[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

منتظر معرفی سیاره نهم منظومه شمسی باشید، روزنامه شیراز نوین

پس از سه روز جست‌وجوی بی وقفه در نهایت اخترشناسان موفق به ارائه یک کاندیدای نهایی برای معرفی به عنوان سیاره نهم در منظومه شمسی شدند.
سه روز جست‌وجوی بی وقفه در اعماق فضا برای کشف سیاره‌ای ناشناخته در منظومه شمسی در نهایت به معرفی چهار کاندیدای محتمل منجر شد که قطعاً یکی از آنها در آینده نزدیک سیاره نهم لقب می‌گیرد.
شکار سیاره نهم بخشی از یک پروژه علمی است که با همکاری عموم مردم صورت گرفته و در زمره جذاب‌ترین پروژه‌های علمی در سراسر جهان به حساب می‌آید. این پروژه با استفاده از رصدخانه Siding Spring Observatory که در دانشگاه ملی استرالیا نصب شده، صورت گرفته است. در این رصدخانه تلسکوپ SkyMapper قرار دارد. حدود ۶۰هزار نفر از سراسر جهان در این پروژه تحقیقاتی حضور داشته اند. آنها نه تنها چهار کاندیدای نهایی را برای انتخاب سیاره نهم از میانشان ارائه کرده اند، بلکه نقش بسزایی در طبقه بندی بیش از چهار میلیون جرم فضایی دیگر هم داشته اند.
این پروژه تحقیقاتی به سرپرستی برد تاکر از دانشگاه ملی استرالیا صورت گرفته و اخترشناسان زیادی از سراسر جهان نیز حمایتشان را از یافته‌های آن اعلام کرده‌اند؛ از جمله مایک براون از کلتک آمریکا. براون و همکارانش در سال ۲۰۱۶ متوجه شدند که مدارات برخی اجرام فضایی در کمربند کوئیپر تحت تأثیر یک جرم فضایی شاخص دستخوش تغییر می‌شود. این تغییرات نشانه روشنی مبنی بر وجود سیاره‌ای به بزرگی نپتون در منظومه شمسی و جایی فراتر از پلوتو دارند. اما کشف آن به یک چالش بزرگ تبدیل شده است؛ زیرا تقریباً یک‌هزار برابر کم نورتر از پلوتو خواهد بود. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی