[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۶
  • دوره جدید

معاون شرکت آب منطقه‌ای فارس: پر کردن چاه‌های غیرمجاز اجرای عدالت است، روزنامه شیراز نوین

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان فارس با اشاره به اجرای طرح تعادل بخشی منابع آب و پر کردن چاه‌های غیرمجاز در این استان اظهار داشت: برخی از بهره‌برداران و کشاورزان، پر کردن این چاه‌ها را اقدامی ‌ظالمانه می‌دانند؛ در حالی‌که پر کردن چاه کشاورزی غیرمجاز عین عدالت و در جهت صلاح جامعه و نجات سفره‌های آب زیر زمینی است.
به گزارش ایرنا، کرامت الله کریمی‌ مزیدی روز چهارشنبه در همایش طرح ملی دانش آموزی نجات آب (داناب) در شیراز اضافه کرد: افرادی که پر کردن چاه‌های غیرمجاز را ظالمانه می‌دانند، قطعاً آگاهی لازم در زمینه تخریب بی رویه سفره‌های آب زیرزمینی با برداشت‌های غیرمتعارف از این چاه‌ها را ندارند. آنها نمی‌د‌انند چاه‌های غیرمجاز جان زمین را می‌مکد و منابع آب را به یغما می‌برد و در بلندمدت دشت‌ها را می‌میراند و ده‌ها و صدها عارضه ناخوشایند بر جای می‌گذارد.
این مقام مسئول با تأکید بر اینکه برای پر کردن چاه‌های غیرمجاز در استان فارس با مقاومت شدید از سوی مردم، کشاورزان و حتی مسئولان روبرو هستیم، افزود: بارها برخی از خانواده‌های کشاورزان و بهره‌برداران آمده‌‌اند و در محل اجرای احکام قضایی برای پر کردن چاه‌های غیرمجاز اجتماع کرده اند و با مأموران درگیری ایجاد کرده اند؛ اما بعد از آنکه با آن‌ها صحبت شده و از مضرات چاه‌های غیرمجاز آگاه شده اند، با ما همکاری کرده اند.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان فارس ادامه داد: ۱۵ هزار و ۷۹۴ حلقه چاه غیرمجاز در استان فارس وجود دارد که در نوبت اجرای احکام قضایی برای اجرای طرح تعادل بخشی و پر کردن چاه‌های غیرمجاز قرار دارند. این چاه‌ها سالانه ۸۵۴.۹ میلیون متر مکعب از منابع آب استان فارس برداشت می‌کنند. این میزان برداشت دقیقاً معادل میزان کمبودی است که در زمینه استفاده از منابع آب در استان فارس وجود دارد.
کریمی‌مزیدی افزود: از سال ۹۳ تاکنون بیش از ۱۲ هزار حلقه چاه غیرمجاز دراستان فارس پر شده است. بقیه چاه‌ها نیز در نوبت پر شدن است تا سفره‌ها به تعدل برسد. امسال تاکنون یک هزار و ۵۰ حلقه پر شده و تا پایان سال این تعداد به یک هزار و ۴۰۰ حلقه خواهد رسید.
این مقام مسئول کمبود اعتبارات را از جمله دلایل کند بودن اجرای طرح تعادل بخشی منابع آب دانست و گفت: در سال گذشته ۲۵۰ میلیارد ریال برای اجرای این طرح در استان فارس اختصاص یافت. امسال هم همین میزان اعتبار دیده شده؛ اما مبلغ تأمین شده حدود ۴۰ میلیارد ریال است که بسیار اندک است.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان فارس با بیان اینکه اولویت‌هایی برای پر کردن چاه‌های غیرمجاز تعیین شده، گفت: دشت‌های ممنوعه و ممنوعه بحرانی در این زمینه اولویت دارند. دشت مرودشت از جمله دشت‌هایی است که در اولویت قرار دارد. عملکردها در دشت ارسنجان و فسا موفقیت آمیز بوده است؛ اما در مرودشت و کازرون به علت مسائل حاشیه‌ای چندان عملکرد مناسبی نداشته‌ایم و امید است با هماهنگی فرمانداری‌های این شهرستان‌ها ورود بهتری برای پر کردن چاه‌های غیرمجاز دراین دو شهرستان داشته باشیم.
آثار مصرف بی‌رویه آب مشهود است 
فرهاد اسماعیلی، معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان فارس نیز با اشاره به اجرای طرح ملی دانش آموزی نجات آب (داناب) در این استان اظهار داشت: آثار کم آبی در حوزه شرب و کشاورزی در برخی از مناطق استان فارس، از جمله در مناطق حاشیه شیراز بسیار مشهود است. اتفاق جنگ آب که زمانی به عنوان نظریه مطرح شد، در صورت عدم مراقبت از منابع آب و بهره برداری‌های غیراصولی چندان دور از ذهن نیست و اکنون نیز شاهد برخی از آثار آن هستیم. از این رو توجیه دانش آموزان برای افزایش فرهنگ سازی در مدیریت بهینه مصرف یک ضرورت است.
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان فارس ادامه داد: وضعیت منابع آبی استان فارس، خصوصاً منابع آب‌های زیرزمینی به دلیل اضافه برداشت‌ها و عدم رعایت الگوی کشت در وضعیت نامساعدی قرار گرفته؛ از سوی دیگر آلودگی منابع آب در این استان به دلیل دفع نامناسب فاضلاب‌های شهری و صنعتی، استفاده بیش از حد از سموم و کودهای شیمیایی و کشاورزی، روز به روز بیشتر شده و این امر، تأمین آب مناسب و کافی را در بخش‌های مختلف با چالش مواجه کرده است.
اسماعیلی افزود: در این شرایط، اقدامات بنیادین و ریشه ای در زمینه مدیریت کمیت و کیفیت منابع آب و نیز مدیریت بهینه مصرف آب، به ویژه در بخش کشاورزی و برداشت از آب چاه‌ها به عنوان اصلی‌ترین مصرف کننده آب ضرورتی اجتناب ناپذیر می‌نماید. از آن جایی که هیچ توسعه و مدیریتی بدون مشارکت عموم مردم و بدون پشتوانه‌ای فرهنگی در مخاطبان به سرانجام نمی‌رسد؛ فرهنگ سازی و آموزش، گامی ‌ضروری برای نهادینه کردن مدیریت بهینه مصرف آب است که  داناب نیز به آن اهتمامی ‌ویژه دارد.
وی با بیان اینکه طرح ملی دانش‌آموزی نجات آب (داناب) طرحی ملی است، افزود: این طرح با هدف آموزش و ارتقای آگاهی عمومی ‌دانش‌آموزان مقطع اول متوسطه در زمینه مسائل آب کشور، با همکاری ادارات کل آموزش و پرورش در سطح ملی و با تکیه بر مبانی علمی ‌و به طور یکسان و هماهنگ در تمام ‌نقاط کشور اجرا می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی