[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

کمبود مواد آلی خاک در فارس، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: اکنون شرایطی به وجود آمده که ادامه کشت و کار در برخی مزارع سخت شده است و در تمام شهرستان‌های استان با کمبود مواد آلی خاک مواجه هستیم.
به گزارش شیرازه، محمدمهدی قاسمی، روزگذشته در مراسم روز‌جهانی خاک اظهار داشت: از سال ۲۰۱۵ که روز جهانی خاک نامگذاری شد،  هر سال در استان فارس در این روز همایش‌ها و برنامه‌هایی برگزارش شده است تا جریانی اجتماعی در حفظ و حراست از خاک،  به وجود آید.  وی با اشاره به اینکه برای تشکیل یک سانتی‌متر خاک حدود  ۳۰۰ سال زمان نیاز است، افزود: در ایران به طور متوسط در هر هکتار  ۱۰ تن فرسایش خاک وجود دارد که خسارت آن سالانه ۵۶ میلیارد دلار برابر با ۱۹ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور ما است. قاسمی عنوان کرد: هنوز حفاظت از خاک،  تبدیل به جریان اجتماعی نشده و لازم است تمرکز بیشتری در عمومیت بخشی این موضوع در جامعه داشته‌باشیم که برای تحقق این مهم، دولت می‌تواند از سمن‌ها، دانشگاه‌ها و نخبگان علمی یاری بگیرد.. این مسئول بیان کرد: 18 دستگاه از جمله جهاد کشاورزی، سازمان برنامه و بودجه، قوه‌قضائیه، سازمان حفاظت از محیط‌زیست، وزارت نیرو و... وظایفی در مورد حفاظت از خاک بر عهده دارند که اگر از ظرفیت‌ مردم و تشکل‌های مردمی استفاده شود، این وظایف به بهترین شکل انجام می‌شود. رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس همچنین گفت که در دو سال اخیر اعتبار ویژه‌ای از صندوق توسعه ملی برای هزینه در آبخیزداری و حفظ خاک در نظر گرفته شده است که نشان از پر رنگ شدن مقوله حفظ و حراست از خاک در اذهان عمومی و مدیران دارد.
وی با اشاره به اینکه بسیاری از چالش‌های محیط‌‌زیستی ناشی از بی‌توجهی به خاک است، تأکید کرد: لازم است هر پروژه کشاورزی با توجه ویژه به خاک تعریف شود و باید یادآوری کرد که فقر ماده آلی خاک صدمات بسیاری یه کشاورزی وارد کرده است.
قاسمی با اشاره به اینکه فرسایش خاک موجب افزایش مصرف آب در زمین‌های کشاورزی می‌شود، اضافه کرد: اکنون شرایطی به وجود آمده که ادامه کشت و کار در برخی مزارع سخت شده است و در تمام شهرستان‌های استان با کمبود مواد آلی خاک مواجه هستیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس خاطرنشان کرد: خاک به عنوان بستر حیات نیازمند توجه بیشتر است و دولت باید از سمن‌ها‌، مردم و کشاورزان در راه حفظ آن یاری بگیرد.
در ادامه این مراسم رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات‌شهری شورای اسلامی شهر شیراز با تأکید بر لزوم حفظ و حراست از خاک، گفت: فرآیند تشکیل خاک بسیار کند است به گونه‌ای که ‌می‌توان آن را منبعی تجدیدناپذیر دانست. 
علی ناصری افزود: حفاظت از خاک موجب امنیت غذایی، حفظ آب، جلوگیری از تغییر اقلیم و امنیت انرژی می‌شود.
عضو شورای شهر شیراز عنوان کرد: مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی و باران‌های اسیدی، صدمات بسیاری به خاک و امنیت غذایی وارد کرده است همچنین خاک در کشور ما در دهه‌های گذشته به دلیل بی‌توجهی و سوءمدیریت در معرض تخریب شدید و نابودی است که پیامدهای ناگواری به دنبال دارد از جمله وقوع سیل، به خطر افتادن امنیت غذایی و سلامت شهروندان، خشکسالی و... 
ناصری تأکید کرد: بزرگترین چالش پیش‌روی حفاظت از خاک، فقدان قانون و ساختار نظارتی لازم در این مورد است.
عضو شورای شهر شیراز در پایان خاطرنشان کرد: اخیرا شورای شهر برای نخستین بار، مرکز پژوهش‌هایش را راه‌اندازی کرده است و ما در کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری، در پی تأمین و تضمین بهتر سلامت شهروندان و بهره‌وری از ظرفیت نخبگان جوان دانشگاهی هستیم. گفتنی است، ایران رتبه نخست در فرسایش خاک در میان کشورهای جهان دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی