[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۹
  • دوره جدید

فاضلاب پای صیفی‌جات، روزنامه شیراز نوین

شهردار منطقه هفت شیراز گفت: برخی از کشاورزان به طور غیرقانونی از فاضلاب‌های خام منتهی به رودخانه خشک جهت آبیاری مزارع خود استفاده می‌کنند که این اقدام نه تنها سلامت شهروندان را تهدید می‌کند، بلکه کیفیت خاک آن محل را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز، سعید معصومی ‌افزود: رودخانه خشک 36 کیلومتر طول دارد که 13 کیلومتر آن در منطقه هفت واقع شده است و در حدود 150 کیلومتر کانال‌های متفاوت به آن وارد می‌شود که آب‌های سطحی را وارد رودخانه خشک می‌کنند و باعث رشد نی‌زارها در این رودخانه شده است.
این مقام مسئول ادامه داد: قسمت‌هایی از رودخانه که به دریاچه نمک منتهی می‌شود دیواره ندارد و عمدتاً خاکریز است که به دلیل شیب کم زمین، آب‌ها و فاضلاب‌های ورودی به این رودخانه در این قسمت ماندگار می‌شوند و باعث رشد گونه‌هایی از درخت گز شده است.
وی درباره وضعیت فاضلاب ورودی به رودخانه خشک و استفاده مزارع با آب‌های ورودی به این رودخانه گفت: اگر چه رودخانه خشک خالی از آب است؛ اما از دروازه اصفهان به سمت پایین دست، آب‌های سطحی یا فاضلاب شهری وارد رودخانه می‌شود و عدم ورود فاضلاب و سرازیر شدن آن به رودخانه خشک نیز به تکمیل فاضلاب شهری بازمی‌گردد.
معصومی ‌تصریح کرد: در پایین دست رودخانه، فاضلاب ورودی توسط تلمبه‌های کشاورزان پمپاژ می‌شود و مورد استفاده بعضی مزارع و کشت جالیزی قرار می‌گیرد که بررسی این موضوع وظیفه جهاد کشاورزی، بهداشت و محیط زیست است تا از این امر جلوگیری شود.
 شهردار منطقه هفت ابراز داشت: شهرداری نیز چندین بار نسبت به جمع‌آوری پمپ‌هایی که اقدام به پمپاژ فاضلاب‌های سطحی می‌کنند اقدام نموده است؛ اما جلوگیری از این اقدام نیازمند همکاری و همراهی همه دستگاه‌های ذی‌ربط است.
این مقام مسئول درباره وضعیت  فاضلاب و بوی مشمئز کننده که در مجاورت رودخانه پل فسا قرار دارد، گفت: رودخانه ای که از پل فسا عبور می‌کند ادامه دهنده رودخانه چنار راهدار است که از جاده بوشهر شروع می‌شود و با عبور از دشت شیراز وارد دریاچه نمک می‌شود؛ اما متأسفانه ورود برخی از پساب‌های فاضلاب شهرک صنعتی با این کانال و عدم بهره برداری تصفیه خانه فاضلاب در سلطان آباد منجر به ایجاد بوی مشمئز کننده در این قسمت شده است.
معصومی ‌افزود: تنها کاری که در این زمینه از دست شهرداری برمی‌آید لایروبی این کانال است که توسط شهرداری‌های مناطق 5 و 7 انجام می‌گیرد و اخیراً این کار نیز انجام شده است تا فاضلاب ماندگاری کمتری در کانال داشته باشد. هرچند قبلاً هم لوله‌گذاری انجام شده است؛ اما شیب کم زمین این مشکل را به وجود آورده است که امیدواریم دستگاه‌های ذی‌ربط زودتر نسبت به راه اندازی تصفیه خانه اقدام نمایند تا مشکلات کمتر شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی