[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۹
  • دوره جدید

منهای مالیات، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

کاری که دولت با هدف کسب درآمدهای میلیاردی جایگزین درآمدهای نفتی در هفته گذشته انجام داد به‌شدت اعتماد عمومی را مورد هدف قرار داد وبا این عمل ضد ارزش، به فرهنگ عمومی ضربه شدیدی وارد کرد. بحران بی‌اعتمادی به مسئولان ناکارآمد، بحران جدی وخطرآفرینی است که ناکارآمدی آنان بعلاوه دروغ پراکنی باعث تنگی معیشت مردم در این دوره از حاکمیت دولت گردیده است.‌ می‌توانستند با ایجاد زمینه‌سازی بین ملت قیمت سوخت را تاحدی افزایش دهند واین سیر تدریجی هم‌ می‌توانست درآمدهای دولتی را تأمین کند وهم افکار عمومی را متوجه شرایط سخت فعلی وتحریم‌های خارجی کند...

باید با مردم سخن گفته شود چرا که صاحبان اصلی انقلاب و این نظام مردم هستند. باید با درمیان گذاشتن ماجرای عدم فروش نفت وتحریم‌های‌جدی آمریکا و ایجاد تنگنا برای درآمدهای دولتی، خاصه اقتصاد تک محصولی نفت شرایط را به گونه‌ای ‌مستعد انتشار اخبار مورد بحث ‌می‌کردند. 
تا دقیقه نود وزیر نفت انتشار اخبار سهمیه‌بندی وافزایش قیمت را انکار‌ می‌کرد و به مردم این قول را داده بود که فعلاً تصمیمی برای گرانی بنزین ندارند اما انگار ارایه اخبار جعلی و شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت‌های‌سنگین در بین مدیران و وزرا به یک عادت تبدیل شده است. 
درنگاهی دیگر باید به این نکته توجه نمود که راهکار کسب درآمدهای دولتی باید سمت وسوی منطقی خود را داشته‌باشد. اینکه دولت در کسب مالیات ناموفق و ناتوان است نمی‌تواند دلیلی برای فشار آوردن به اقشار مستضعف جامعه باشد. حتی همین داستان سبد حمایتی هم به نوعی دروغ ازآب درآمد چرا که حالا و با فروکش کردن اعتراضات، تبصره‌های ‌عدم تخصیص آن رو شده و قرار نیست همه از مزایای آن برخوردار باشند چیزی شبیه دریافت یارانه نقدی 45 هزار و500تومانی که مربوط به حامل‌های‌انرژی و نان بود و شامل همه ملت می‌شد اما بتدریج تر وخشک را با هم سوزاندند و باقی قضایا. 
حتی دولت قرار بود از محل صرفه‌جویی مصرف سوخت و نان وپرداخت مستقیم یارانه نقدی آن به مردم به کمک تولید ملی بشتابد که عملاً دراین حوزه هم دروغ‌پراکنی شد و واحدهای تولیدی همچنان درانتظار مساعدت‌های‌دولتی هستند تا حداقل دراین شرایط تحریمی وناتوانی از حضور در بازارهای جهانی به دلیل شرایط سیاسی ومواضع دولتمردان از لیست سیاه بانک‌ها ‌و ممنوع‌الخروجی خارجی شوند. حالا دولت 300هزار فرد ثروتمند ایرانی را در داخل کشور شناسایی کرده است که مالیات نمی‌دهند . مالیاتی که اگر دولت توان دریافت آنرا از ثروتمندان داشت ‌می‌توانست جایگزین درآمدهای نفتی شود. این 300هزارنفر از پرداخت مالیات فرار ‌می‌کنند که البته‌ می‌توان نام آنان را در لیست آقازاده‌ها‌ و دانه‌درشت‌ها‌ پیدا کرد.
 نیمی که اصلاً مالیات نمی‌دهند و نیمی که خیلی سخت و به اندازه مالیات نمی‌دهند.  افرادی که گذرگاه‌های قاچاق را به نام خود زده‌اند و از مبادی رسمی کانتینر کانتینر کالا بنا به اظهار رئیس قوه‌قضائیه در بندر شهید رجایی وارد ‌می‌کنند. 
دولت باید ‌می‌توانست از ثروتمندان پس از انقلاب مالیات بگیرد اما توان آن در سیستم اجرایی کشور نیست و مخاطرات آن از مخاطرات اغتشاشات خیابانی اخیر وشاید پیش رو بیشتر باشد. حالا اما قوه‌قضائیه به شکار دانه‌درشت‌ها‌ پرداخته است و می‌توان به وضوح دید اینها همه در شمار فرزندان، برادران، دامادها وعروس‌های‌صاحب منصبان هستند که اینگونه به ثروت رسیده‌اند.
این درحالی است که درجریانات اخیر باید صف مستضعفان درد مند را از صف مرفهین بی‌درد جدا کرد. آنان که هیچگاه درد فقر را نچشیده‌اند ودایم درحال سفر به این کشور وآن کشور هستند و الگوهای وارداتی را ملاک اجرای برنامه‌های‌اقتصادی ‌می‌کنند. جای تأسف است که به‌جای حمایت از تولید داخلی و توجه به اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبرمعظم انقلاب هم کالای خارجی وارد‌ می‌کنند وهم تفکر اقتصاد خارجی را وارد سُفره مردم‌ می‌کنند. باید درانتظار بهبود شرایط بود چرا که در همیشه روی یک پاشنه نمی‌چرخد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی