[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

معاون وزارت بهداشت: ایران جزو پاک‌ترین کشورها از نظر ابتلا به هپاتیت سی است، روزنامه شیراز نوین

ایسنا- فارس معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تداوم شیوع ایدز و هپاتیت در جهان، تأکید کرد که ایران جزو پاک‌ترین کشورها از نظر تعداد مبتلایان به هپاتیت نوع سی است.
دکتر رضا ملک‌زاده در نشست علمی حذف هپاتیت ویروسی در ایران که به میزبانی علوم پزشکی شیراز برگزار شد، با بیان اینکه تلاش بهداشت جهانی برای حذف بیماری هپاتیت نوع «B» و «C» بوده که یک پروژه بزرگ علمی بهداشتی در جهان است، افزود: بار علمی و جهانی هپاتیت نوع «B» و «C»، کنترل و حذف این بیماری و در نهایت ریشه کن کردن آن در دنیاست.
به گزارش ایسنا به نقل از وبدا فارس، ملک‌زاده ایران را  یکی از کشورهای بسیار فعال در این زمینه خواند و برای آغاز این پروژه در استان فارس، از دانشجویان و اساتید دعوت به همکاری کرد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با هشدار نسبت به شیوع «ایدز و هپاتیت» در جهان، ادامه داد: آلزایمر نیز پس از این دو بیماری در حال افزایش است، اما هر سه این بیماری‌ها ‌قابل‌پیشگیری هستند.
ملک‌زاده با اعلام اینکه سالانه ۶ هزار نفر بر اثر بیماری هپاتیت در ایران از بین‌می‌روند که از سوی وزارت بهداشت و حوزه سلامت برای کاهش مرگ و‌میر این بیماران بسیار تلاش‌ می‌شود، عنوان کرد: این بیماری در معتادان، زندانی‌ها، افراد حاشیه‌نشین و فقیر بیشتر است، اما با مداخله‌های‌اجتماعی‌می‌توان از آن‌ها‌پیشگیری کرد.یافته‌ها‌ نشان‌می‌دهد واکسن هپاتیت «B» با ۹۵‌درصد اثرگذاری در پیشگیری از انتشار این بیماری بسیار تاثیرگذار است.
او با این توضیح که واکسن هپاتیت «C» وجود ندارد، گفت: برای درمان این بیماری از قرص و دارو استفاده ‌می‌شود که با تولید در کشور، این دارو در داروخانه‌ها ‌نیز موجود است، هدف سال ۲۰۳۰ میلادی نیز که بهداشت جهانی معرفی کرده این است که همگان تلاش کنند تا این بیماری ریشه‌کن شود.
ملک‌زاده درباره انتشار این بیماری توضیح داد: بیماری هپاتیت تنها از راه خون و انسان به انسان به وجود آمده و تنها در انسان‌ها‌ رشد‌ می‌کند، برای اینکه انتقال جدید این بیماری در افراد دیگر انجام نشود، باید تلاش شود تا درمان از انسان‌های ‌شناسایی شده آغاز شود.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت یادآور شد: در ایران، انجام واکسیناسیون این بیماری در ۱۰۰ درصد افراد انجام شده و همه کودکان نیز این واکسن را دریافت کرده‌اند و وزارت بهداشت تلاش کرده تا به این هدف برسد که تمامی مردم را در برابر این بیماری واکسینه کنیم.
ملک‌زاده گزارش داد: از یک میلیون و ۲۰۰ هزار بیمار هپاتیت نوع «B» که در ایران وجود دارند، نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر از این بیماری بی‌اطلاع هستند که با شناسایی موردهای جدید و آغاز درمان آنان، تلاش‌می‌شود تا ۸۰ درصد از این بیماران را درمان کنیم.
او شناسایی مادران باردار مبتلا به این بیماری را دیگر ضرورت مهم در این زمینه خواند تا این بیماری به کودک منتقل نشده و به سرعت درمان شود، زیرا این بیماری قابل پیشگیری و درمان است و با مصرف دارو از سوی مادر باردار، جنین دیگر به این بیماری مبتلا نمی شود.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه بیماری هپاتیت نوع«A» در ایران شایع نیست، اما باید با رعایت نکات بهداشتی از بروز آن پیشگیری کرد، افزود: تولید واکسن هپاتیت نوع«A» در ایران و ارایه آن به داروخانه‌ها ‌از دیگر برنامه‌های‌ وزارت بهداشت در این زمینه است.
او درباره بیماری هپاتیت نوع«A» توضیح داد: باید آنزیم‌های‌کبد بالا و وجود ویروس هپاتیت را با انجام آزمایش در بدن افراد شناسایی کرده و به درمان آن بپردازیم، زیرا روابط جنسی نامشروع، قمه زدن، حجامت، اعتیاد تزریقی، خالکوبی و استفاده از وسایل مشترک در آرایشگاه‌ها‌ از جمله عوامل مؤثر در ایجاد و انتشار بیماری هپاتیت است.
ملک‌زاده با این هشدار که پیوند کبد برای بیمار هپاتیتی هزینه بسیار بالایی دارد و هر ساله هزار نفر در ایران به بیماری هپاتیت نوع «B» مبتلا ‌می‌شوند، گفت: این بیماری تنها از راه خون و فرآورده‌های‌خونی قابل انتقال بوده و با انجام آزمایش خون قابل شناسایی است.
ملک‌زاده با اعلام اینکه آمارها نشان‌ می‌دهد سه‌هزار مورد از علت ۱۲۲ هزار مرگ زودرس زیر ۷۰ سال در ایران، مربوط به بیماری مزمن کبدی و بیشتر مربوط به بیماری هپاتیت است، افزود: بر‌همین اساس، هزار مورد از علت ۸۵ هزار مرگ خیلی زودرس زیر ۵۰ سال در ایران نیز، مربوط به بیماری مزمن کبدی و بیشتر مربوط به بیماری هپاتیت است.
او با اشاره به اینکه ایران جزو پاک‌ترین کشورها در زمینه هپاتیت نوع «C» است که برای تشخیص آن نیاز به نیروهای گسترده تیم سلامت داوطلب است، گفت: سه دهم درصد ایرانیان به بیماری هپاتیت نوع «C» مبتلا بوده و ناقل این بیماری هستند و این بیماری به راحتی در ایران قابل ریشه کن شدن است، زیرا درصد بسیار پایینی از ایرانیان به این بیماری مبتلا هستند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی