[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۵
  • دوره جدید

تنها تولیدکننده نفت کوره نیم‌درصد گوگرد در خاورمیانه هستیم، روزنامه شیراز نوین

یک مقام مسئول در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: نفت کوره مورد نیاز ناوگان دریایی کشور طبق استاندارد IMO۲۰۲۰ با حداکثر گوگرد نیم درصد، در داخل کشور تولید می‌شود.
سعید مداح مروج، مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام اینکه نفت کوره مورد نیاز ناوگان دریایی کشور طبق استاندارد IMO۲۰۲۰ با حداکثر گوگرد نیم درصد، در داخل کشور تولید می‌شود، گفت: هم اکنون با تدابیر اندیشیده شده و برنامه‌ریزی‌های انجام شده، نفت کوره کم گوگرد (نیم درصد) مورد نیاز برای ناوگان دریایی کشور از طریق پالایشگاه‌های اراک و بندرعباس در حال تأمین است؛ بنابراین با توجه به این امر نیازی به واردات نفت کوره کم گوگرد وجود ندارد.
وی در پاسخ به اینکه قیمت کنونی نفت کوره چه میزان است، اظهار داشت: قیمت نفت کوره تحویلی به کشتیرانی توسط امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران بر اساس نرخ بازار فوب خلیج فارس تعیین می‌شود. گفتنی است برخی کشتی‌ها توانایی مصرف نفت گاز را دارند که در صورت اعلام نیاز از سوی شرکت ملی نفتکش و کشتیرانی جمهوری اسلامی، ‌انواع گرید نفت گاز نیز توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی قابل تأمین است.
این مقام مسئول افزود: با راه‌اندازی واحد تصفیه هیدروژنی نفت کوره RHU با ظرفیت ۸۰ هزار بشکه در روز در پالایشگاه اصفهان در آینده، نفت کوره کم گوگرد برای مصارف صادراتی نیز قابل تأمین است. به گزارش خبرنگار مهر، با عملیاتی شدن این اقدام، ایران به تنها تولیدکننده نفت کوره کم سولفور در منطقه تبدیل شده است. تمام کشورهای منطقه نیاز خود را از طریق واردات تأمین می‌کنند که همین روند موجب افزایش قابل توجه قیمت نفت کوره کم سولفور در منطقه شده است؛ تا جایی که در برخی موارد نرخ این محصول از قیمت گازوییل نیز فراتر رفته است.
بر اساس اعلام سازمان بین المللی دریانوردی، گوگرد سوخت مورد استفاده کشتی‌ها تا پایان سال ٢٠٢٠ میلادی باید به کمتر از ٠.٥ درصد برسد. در حالی که اکنون گوگرد موجود در سوخت کشتی‌ها ٣.٥ درصد است؛ در این بین روسیه، به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت کوره جهان خواهان به تعویق افتادن این تصمیم تا سال ٢٠٢٥ میلادی شده است.
بر اساس پیش‌بینی‌ها، سهم کشتیرانی در انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۵۰ میلادی به حدود ۱۷ درصد می‌رسد. این در حالی است که حدود ۲۰ درصد از سوخت‎های تولید شده (به غیر از بنزین) در صنعت حمل و نقل دریایی مورد استفاده قرار می‎گیرند؛ به همین دلیل سهم این صنعت در تولید گازهای گلخانه ای ۳ درصد دی اکسید کربن، ۱۵ تا ۱۹ درصد اکسیدهای نیتروژن و ۴ تا ۹ درصد اکسیدهای گوگرد است. 
به گفته کارشناسان، تصمیم سازمان بین‌المللی دریانوردی در راستای انجام فاز دوم کاهش گوگرد موجود در سوخت (بانکر) کشتی‌ها است. در فاز اول که از ابتدای سال ۲۰۱۵ میلادی صرفاً در آمریکای شمالی، دریای شمال، کانال مانش و دریای بالتیک الزامی ‌شده بود کشتی‌ها ملزم به استفاده از سوخت‌هایی شدند که میزان گوگرد آنها حداکثر ۰.۱درصد بود. به نظر می‌رسد اجرایی شدن این تصمیم، در روند کاهش ۱۳ درصدی فروش بانکر در بزرگ‌ترین بندر فروش بانکر در اروپا و سومین بندر فروش بانکر در جهان یعنی بندر روتردام که از سال ۲۰۱۱ میلادی فعال شده بود مؤثر بوده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی