[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۷۳
  • دوره جدید

هشدار به افراد چاق و فشارخونی ، روزنامه شیراز نوین

 محمد شبیری-گروه خبر
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه چاقی و فشارخون از عوامل خطر بیولوژیک در بیماری‌های غیرواگیر هستند، گفت: بیش از ۶۵ درصد مردم کشور چاق هستند یا اضافه وزن دارند.
به گزارش خبرنگار شیراز نوین، افشین استوار روزگذشته  درکارگاه آموزشی تقویت نظام مراقبت بیماری‌های غیرواگیر ایران که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد، اظهار داشت: ممنوعیت تبلیغات کالاهای آسیب‌رسان از سوی وزارت بهداشت اعلام شده و در کشور به صورت یک قانون در آمده است.
وی با بیان اینکه این قانون از اقدامات مهم پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر محسوب می‌شود، گفت: لازم است برای افزایش آگاهی مردم نسبت به عوامل پیشگیرانه بیماری‌های غیرواگیر از رسانه‌ها، جامعه مدنی، سازمان‌های مردم نهاد و ائمه جماعات کمک گرفت.
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت افزود: در سه تا چهار دهه گذشته، نظام سلامت کشور موفق شده که با یک رویکرد بسیار جامع و مؤثر، بیماری‌های واگیردار را در کشور کنترل کند.
وی افزود: رویکرد اساسی که نظام سلامت در کشور به کار برده، رویکرد نظام شبکه بوده است، به این ترتیب در دورترین نقاط کشور دسترسی به خدمات اولیه بهداشتی را برای همه مردم فراهم کرده است.
استوار ادامه داد: در هر روستای بالای پانصد نفر جمعیت یک خانه بهداشت احداث شده و بهورز به عنوان یک نیروی ارائه‌دهنده خدمات تخصصی بهداشتی در آن مستقر شده است که با اقدامات بسیار ساده‌ای که بهورز انجام می‌دهد، توانسته‌ایم بیماری‌های واگیردار در کشور را کنترل کنیم.
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت گفت: از سوی دیگر روند توسعه در کشور سبب شده جمعیت رو به سالمندی پیش رود، امید به زندگی افزایش پیدا کرده، میانگین عمر بیشتر شده و افراد سال‌های بیشتری را عمر می‌کنند.
وی با بیان اینکه در کشور مهم‌ترین مسئله‌ای که سلامت مردم را تهدید می‌کند، بیماری‌های غیرواگیر است، اضافه کرد: در حال حاضر 82درصد موارد مرگ در کشور، به دلیل بیماری‌های غیرواگیر اتفاق می‌افتد و تنها 18 درصد به دلیل بیماری‌های واگیردار مانند سوانح و حوادث و بقیه علل اتفاق می‌افتد، پس اولویت اساسی در کشور پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر است.
استوار گفت: بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان‌ها، دیابت و بیماری‌های مزمن تنفسی مهم‌ترین بیماری‌های غیرواگیر به شمار می‌روند که در مجموع این چهار بیماری 75 درصد از 82 درصد مرگ را به خود اختصاص می‌دهند.
وی با اشاره به اینکه اقدامات اساسی در حوزه پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر می‌توان انجام داد، افزود: عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر به دو دسته رفتاری و بیولوژیک تقسیم شده که عوامل خطر رفتاری مانند مصرف سیگار و الکل، تغذیه ناسالم و کم‌تحرکی است که در همین راستا بیش از 55 درصد از مردم کشور، 150 دقیقه تحرک در هفته ندارند و 15 درصد از مردم کشور نیز دخانیات مصرف می‌کنند.
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه چاقی و فشارخون از عوامل خطر بیولوژیک در بیماری‌های غیرواگیر هستند، اضافه کرد: بیش از 65 درصد مردم کشور چاق هستند یا اضافه وزن دارند، حدود 30 درصد جمعیت بزرگسال کشور فشارخون بالا دارند، 10 تا 12 درصد جمعیت بزرگسال کشور، قندخون دارند و حدود 25 درصد جمعیت چربی خون دارند که باید پیشگیری شود. استوار ادامه داد: لازم است عوامل خطر رفتاری و بیولوژیک در بیماری‌های غیرواگیر کاهش یابد تا بیماری‌های غیرواگیر در کشور کمتر شود، همچنین تلاش مسئولان سلامت در کشور بر این است که در مرحله نخست، آگاهی به مردم و در مرحله دوم اجرای پویش‌های انسانی مانند بسیج ملی کنترل فشارخون صورت پذیرد، البته باید خدمات کنترل و پیشگیری بیماری‌های غیرواگیر در کشور توسعه یابد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی