[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۶
  • دوره جدید

مصرف الکل عوامل مؤثر در تصادفات رانندگی است، روزنامه شیراز نوین

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گفت: مصرف مشربات الکلی توسط برخی رانندگان از مهم‌ترین عوامل مؤثر در تصادفات رانندگی است.
سرهنگ «کاووس محمدی» در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس، با بیان اینکه رانندگی در حالت مستی ممنوع و جرم است، اظهار داشت: الکل و مواد‌مخدر توانایی راننده را در حین رانندگی کم و قدرت‌هماهنگی و تصمیم‌گیری را کاهش ‌می‌دهند.
وی با اشاره به اینکه در بیشتر کشورهای دنیا سخت گیرانه ترین جریمه‌ها در قوانین راهنمایی و رانندگی برای رانندگی در شرایط نامتعادل است، تصریح کرد:‌ جریمه رانندگی در حالت مستی، 400 هزار تومان یعنی بیشترین مبلغ برای یک تخلف رانندگی در قانون کشور ماست.  این مقام انتظامی با تأکید بر اینکه مصرف الکل از عوامل مؤثر در تصادفات محسوب ‌می‌شود، خاطر نشان کرد:‌ استفاده از مشروبات الکلی و روان گردان‌ها، خطر ریسک‌پذیری وقوع تصادف را افزایش‌ می‌دهد و در این شرایط اعتماد به نفس کاذبی به راننده دست‌می‌دهد. معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی فارس با بیان اینکه برابر ماده 10 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، در صورت مثبت بودن تست الکل راننده؛ پلیس با جدیت و بدون چشم‌پوشی با فرد متخلف برخورد ‌می‌کند و علاوه بر جریمه قانونی، پرونده‌ای مبنی بر رانندگی پرخطر و شرب خمر برای راننده تشکیل و به مراجع قضایی معرفی ‌می‌شود، اظهار داشت:‌ گواهینامه راننده به مدت 6 ماه ضبط و برابر ماده 7 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی برای خودروهای عمومی و سنگین 20 نمره منفی و برای سواری شخصی 10 نمره منفی تعلق‌می‌گیرد . سرهنگ «محمدی» با بیان اینکه به استناد ماده 718 قانون مجازات اسلامی، در صورتی که راننده در هنگام رانندگی مست باشد به بیش از دو سوم حداکثر مجازات محکوم خواهد شد، تصریح کرد: مثبت بودن استفاده از الکل توسط راننده از عوامل مشدده جرم محسوب‌ می‌شود و دادگاه علاوه بر مجازات فوق، مرتکب را به یک تا 5 سال از رانندگی محروم خواهد کرد؛ چرا که مستی در حین رانندگی در عین حال که یک تخلف محسوب ‌می‌شود از دیدگاه قانون مجازات اسلامی نیز جرم است.  وی خاطرنشان کرد: عدم نظارت والدین بر رفتار فرزندان و معاشرت با دوستان بزه‌کار، از عوامل مهم گرایش به مصرف مشروبات الکلی است که مصرف آن بسیار زیان بار بوده و در بسیاری از موارد باعث مرگ و آسیب‌های جبران‌ناپذیر به افراد‌ می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی