[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۶
  • دوره جدید

توزیع داروی تقلبی در شیراز و پیگیری قضایی، روزنامه شیراز نوین

 ایرنا - چندی پیش اخباری در فضای مجازی مبنی بر توزیع داروی تقلبی موسوم به مب‌ترا MabThera در شیراز منتشر شدکه اینک با تأیید تقلبی بودن این دارو، موضوع در مجامع قضایی در حال رسیدگی است.
دکتر محمد جواد خشنود معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه در این رابطه پرونده در محاکم قضایی تشکل شده و موضوع در دست بررسی است، اظهار داشت: محتویات این پرونده تا اتمام بازپرسی از افرادی که به هر نحوی نام آنها مطرح است محرمانه می‌ماند.
براساس بیانیه شرکت رُش پارس که این دارو متعلق به این شرکت است، یک شرکت دیگر  دارو را وارد ایران کرده و توسط شرکتی دیگر در شیراز پخش شده است و نهایتاً از طریق داروخانه دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شیراز فروخته شده است.
در عین حال ادعای تقلبی بودن این دارو از سوی مجامع قضایی در حال بررسی و رسیدگی است.
شرکت رُش پارس نیز اخیرا بیانیه‌ای رسمی را در این زمینه منتشر کرد و ضمن تأکید بر این نکته که داروی مب‌ترای موجود در کشور در حال حاضر هیچ‌گونه عارضه جانبی مشابه و مرتبط ندارد، یاد آور شده داروهای مورد بحث موجود در شیراز در سال ۱۳۹۳ (۲۰۱۴) غیر اصل و تقلبی بوده است.
این دارو در درمان سرطان کاربرد دارد و سال ۱۳۹۳ در اختیار داروخانه دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شیراز قرار گرفت و فروخته شد. 
در بیانیه شرکت رش پارس آمده است: این شرکت بلافاصله پس از اطلاع از وجود چنین دارویی در کشور، پس از نامه‌نگاری با سازمان‌های ذی‌ربط و وزارت بهداشت، نمونه را برای انجام دقیق‌ترین آزمایش‌ها جهت تشخیص هویت محصول به مجهزترین آزمایشگاه‌های خود واقع در شهر بازل کشور سوییس ارسال کرد؛ نتایج این آزمایشات به‌وضوح نمایان کرد که داروی موردنظر، محصول شرکت رُش نبوده و نه‌تنها فاقد ماده موثره ریتوکسیماب  و فاقد اصالت بوده، بلکه حتی در طراحی جعبه مغایرت‌های جدی با داروی اصلی داشته و جزو نمونه‌های شماره‌گذاری شده (Batch number) کارخانه این شرکت نبوده است.
این شرکت افزوده است:‌ همچنین لازم به ذکر است نمونه قابل ‌بحث در آن زمان از طریق کانال‌های وارداتی رسمی و تحت کنترل به کشور وارد نشده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی