[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۷
  • دوره جدید

تأیید صلاحیت‌ها با نگاه انبساطی باشد ، روزنامه شیراز نوین

رئیس ستاد انتخابات کشور در آستانه آغاز ثبت‌نام کاندیداهای مجلس یازدهم اعلام کرد که پیشنهاد ما این است که نگاه انبساطی به تأیید صلاحیت‌ها‌ وجود داشته باشد.
به گزارش ایسنا، جمال عرف در نشست خبری (شنبه) خود با اشاره به آغاز فرایند اجرایی انتخابات از دهم آذر، اظهار کرد: در ماه‌های‌گذشته به دو‌هزار نفر از فرمانداران و بخشداران آموزش داده و به ابهامات و سوالات آنها پاسخ داده‌ایم. هیچ نیروی اجرایی نداریم که آموزش ندیده باشد. کارهای اجرایی انتخابات به روز در حال اجرایی است. وزیر کشور به پنج استان که انتخابات خبرگان هم‌زمان با مجلس برگزار‌می‌شود، برگزاری انتخابات خبرگان را ابلاغ کرده است. انتخابات میان دوره‌ای‌خبرگان در ۵استان برگزار شده تا هفت نفر انتخاب شوند.
وی ادامه داد: امیدوارم به سمت انتخاباتی با شور، امن و قانونمند و سالم حرکت کنیم. اگر همه مجریان و ناظران قانون را مبنا قرار دهند، چنین انتخاباتی برگزار خواهد شد. قانون مبنای اقدام همه ما خواهد بود.
معاون سیاسی وزیر کشور درباره مشکلات قانونی که منجر به تعداد زیاد ثبت‌نام‌ها‌ در انتخابات‌ می‌شود، تصریح کرد: امروز ما موظف به اجرای قانون هستیم. دولت با چند سال کار کارشناسی، لایحه جامع انتخابات را تهیه و به مجلس ارسال کرد که هم‌زمان شد با طرح نمایندگان مجلس و لایحه کنار گذاشته شد، اما طرح مجلس هم فعلاً مانده است و این طرح به انتخابات امسال نمی‌رسد. اگر مجلس لایحه را در دستور کار ‌می‌گذاشت شاید بخشی از مشکلات فعلی اجرای انتخابات برطرف‌ می‌شد. اما اکنون باید قانون فعلی را اجرا کنیم.
عرف درباره هماهنگی‌های ‌میان وزارت کشور و شورای نگهبان خاطرنشان کرد: ما با شورای نگهبان جلسات مختلفی داریم. وزیرکشور و دبیر شورای نگهبان و معاونان دو دستگاه جلسات مختلفی برگزار کرده‌اند. همه ما ملزم هستیم قانون را رعایت کنیم. پیشنهاد ما این است که نگاه انبساطی به تأیید صلاحیت‌ها ‌وجود داشته‌باشد. چهار مرجع مصرح در قانون انتخابات باید مبنای بررسی صلاحیت افراد قرار گیرد و مرجع دیگری اظهارنظر نکند.
رئیس ستاد انتخابات کشور درباره روند ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات، گفت: در دوره قبل مدارک افراد کامل نبود یا افراد در آخرین لحظات برای ثبت‌نام اقدام می‌کردند و این اقدامات وقت ما را‌می‌گرفت. کسانی که معیارهای اولیه برای ثبت‌نام ندارند؛ مثل سن یا مدرک تحصیلی، برای ثبت‌نام رجوع نکنند، اما توصیه‌ می‌کنیم  کسانی که شرایط ماهوی را داشته و‌ می‌توانند به کشور خدمت کنند، در انتخابات ثبت‌نام کنند. تا پایان آبان‌ماه، براساس برآوردها حدود ۷هزار نفر در سراسر کشور برای حضور در انتخابات شناسایی شده‌اند.۲۶درصد آن افراد اصلاح طلب، ۳۴درصد اصولگرا و ۴۰درصد هم مستقل هستند.
وی درباره تأیید صلاحیت‌ها ‌در وزارت کشور و شورای‌نگهبان اظهار کرد: هر دو براساس هیئت‌های‌ خود بررسی صلاحیت انجام ‌می‌دهند. مبنای بررسی هیئت‌های‌اجرایی صرفاً مراجع چهارگانه و مبنای شورای نگهبان، هیئت‌های‌نظارت است ولی به طور طبیعی اختلافاتی در تأیید صلاحیت‌ها ‌به‌وجود ‌می‌آید.
رئیس ستاد انتخابات با اشاره به جلسات وزارت کشور با جریان‌های‌سیاسی  برای بررسی دغدغه‌های ‌این جریان‌ها برای انتخابات، گفت: نگاه انبساطی در احراز صلاحیت‌ها‌ ورود ‌می‌کند و وزیر تأکید کرد در این زمینه تمام تلاش خود را‌ می‌کند. باید فضایی ایجاد کنیم تا همه کسانی که در خانواده نظام هستند، فرصت حضور در انتخابات را داشته‌باشند و البته باید قانون مبنا باشد. 
من معتقدم بهترین داور مردم هستند و باید به مردم اعتماد داشت. عرف در پاسخ به این پرسش که آیا تحقیقات میدانی و محلی در روند بررسی صلاحیت‌ها انجام می‌شود، گفت: اگر در هیئت‌های اجرایی ضرورتی برای این کار پیش بیاید، پرسش میدانی محدودی انجام می‌شود. البته این کار برای همه افرادی که ثبت‌نام می‌کنند، ممکن نیست. تحقیقات میدانی بر اساس تشخیص هیئت‌های اجرایی است که البته من معتقدم ضرورت زیادی هم ندارد. ماده 50 قانون انتخابات این اجازه را به هیئت‌های اجرایی می‌دهد.
وی درباره الکترونیکی برگزار شدن انتخابات تصریح کرد: احراز هویت افراد در شعب به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود و ما در حال تهیه دستگاه احراز هویت با کمک وزارت دفاع هستیم. ما همچنین دنبال استفاده از صندوق‌های الکترونیکی هستیم ولی تا این لحظه با شورای نگهبان به جمع‌بندی نرسیده‌ایم.
وی در مورد برخورد با مجریان انتخاباتی که بی‌طرفی را رعایت نکنند، تصریح کرد: اگر فرماندار یا بخشداری بیطرفی را رعایت نکند، عزل خواهد شد، حتی اگر شب انتخابات باشد. ما به رعایت بی‌طرفی مصمم هستیم و یک مورد را هم که جهت‌گیری داشت را برکنار کردیم. ما با کسی تعارف نداریم، فرمانداران به حفظ بی‌طرفی متعهد شدند و البته اکثریت آنها هم بی‌طرفی را رعایت می‌کنند.
وی همچنین درباره برخورد با تخلفات انتخاباتی تأکید کرد: به هر گزارشی که درباره تخلفات انتخاباتی معتبر و مستند باشد رسیدگی می‌کنیم. تبلیغات زودرس را نیز رصد کرده و اگر تخلفی انجام شود با آن برخورد می‌کنیم.
رئیس ستاد انتخابات درباره میزان مشارکت در انتخابات خاطرنشان کرد: آنچه تا پایان آبان برآورد شده است، مشارکت 50 درصدی است اما ما امیدواریم در سه ماه آینده بتوانیم مشارکت را تا 60‌درصد افزایش دهیم.
معاون سیاسی وزیر کشور درباره تأمین امنیت انتخابات نیز بیان کرد: یکی از وظایف ستاد امنیت انتخابات بررسی حوزه‌هایی است که سابقه ناآرامی و درگیری‌ها در دوره‌های قبل انتخابات را داشته‌اند. زیرا ما در برخی حوزه‌ها زخمی و کشته هم داشته‌ایم که سوابق این حوزه‌ها در ستاد امنیت انتخابات وجود دارد و اقدامات پیشگیرانه در دستور کار است. تلاش ما کاهش عوامل بروز ناامنی‌هاست و برای این هدف فرمانداران با تجربه را در حوزه‌هایی که سابقه ناآرامی داشته‌اند انتخاب کردیم.
وی با اشاره به اینکه اقداماتی هم برای تأمین امنیت در مناطقی که ناآرامی‌هایی اخیراً در آن رخ داده است انجام می‌دهیم، تصریح کرد: کشور به امنیت و انسجام نیاز دارد. ما نباید دنبال نزاع بوده و ما بار مسئولیت را بر دوش دیگران بیندازیم و سایرین را متهم کنیم. کشور به انسجام مدیریتی نیاز دارد. من از شهرهای ملارد، رباط کریم، بهارستان، اسلامشهر و شهر قدس بازدید کردم. مردم آنجا می‌گفتند چند روز به خاطر ناامنی‌ها در منازلشان مانده‌اند، در واقع اولین قربانیان ناامنی‌ها مردم هستند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی