[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

پدافند در برابر حوادث ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی شیراز  بیست و یکمین دوره «مانور ایمنی و زلزله» چهارشنبه 6 آذر ماه هم‌زمان با سراسر کشور در مدرسه شهیدان پژمان شهر شیراز برگزار شد.
محمدهادی قانع مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی در این باره گفت: این مانور از حدود بیست سال قبل به ابتکار پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله و با همکاری وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فنّاوری، وزارت کشور، جمعیت هلال‌احمر، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و سازمان آتش‌نشانی در مدارس کشور در آذر ماه اجرا‌ می‌شود و هدف آن ارتقای آمادگی و حساس‌سازی اقشار مختلف جامعه به خصوص قشر دانش‌آموز نسبت به خطر و تبعات وقوع زلزله و چگونگی آمادگی برای مواجهه با آن‌ می‌باشد. 
وی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: بطور کلی مانور مجموعه‌ای است از راهکارهای مناسب که قبل از وقوع زلزله به منظور بالا بردن سطح آگاهی و آموزش مهارت‌های‌عملی با تعمیم به کل جامعه طراحی شده است. در واقع مانور شبیه‌سازی شرایط بحرانی است و مجموعه‌ای از تمرین‌ها و ممارست‌هاست که برای ارزیابی برنامه‌های تدوین شده جهت مقابله و مواجهه با حوادث و بلایا علی‌الخصوص زلزله در تمامی مکان‌ها‌از جمله مدارس به کار می‌رود و چند سالی است که در رویکرد این مانور، تغییراتی داده‌ایم و تنها هدفمان برگزاری مانور زلزله در مدرسه برای دانش‌آموزان نیست بلکه رویکرد ما درگیر کردن خانواده‌ها در مبحث زلزله است که بتوانند از ظرفیت مدارس برای مدیریت محله‌ها استفاده کنند. مهندس قانع گفت: زنگ بحران رأس ساعت ۹:۴۸ صبح روز چهارشنبه 6 آذر ماه نواخته شد و دانش‌آموزان بلافاصله در کلاس‌ها‌ پناه گرفتند و بعد از آن در حیاط مدرسه استقرار پیدا کردند، باصدای آژیر خطر نیروهای امدادی بلافاصله نسبت به دایر کردن چادرهای امداداقدام کردند و در چادرها مصدومان فرضی از حادثه زلزله تحت درمان قرار گرفتند.
مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی تصریح کرد: در این مانور آموزش‌های لازم به دانش‌آموزان و مربیان مدرسه در خصوص خطر زلزله و رفتار صحیح در زمان وقوع و پس از رخداد زلزله از سوی کارشناسان سازمان آتش‌نشانی ارایه داده شد و مهم‌ترین اقداماتی که در این رابطه براساس راهنمای مانور می‌بایست انجام گیرد، توجه به ایمنی و مقاوم‌سازی مدارس است که این موضوع می‌بایست با محوریت سازمان نوسازی و تجهیز مدارس مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت امکان خطر تخریب مدارس در اثر زلزله منتفی شود.
گفتنی است برگزاری مانورهای زلزله از آبان‌ماه سال جاری در مدارس شهر شیراز با همکاری کارشناسان سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز آغاز گردیده است و تا کنون مانور زلزله در 35 مدرسه از جمله آموزشگاه نابینایان شوریده شیرازی، مدرسه استثنایی تلاش، مدرسه استثنایی خجسته، هنرستان امام رضا(ع)، دبستان معارف 3، دبستان خاک ره و ...  برگزار شده است.
وی تأکید کرد: این روز، فرصت مناسبی است تا توان‌مندی‌های شهر شیراز و استان فارس و نیز میزان آمادگی برای مقابله در برابر بلایای طبیعی را مورد سنجش قرار دهیم، نقاط ضعف وقوت را شناسایی و نسبت به رفع معایب و تقویت نقاط مثبت با انجام مانور در بخش‌های مختلف اقدام و به این ترتیب در برابر حوادث طبیعی میزان خسارت را به حداقل ممکن کاهش دهیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی