[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۶
  • دوره جدید

تشکیل کنسرسیوم و هلدینگ‌های تجاری نیاز صادرات است ، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: حضور موفق در حوزه صادرات محصولات کشاورزی منوط به تشکیل کنسرسیوم و هدلینگ‌های تجاری است.
به گزارش روابط عمومی ‌اتاق بازرگانی فارس، خسرو فروغان در جلسه کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس که با حضور اعضای آن برگزار شد، بیان کرد: فارس یک استان کشاورزی است و به دلیل همین مزیت، محصولات کشاورزی سهم بزرگی در تجارت بین‌الملل و صادرات استان فارس دارد؛ اما متأسفانه جایگاه ما در این بخش مناسب نیست.
وی با بیان اینکه سال‌هاست مشکلات صادرات محصولات کشاورزی از جمله میوه و تره بار را در استان و کشور مطرح کردیم، افزود: جایگاه صادرات محصولات کشاورزی استان فارس به نسبت جایگاه تولید این محصولات به دلیل عدم برنامه‌ریزی مناسب به منظور توسعه همگن این بخش‌ها پیشرفت محسوسی نداشته است.
فروغان اظهار داشت: این درحالی است که در دو سال اخیر و به دلیل نوسانات ارز، بسیاری افراد غیرمتخصص به اسم صادرکننده وارد حوزه صادرات میوه و تره‌بار شدند و آسیب‌هایی را به این بخش وارد کردند که مهم‌ترین این آسیب‌ها، لطمه به بازارهای صادراتی تجار و بازرگانان واقعی و باسابقه در این بخش است.
وی با برشماری مشکلاتی از جمله بی‌توجهی به برندسازی، بسته‌بندی و سایزبندی نامناسب محصولات کشاورزی اضافه کرد: از معضلات اساسی ما در این بخش، بسته‌بندی است که علی‌رغم پیگیری‌های مکرر فعالان اقتصادی، هنوز در این زمینه با قوانین مشخصی وجود ندارد و فعالان اقتصادی ما با مشکلات متعدد روبرو هستند.
رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: با بررسی صادرات محصولات کشاورزی می‌بینیم که در برخی از کشورها از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس، محصولاتی با کیفیت بسیار پایین اما با صادرات برنامه‌ریزی شده و استاندارد توانسته جای محصولات باکیفیت ما را در بازارهای صادراتی بگیرد.
فروغان با اشاره به مشکلات عدیده فعالان حوزه صادرات در کشورهای حوزه خلیج فارس ناشی از نبود هلدینگ‌های صادراتی و مشارکتی، تصریح کرد: برای موفقیت در بازارهای هدف صادراتی از جمله فرصت ویژه صادرات با کشور عضو اوراسیا منوط به ساماندهی صادرکنندگان در چهارچوب هلدینگ و کنسرسیوم است.
وی عنوان داشت: از برنامه‌های ما در این کمیسیون رفع مشکلات بخش صادرات استان است؛ لذا به دنبال احصای مشکلات و معضلات صادرات محصولات کشاورزی و ارائه راهکارهای کارشناسی، قانونی و مناسب برای ارتقای سهم صادرات استان فارس است. در این جلسه، دیگر عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: از چالش‌های مشکلات و معضلات صادرات محصولات کشاورزی عدم دسترسی به آمارهای قابل استناد در حوزه تولیدات بخش کشاورزی است که تولید کننده نمی‌تواند برنامه ریزی برای صادرات در این بخش داشته باشد.
هادی حنایی افزود: استانداردسازی محصولات کشاورزی به ویژه در بحث بسته‌بندی، از موارد مهم در صادرات مناسب محصولات کشاورزی است که متأسفانه سال‌هاست در این بخش با مشکلات عدیده روبرو هستیم.
وی با بیان اینکه برای یک صادرات موفق باید سایر زنجیره‌های تجارت پیوسته باشد، اظهار داشت: صادرات و تولید مناسب در فضای اقتصادی خوب امکان‌پذیر است؛ اما در بحث کلان می‌بینیم که اقتصاد تحت‌الشعاع سایر تصمیم‌ها و حوزه‌هاست و متأسفانه برخی از مشکلات در حوزه صادرات سال‌هاست که وجود دارد و به دلیل اولویت نبودن اقتصاد در کشور، عزمی ‌برای رفع آنها نیست.
همچنین، محمد دانش نیا رئیس اداره توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس نیز در این جلسه گفت: در حال حاضر با توجه به شرایط خاص کشور، فرصت سعی و خطا به منظور بررسی بازارهای هدف را نداشته و صرفاً می‌بایست با اقدامات مبتنی بر مطالعات کارشناسی با حداکثر توان بر صادرات به بازارهای هدف تمرکز کنیم. وی با تأکید بر وجود و قابل دسترس بودن آمار در حوزه کشاورزی در استان اضافه کرد: لازمه هرگونه اقدام مؤثر و مثبت در حوزه صادرات، دستیابی به آمار و اطلاعات موثق در حوزه تولیدات داخل و نیاز بازارهای هدف است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی