[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۱
  • دوره جدید

رحیمی، استاندار فارس: فعالیت‌های جامعه ورزشی فارس درخور توجه بوده است، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: دومین جلسه شورای عالی ورزش فارس، دیروز در محل استانداری فارس و به ریاست عنایت اله رحیمی‌ استاندار فارس برگزار شد.
حیدرعلی کامیاب، مدیرکل اداره ورزش و جوانان فارس نخستین سخنران این جلسه بود و در ابتدا به بیان سه دستور کار این جلسه پرداخت. وی گفت: یکی از برنامه‌های مهمی‌ که در ماه‌های آینده در پیش داریم، برگزاری پیاده روی بزرگ خانوادگی شهر صدراست که به صورت مستقیم از شبکه سه کشور پخش خواهد شد. این برنامه در انتهای همین ماه برگزار می‌شود و می‌خواهیم برای کسب مجوز برگزاری این رویداد و همچنین ارائه برخی توضیحات در این خصوص، نظر اعضای محترم شورا را نیز دریافت کنیم.
کامیاب ادامه داد: همچنین تا انتهای خرداد ماه سال آینده ۱۲ رویداد بین‌المللی و ملی در شهر شیراز برگزار خواهد شد. برگزاری این رویدادها، یک همدلی و کار تیمی ‌را می‌طلبد. از همه اعضا و میهمانانی که حضور دارند می‌خواهیم در این میزبانی‌ها به ما کمک کنند. پیش‌بینی ما این است که بیش از هزار ورزشکار خارجی از اقصی‌نقاط جهان برای این مسابقات به استان فارس می‌آیند و دستگاه‌هایی که خدمات‌رسان هستند و می‌توانند کمک کنند،‌ باید در هسته مرکزی قرار داشته باشند. ما لیست یک سری انتظاراتمان را تهیه کرده‌ایم و می‌خواهیم اعضای محترم شورا نظراتی که دارند را بیان کنند تا اگر مشکلی وجود دارد،‌ رفع شود تا بتوانیم این رویدادها را به نحو مطلوبی برگزار کنیم.
مدیرکل ورزش و جوانان فارس سپس به بیان توضیحاتی درباره مهم‌ترین رویدادهای پیش رو پرداخت و گفت: یکی از بزرگ‌ترین رویدادهایی که در استان فارس برگزار خواهد شد،‌ میزبانی از یکی از مسابقات تیم ملی فوتبال در مقدماتی جام جهانی است. ما در نظر داریم که از ۴ بازی دور برگشت، حتماً یکی از آنها در شهر شیراز برگزار شود. پیشنهاد ما دیدار ایران و هنگ کنگ است که در ۷ فروردین ۹۷ برگزار می‌شود، اگر این استادیوم در بازدید فیفا مورد تأیید قرار بگیرد. ما این قول را از مقام عالی وزارت گرفته‌ایم و تحقق این امر می‌تواند تحولی باشد در حوزه ورزش،‌ به خصوص علاقه‌مندان به فوتبال.
کامیاب افزود: با وجود اتفاقاتی که در استان افتاده و حسب فرمایشات جناب استاندار که دغدغه‌هایی در بحث ورزش روستایی، بومی‌محلی و عشایری داشتند، در طول ماه‌های گذشته در جای‌جای استان اتفاقات خوبی افتاده که گزارش‌های آن را قبلاً تقدیم کرده‌ایم. اما همان توجه جناب استاندار باعث شد ما پیشنهادی را به وزارت ورزش و جوانان ارائه کنیم تا از محل اعتباراتی که از محل مناطق محروم، به ویژه مناطق روستایی پیش‌بینی کردیم، جشنواره‌ای با عنوان المپیاد ورزش روستایی برگزار کنیم. این مسابقات در سال ۹۸ با نام جام خوشه‌چین برگزار شده است. تعداد زیادی از جوان‌های روستایی در دو بخش خانم و آقایان شرکت کردند و مسابقات منطقه‌ای به جز یک منطقه که به دلیل مشکلات منطقه‌ای برگزار نشد، در سایر مناطق در حال برگزاری است. خوشبختانه استان فارس میزبان مرحله نهایی این مسابقات است که در بهمن ماه برگزار می‌شود و این یک اتفاق خوب در ورزش روستایی به شمار می‌رود.
مقام عالی ورزش استان ادامه داد: دیگر اتفاق خوبی که در ماه‌های گذشته رخ داده این است که ما دو سهمیه المپیک توکیو را کسب کرده‌ایم. آقای گرایی سهمیه کشتی فرنگی را کسب کرده‌اند و آقای حسن‌زاده نیز عضو تیم بسکتبال هستند که به المپیک راه یافته‌اند و این در نوع خود کم‌نظیر است؛ زیرا در تاریخ ورزش فارس، فقط  دو نفر به المپیک راه یافته‌اند؛ آقایان امید نوروزی و مهدی جلودار زاده در کشتی و دومیدانی. اما پیش‌بینی ما این است که علاوه بر آقایان گرایی و حسن‌زاده،  آقای سعیدرضا کیخا در ژیمناستیک و چند ورزشکار دیگر هم بتوانند سهمیه المپیک را کسب کنند که اگر این اتفاق رخ دهد، یک رکوردشکنی به شمار می‌رود.
کامیاب با اشاره به کمک‌های مالی این اداره کل به هیئت‌ها و تیم‌های ورزشی گفت: با تمام مشکلاتی که تا امروز در حوزه نقدینگی داشته‌ایم،‌ نزدیک به چهار و نیم میلیارد تومان به ورزش استان، کمک بلاعوض کرده‌ایم. حدود سه میلیارد تومان در طول ۸ ماه گذشته به هیئت‌های ورزشی و همین‌طور شهرستان‌ها کمک شده است. همچنین یک و نیم میلیارد تومان هم به باشگاه‌های حرفه‌ای کمک کرده‌ایم. جا دارد از آقای استاندار تشکر ویژه‌ای بکنیم که امسال با پیگیری‌های ایشان ۳ میلیارد تومان از سوی اسپانسرهایی که در قالب بخش‌های خصوصی و مراکز تولیدی با همکاری دستگاه‌های مالیاتی و نظارتی استان مصوب شد که به تیم‌های ورزشی حرفه‌ای در رشته‌های مختلف کمک شود که این امر در حال رخ دادن است. نزدیک به ۶۰۰ میلیون تومان جذب شده و قرار شده تا انتهای سال، باقی مانده این سه میلیارد هم جذب شود. در طول سال‌های گذشته این نخستین بار است که صنایع و تولید کنندگان می‌آیند و در کنار ورزش کمک می‌کنند. امیدواریم در کنار کمکی که به ورزشمان شده، شاهد حضور تیم فجرشهید سپاسی در لیگ برتر باشیم. خوشبختانه این تیم در حال حاضر جایگاه خوبی هم دارد و امیدواریم که این اتفاق بیفتد.
حیدرعلی کامیاب، مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان فارس در انتهای صحبت‌های خود به محروم بودن یکی از نواحی شیراز اشاره کرد و خواستار بهبود شرایط این ناحیه شد. وی گفت: طبق بررسی‌هایی که انجام دادیم دریافتیم که مکان‌های ورزشی ما در نواحی یک،‌ دو و سه توزیع شده و ناحیه چهارمان محروم است. رئیس آموزش و پرورش این ناحیه را هم دعوت کردیم و صحبت‌های زیادی با آقای رضایی داشتیم. من از شما (آقای استاندار) می‌خواهم که اگر صلاح می‌دانید، ‌با توجه به اینکه قشر محرومی ‌در آموزش و پرورش این ناحیه وجود دارد، امروز از شما این مجوز را بگیریم تا سازمان برنامه و بودجه استان از محل ارزش افزوده،‌ کار احداث یک استخر را که نیاز دانش‌آموزان است، آغاز کند. قرار بود سال‌ها پیش توسط یک خیر، یک استخر برای دانش‌آموزان این ناحیه ایجاد شود و کلنگ‌زنی هم شد؛ اما متأسفانه بنا به هر دلیلی انجام نشد.
پس از کامیاب، نوبت به محسن سالاری، معاون توسعه امور ورزش فارس رسید تا به بیان برنامه‌های ورزشی ۶ ماه آینده ورزش استان بپردازد. وی در ابتدا گفت: نگاه توسعه ورزش یک نگاه برنامه‌مدار است. در راستای اهداف و چشم‌انداز ورزش استان و اینکه ما به دنبال استانی هستیم که مردمی ‌سالم، شاداب و فعال داشته باشیم، امیدواریم که مشارکت حداکثری آنها در عرصه ورزش را تا سال ۱۴۰۴ شاهد باشیم. در راستای اجرایی کردن این چشم‌انداز،‌ به دنبال تحقق یک هدف کلان هستیم. ما به دنبال این هستیم که سهم ورزش فارس را در چهار حوزه ارتقا بدهیم. یعنی هم در سلامتی مردم استان فارس، هم در فرهنگ مردم استان، هم در ارتقای هویت،‌ عزت و اقتدار ملی و هم افزایش سهم ورزش در حوزه رونق اقتصادی. 
سالاری در ادامه در خصوص رویدادهای آینده ورزش فارس گفت: در شش ماه آینده، ‌۱۲ رویداد جهانی، بین‌المللی و ملی در استان ما برگزار خواهد شد که چنین چیزی اگر نگوییم بی نظیر، کم نظیر است.
معاون توسعه امور ورزش فارس در ادامه به بیان تک‌تک رویدادها پرداخت و از رؤسای هیئت‌های ورزشی مربوط به هر رویداد خواست تا نظرات خود را در این باره بیان کرده و اگر مشکلی سر راه میزبانی‌ها وجود دارد را گوشزد کنند تا برای رفع این موانع و مشکلات اقدام شود. 
فهرست رویدادهایی که قرار است در شش ماه آینده در شیراز برگزار شود به شرح زیر توسط محسن سالاری بیان شد:
۱- برگزاری پیاده روی بزرگ خانوادگی در شهر صدرا
۲- میزبانی مسابقات هندبال جوانان آسیا
۳- برگزاری مسابقات کشتی جام تختی
۴- برگزاری مسابقات بدمینتون جام فجر
۵- برگزاری مسابقات قوی ترین مردان زورخانه ای ایران
۶- برگزاری مسابقات بین المللی کاراته پرشین کاپ
۷- میزبانی یکی از دیدارهای تیم ملی فوتبال در مقدماتی جام جهانی
۸- برگزاری اجلاس جهانی مسئولان ورزش پهلوانی و زورخانه ای
۹- میزبانی مسابقات بین المللی تکواندو جام فجر
۱۰- میزبانی مسابقه جایزه بزرگ دوی ماراتون شهری
۱۱- برگزاری مسابقات نهایی جام خوشه چین
۱۲- میزبانی دیدار فوتسال تیم‌های ایران و آرژانتین
پس از صحبت‌های رؤسای هیئت‌های مربوط و برخی از اعضای شورای عالی ورزش، صحبت‌های عنایت‌اله رحیمی ‌در خصوص مسائل مطرح شده، پایان بخش جلسه بود.
استاندار فارس گفت: شورای عالی ورزش استان باید بیشتر به حوزه‌های سیاست گذاری مبادرت بورزد. فعالیت‌های جامعه ورزشی فارس فعالیت‌های در خور توجه است؛ اما به این معنا نیست که اشکالاتی در آن وجود نداشته باشد.
عالی‌ترین مقام دولت در فارس ابراز امیدواری کرد: امید است با آسیب‌شناسی فعالیت‌ها نسبت به برنامه‌ریزی صحیح برای اجرای هرچه بهتر برنامه‌ها اقدام شود.
وی با انتقاد از تراکم برنامه‌های ورزشی در بهمن ماه ادامه داد: تراکم برنامه‌ها در بهمن ماه بیشتر از سایر ماه‌های سال است. امید است در برنامه‌ریزی و توزیع برنامه‌ها به گونه‌ای عمل شود که در تمامی ‌ایام سال برنامه‌های ورزشی به تناسب وجود داشته باشد.
او با تأکید بر اینکه ورزش همگانی باید بیشتر از گذشته مورد توجه واقع شده و نقش بیشتری در فعالیت‌های ورزشی استان داشته باشد، متذکر شد: موفقیت‌های که در حوزه ورزش کسب شده، نشان از بهبود وضعیت ورزشی استان است و باید سعی شود موفقیت‌ها برای مردم تبیین و اطلاع رسانی شود.
رحیمی ‌در خصوص اطلاع رسانی تأکید کرد: عده‌ای با سیاه‌نمایی در تمامی ‌زمینه‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی سعی در ناامید کردن مردم دارند تا شکافی میان مردم و مسئولان ایجاد کنند؛ از این رو با اطلاع‌رسانی مناسب سعی شود این افراد نیز در جریان امور قرار گیرند.
استاندار فارس با اشاره به برگزاری مراسم‌ عمومی ‌به صورت ماهانه در استان و کلان شهر شیراز تأکید کرد: ورزش همگانی باید به گونه‌ای باشد که همایش‌های مختلفی به صورت ماهانه در استان و کلان شهر شیراز برگزار شود تا علاوه بر دارا بودن جامعه‌ای سالم، برای افزایش امید به آینده در جامعه اقدام کرد.
استاندار فارس با اشاره به رونق اقتصاد ورزشی در استان خاطرنشان کرد: با توسعه اقتصاد ورزش علاوه بر اداره کل ورزش و جوانان، سایر سازمان‌های دست‌اندرکار نظیر جامعه هتل داری و بنگاه‌های اقتصادی مرتبط با حوزه ورزش فعال می‌شوند.
وی افزود: زیرساخت‌های ورزش به گونه ای در حال تکمیل است که می‌توان از این ظرفیت نسبت به بهره برداری اقتصادی اقدام کرد. 
رحیمی ‌همچنین در این جلسه از عدم حضور برخی اعضای اصلی این شورا و اعزام کارشناس به جای آنها انتقاد کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی