[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۲
  • دوره جدید

هویت گذاری دام، مبنای توسعه صنعت دامپروری است، روزنامه شیراز نوین

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: برنامه‌ریزی به منظور تأمین نیازهای اولیه صنعت دامپروری، میزان تولیدات و صادرات این صنعت نیازمند آمار و اطلاعات دقیق و روزآمد است.  
به گزارش خبرنگار «پرتو امید»، سید عبدالله جزایری در بازدید از عملیات اجرای طرح هویت‌گذاری دام در شرکت کشت و صنعت و دامپروری پگاه فارس با بیان اینکه تهیه آمار دقیق و به روز از جمعیت دامی استان فارس از دستاوردهای این طرح است، افزود: آمار دقیق علاوه بر اینکه تسهیل برنامه‌ریزی بهداشتی، تأمین دارو و واکسن در صنعت دامپروری را به دنبال دارد، ما را نسبت به تأمین نیازهای آینده و برنامه‌ریزی برای مازاد تولیدات این بخش یاری ‌می‌کند.  
این مقام مسئول به تشکیل کارگروه هویت‌گذاری دام در معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس اشاره کرد و گفت: این کارگروه با عضویت تعدادی از نمایندگان دستگاه‌های ‌وابسته به این سازمان، نهادهای دولتی و نیروی انتظامی تشکیل شده است.      
به گفته وی، تاکنون با همکاری اتحادیه‌های‌دامداران استان فارس بیش از 50 تیم کارشناسی آموزش دیده و با تجهیزات مناسب طرح هویت‌گذاری دام در کلیه شهرستان‌های‌استان فارس را دنبال ‌می‌کنند. جزایری با بیان اینکه طبق مصوبه کارگروه هویت‌گذاری دام همه دام‌های‌سبک استان فارس باید ظرف مدت یک سال هویت‌گذاری شوند، خاطر نشان کرد: تاکنون نزدیک به 300 هزار رأس دام سبک و سنگین در سطح استان فارس هویت‌گذاری شده است که از این نظر در جایگاه مناسبی در کشور قرار داریم.
در ادامه مدیر کل دامپزشکی استان فارس گفت: از هر اقدامی که موجب افزایش کیفیت بهداشت و سلامت جمعیت دام و طیور باشد استقبال ‌می‌کنیم.      
یعقوب مهندس با بیان اینکه هویت‌گذاری در جلوگیری از قاچاق آن و کنترل عوامل بیماری‌زا بسیار مؤثر خواهد بود، افزود: ورود دام بی‌هویت از خارج کشور به لحاظ انتشار عوامل بیماری‌زا‌می‌تواند بخش وسیعی از مناطق و جمعیت دام و طیور کشور را درگیر بیماری و خسارات جبران‌ناپذیری را به صنعت دامپروری وارد کند.
وی با بیان اینکه قاچاق دام به خارج از کشور ما را در تأمین نیازهای داخلی با مشکل روبرو ‌می‌کند، یادآور شد: هویت‌گذاری دام در جلوگیری از قاچاق دام مؤثر است.      
در ادامه این بازدید معاون خدمات بیمه‌ای‌ امور شعب بانک کشاورزی استان فارس نیز از اجرای هم‌زمان طرح بیمه دام و طیور در کنار طرح هویت‌گذاری دام خبر داد و گفت: اجرای این طرح یک خدمت تکمیلی به صنعت دامپروری است.  
پژمان پزشکی افزود: دام‌ها‌ در مقابل کلیه حوادث قهری و بیماری‌های ‌مشترک انسان و دام تحت‌پوشش قرار‌می‌گیرند.  
به گفته وی برنامه‌ریزی شده که تا پایان سال‌جاری حدود دو میلیون رأس از دام‌های‌استان فارس که شامل 40 درصد جمعیت دام این استان است، تحت‌پوشش بیمه قرار گیرند.      
پزشکی با بیان اینکه سال گذشته حدود سی میلیارد ریال غرامت به دامداران استان فارس پرداخت شده است، تصریح کرد: در سال گذشته 620 هزار رأس دام بیمه شدند که از این تعداد، در بخش دام 2000 رأس و در بخش طیور 200 هزار قطعه تلفات داشتیم.  
 در ادامه مدیر عامل اتحادیه دامداران استان فارس گفت: پلاک‌های‌استفاده شده در طرح هویت‌گذاری دام از نوع ویژوال و به صورت 15 رقمی کدگذاری شده‌اند و در شناسایی نژاد دام، جنس دام، منطقه جغرافیایی که دام نگهداری ‌می‌شود و سایر اطلاعات مورد نیاز به ما کمک‌ می‌کند.
ابراهیم کلاهی اظهار کرد: این پلاک‌ها‌ که توسط مرکز اصلاح نژاد دام تهیه ‌می‌شوند دارای جنس مقاومی برای حفظ بیشتر در گوش دام و بارکددار هستند که توسط دستگاه بارکدخوان مخصوص، اطلاعات آن‌ها ‌خوانده و در سیستم هویت‌گذاری دام ثبت خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی