[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۷۲
  • دوره جدید

سرطان تا ۲۰سال آینده چند برابر‌می‌شود ، روزنامه شیراز نوین

رئیس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت گفت: در کشور ۴۰ درصد انواع سرطان‌ها در حال پیشگیری و درمان است و شایع‌ترین سرطان‌ها در ایران سرطان معده در مردان و سرطان سینه در زنان است. به گزارش خبرنگار شیراز نوین روزگذشته علی قنبری در کارگاه آموزشی تقویت نظام مراقبت بیماری‌های غیرواگیر ایران که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد، اظهار داشت: امروز در کشور از هر 157 هزار نفر کمتر از 30 نفر به انواع سرطان‌ها مبتلا هستند که این عدد در دیگر کشورها بیشتر از ایران است به همین منظور تلاش داریم اقدامات پیشگیرانه انجام دهیم. وی با بیان اینکه براساس پیش‌بینی‌ها در طی 20 سال آینده در ایران آمار مبتلایان به سرطان چند برابر می‌شود که به همین منظور باید جامعه را آگاه کنیم، گفت: افراد باید از مصرف بیش از اندازه انواع غذاهای پرکالری و فست‌فودها جلوگیری کنند و به ورزش کردن روی آورند. رئیس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت با اعلام اینکه هم اینک در کشور 40 درصد انواع سرطان‌ها در حال پیشگیری و درمان است، افزود: شایع‌ترین سرطان‌ها در ایران سرطان معده درمردان و سرطان سینه در زنان است همچنین سرطان‌های گوارشی به عنوان شایع‌ترین نوع سرطان‌ها گزارش شده است. قنبری دلیل افزایش سرطان در کشور را شیوه زندگی و عوامل محیطی دانست و اعلام کرد: نقش شیوه زندگی اعم از تغذیه، فعالیت بدنی، اضافه وزن، مصرف سیگار و قلیان و الکل از عوامل جدی در بروز سرطان هستند و در ایران نیز از همین الگو تبعیت می‌شود.
علیرضا مغیثی، معاون فنی دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت نیز در این کارگاه با اشاره به اینکه امروزه در کشور 81 درصد علت مرگ و میر افراد بیماری‌های غیر واگیر است، گفت: افراد می‌توانند با اقدامات پیشگیرانه از مرگ زود رس در امان باشند.
وی اظهارداشت: براساس سند چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404 و ابلاغیه مقام معظم رهبری مقرر شده ایران را مانند دیگر کشورهای توسعه یافته برای چهار بیماری غیر واگیر مانند بیماری‌های تنفسی، انواع سرطان،دیابت و ابتلا به انواع سکته‌های مغزی و قلبی اقدامات پیشگیرانه انجام شود. معاون فنی دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت بیان کرد: برگزاری کارگاه‌های آموزشی تقویت نظام مراقبت بیماری‌های غیر‌واگیر در کشور مهم است و تلاش داریم با برگزاری این کارگاه مسئولان مربوطه را جمع کنیم تا در قالب کارگاه‌های آموزشی تجربیات استان‌ها را اعلام کنیم و در کشور اقدامات پیشگیرانه داشته‌باشیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی