[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۸
  • دوره جدید

توقف زندگی در بافت تاریخی شیراز، روزنامه شیراز نوین

سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با دعوت از سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز، شهرداری منطقه 8، سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و صاحبان اقامتگاه‌های سنتی و بوم‌گردی شیراز نشستی آسیب‌شناسانه با محوریت حل مشکلات این منطقه برگزار کرد.
به گزارش اداره ارتباطات سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در این نشست با بیان اینکه توسعه پایدار در گرو تقویت بخش خصوصی است، عنوان کرد: اگر مسیر خدمت‌رسانی بخش خصوصی در حوزه گردشگری تسهیل شود، فضای تاریخی شیراز متحول خواهد شد.
دکتر ابراهیم گشتاسبی‌راد گفت: زمانی در منطقه تاریخی ۱۴ مدرسه وجود داشت، این بدان معناست که زندگی در این منطقه جریان داشت؛ اما امروز یک مدرسه هم وجود ندارد و برخی مدرسه‌ها هم به موزه تبدیل شده است و این نشان می‌دهد مدت‌هاست زندگی در بافت ارزشمند تاریخی متوقف شده است.
وی با تأکید بر ضرورت بازگرداندن محیطی زنده و پویا به بافت تاریخی شیراز بیان کرد: این اتفاق باعث افزایش ارزش منطقه می‌شود که در نتیجه آن جذب سرمایه‌گذار در این منطقه بهتر صورت می‌گیرد و از این رهگذر، فعالیت‌ها در این منطقه توسعه می‌یابد.
معاون شهردار شیراز ابراز داشت:  بافت تاریخی مدت‌ها مورد غفلت قرار گرفت و اقداماتی همچون احداث خیابان‌های جدید و تخریب‌های گسترده خانه‌های قدیمی ثبتی وغیرثبتی در این منطقه به بافت تاریخی آسیب‌های جبران ناپذیری وارد کرد.
دکتر گشتاسبی‌راد بافت تاریخی را هویت شهر و کشور خواند و بیان کرد: در بافت تاریخی با زیبایی‌های زندگی مردم مواجه می‌شویم و روابط متعلق به ملت‌ها در این منطقه بازتعریف می‌شود.
وی افزود: در برخی کشورها از افراد غیر بومی برای ورود به بافت تاریخی بلیت دریافت می‌کنند و هر کسی اجازه ورود به بافت را ندارد؛ از همین رو باید با حفاظت از این منطقه مهم، این بافت را که سال‌ها دستخوش مشکلات گوناگون بوده است از آسیب رهاند. مدیر گردشگری و امور زیارتی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در این نشست با بیان اینکه اداره گردشگری شهرداری شیراز به‌عنوان تسهیلگر خدمات در این حوزه مسئولیت دارد، ابراز داشت: از همین رو نشست‌هایی با حضور کارآفرینان، فعالان و ذی‌نفعان صنعت گردشگری با مقامات مسئول برگزار می‌شود تا نهادهای مختلف بتوانند در فضایی تعاملی ارتباط بیشتری با یکدیگر برقرار کنند.
علی نیری خاطرنشان کرد: در این نشست‌ها افزون بر بررسی مشکلات فعالان فرهنگی در حوزه یادشده، راهکارهایی برای حل مسائل ارائه می‌شود، برخی مشکلات در جلسه حل خواهد شد و موضوعاتی که نیاز به طرح یا مصوبه شورای اسلامی شهر داشته باشد، به شورا ارائه می‌شود، همچنین مسائل مربوط به استانداری یا میراث فرهنگی به این مجموعه‌ها ارجاع خواهد شد.
 مدیر گردشگری و امور زیارتی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با اشاره به اینکه تداوم این نشست‌ها باعث ایجاد همبستگی بین اقامتگاه‌های‌سنتی و بوم‌گردی شیراز می‌شود، از ایجاد ظرفیت تبلیغات شهری برای فعالان این حوزه سخن گفت.
نیری ادامه داد: در گام‌های بعدی به سراغ آژانس‌های گردشگری، هتل‌ها و مهمان‌پذیر‌ها خواهیم رفت و همین رویکرد حل مسئله را برای آنان پیگیری می‌کنیم.
وی عنوان کرد: گاه راه‌حل برخی مشکلات به قدری ساده است که حتی به مکاتبات اداری نیز نیازی نیست؛ اما فعالان این حوزه مسیر رسیدن به راهکار را طولانی یا دشوار می‌پندارند.
مدیر گردشگری و امور زیارتی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز تأکید کرد: نشست متعدد با فعالان حوزه گردشگری و ذی‌نفعان به منظور تسهیل امور آنان تا پایان سال ادامه خواهد یافت.
نیری ضعف ساختار و عدم تعریف شرح وظایف را دلیل اصلی مشکلات این قشر از فعالان گردشگری دانست و گفت: سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز می‌تواند در زمینه ارائه خدمات نرم‌افزاری امور را برای ذی‌نفعان تسریع کند.
نقشه‌های تخصصی بافت تاریخی در حال آماده‌سازی
وی ایجاد نقشه‌های تخصصی بافت تاریخی با جانمایی دقیق از اقامتگاه‌ها، برگزاری مسابقه گردشگری و راه‌اندازی وب‌کیوسک‌های گردشگری را از دیگر برنامه‌های این سازمان تا پایان سال در همین زمینه عنوان کرد.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان فارس نیز در این نشست گفت: تعدد مراجع تصمیم‌گیری برای حوزه گردشگری بسیار زیاد است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی