار باشد؛ حال آنکه مسکن در ظاهر هیچ ربطی به حامل‌های انرژی ندارد اما چون مالک، کالا و خدمات گران دریافت می‌کند، ممکن است برای جبران افزایش این هزینه‌ها اجاره بها را افزایش دهد. این تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: اگرچه قیمت سوخت در بسیاری از کشورهای دنیا از ایران گران‌تر است اما تفاوت اینجاست که شرکت‌های ارائه دهنده، روزانه قیمت حامل‌ها انرژی خود را اعلام کرده و مشتری براساس کیفیت، سوخت را انتخاب می‎کند، اما در کشور ما این‌گونه نیست و بنزین سرمایه ملی محسوب می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی