[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۳
  • دوره جدید

معلولان در سیاستگذاری‌های بهزیستی دخالت کنند، روزنامه شیراز نوین

مدیر کل بهزیستی فارس: محصول ترافیک معلولان ضایعات نخایی است

ایسنا-فارس مدیرکل بهزیستی استان فارس با ابراز تأسف از اینکه فارس دارای بیشترین تعداد معلولان به دلیل ضایعه نخاعی است، اعلام کرد که بالغ بر ۴۹ درصد از این معلولیت‌ها بر اثر حوادث رانندگی ایجاد شده است. دکتر سید محمدصادق کشفی‌نژاد دوشنبه ۱۱ آبان در یک کنفرانس خبری ضمن گرامیداشت روز جهانی معلولان، گفت: معنی عام آنچه از معلول در ذهن داریم  یعنی ناتوانی است، در صورتی که این افراد بواسطه نقص در خلقت یا حوادث، تنها بخشی از توانایی خود را از دست داده‌اند. وی ضمن بیان اینکه افراد دارای معلولیت باید توانایی‌های‌دیگر خود را مد نظر قرار دهند، گفت: امروزه افراد دارای معلولیت باید خود در تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری سازمان بهزیستی مداخله کنند تا مثل افراد عادی جامعه از فرصت‌های اجتماعی بهرمند شوند.
کشفی نژاد ضمن اشاره به ماده ۷ قانون در رابطه با حقوق افراد دارای معلولیت، گفت: این قانون در اردیبهشت سال ۹۷ ابلاغ شد و در آن تصریح شده همه دستگاه‌ها‌ و نهادها در قبال جامعه هدف چه مسؤلیت‌هایی دارند و چه خدماتی باید ارائه دهند که البته سازمان بهزیستی در خدمت‌رسانی باید اهتمام داشته‌باشد. وی با قبول کاستی‌های فراوان در این زمینه و ضمن تأکید بر اقدامات شایسته دولت در سال‌های اخیر برای بهبود حقوق معلولان، گفت: افزایش ۵/۲ برابری حقوق پرستاری از افراد دچار آسیب نخاعی، افزایش حقوق افراد مبتلا به ضایعه نخاعی از ۱۲۰ به ۱۶۰ هزار تومان و ... از اقدامات شاخص در حمایت از معلولان بوده است.
کشفی‌نژاد با بیان اینکه در کشور هزار و ۵۷ واحد مسکونی به خانواده‌های دارای ۲ معلول و بیشتر اختصاص یافته است، گفت: ۵۱ واحد از این تعداد مربوط به فارس بوده است.
مدیرکل بهزیستی فارس همچنین اقدامات پیشگیرانه در بروز معلولیت‌ها را مهم ارزیابی و خاطرنشان کرد که در این زمینه شنوایی سنجی نوزادان بدو تولد، بینایی سنجی کودکان و غربالگری خانواده‌های مستعد معلولیت از طریق آزمایش ژنتیک، در اولویت قرار دارد.
کشفی‌نژاد خاطرنشان کرد که رویکرد سازمان بهزیستی توانمندسازی نبوده و بیشتر نقش حمایتی ایفا کرده است که این مهم‌ترین نقد وارد به این سازمان محسوب می‌شود.
مدیرکل بهزیستی فارس تعداد معلولان این استان را 127 هزار و 52 نفر اعلام و اضافه کرد: تعداد 52 هزار و 59 نفر از معلولان تحت‌پوشش، جسمی حرکتی هستند.
وی شمار معلولان ذهنی استان فارس را 26 هزار و 75 نفر ذکر و خاطرنشان کرد: حدود 20 هزار و 200 معلول شنوایی و 18 هزار و 156 معلول بینایی تحت پوشش بهزیستی فارس هستند.
کشفی‌نژاد شمار معلولان اعصاب و روان را 6 درصد و صوت و گفتار را 1 درصد از کل معلولان اعلام و اضافه کرد: در استان فارس 65 هزار مستمری‌بگیر تحت پوشش بهزیستی زندگی می‌کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی