[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۶
  • دوره جدید

آژیر خطر اقتصاد ، روزنامه شیراز نوین

برای فعالان اقتصادی امنیت سرمایه مقدم بر گردش سرمایه است، لذا با هر تصمیمی که امنیت سرمایه آنان را به خطر بیاندازد مخالف هستند. بررسی ابعاد مختلف FATF در کمیسیون پایش اتاق بازرگانی فارس. 
عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون پایش قوانین و مقررات، رقابت و خصوصی‌سازی و سلامت اداری اتاق بازرگانی فارس گفت: برای فعالان اقتصادی امنیت سرمایه مقدم بر گردش سرمایه است لذا با هر تصمیمی که امنیت سرمایه آنان را به خطر بیاندازد مخالف هستند.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، غلامحسین شعرا در جلسه کمیسیون تخصصی پایش قوانین و مقررات، رقابت و خصوصی‌سازی و سلامت اداری که با حضور اعضای آن در این اتاق برگزار شد، بیان کرد: امروز FATF یکی از موضوع‌های‌مهم در کشور است که نیاز است فعالیت‌های‌تحقیقی، کاربردی و تبیینی بیشتری بر روی آن انجام شود تا ابعاد آن مشخص شود.
وی با اظهار اینکه رئیس‌جمهور آمریکا باعملکردش ثابت کرد که سازمان‌های‌بین المللی بازیچه‌ای ‌در دستان آمریکاست واختیار واستقلالی خارج از اراده آمریکا ندارند وFATF  دانه‌ای ‌از همان  زنجیره بی‌اختیار است اما با همه این شرایط نباید بهانه بدست آنها داد تا تهدیدات و تصمیمات شدید بر علیه ایران اتخاذ کنند.
وی در ادامه توضیح داد که شرایط استراتژیک ایران به گونه‌ایست که مرز جغرافیایی ایران با مرز امنیت ما متفاوت است وامروز سپاه قدس به‌عنوان حافظ امنیت برون‌مرزی ما از نظر آمریکا یک نهاد تروریست محسوب می‌شود وامضا‌ FATFیعنی پذیرش بستن کانال تأمین هزینه واعتبارات بانکی این چتر گسترده امنیت ملی و این امر اصلاً به صلاح کشور نیست.
وی با بیان اینکه هم‌زمانی طرح قانون FATF با برجام یکی از دلایل عدم تصمیم و موضع‌گیری شفاف در این زمینه است، افزود: لبه تیز FATF تولیدکننده و صادرکننده است و اگر این موضوع با دقت مورد مطالعه و کنکاش قرار نگیرد ‌می‌تواند به شریان‌های ‌اصلی اقتصادی کشور ما ضربه‌های ‌جدی وارد کند.
شعرا اظهارداشت: به تصمیم حاکمیت در خصوص موضوع FATF احترام‌ می‌گذاریم اما نکته مهم در این موضوع برای فعالان بخش خصوصی این است که تعامل با دنیا نیازمند برخورداری از زبان مشترک است که که این موضوع یکی از اصول تجاری است و در این زمینه نیز حقوق‌دان‌های ما باید زبان مشترک در موضوع FATF  را ایجاد کنند.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس با اشاره به راستی‌آزمایی تأثیر اقتصادی FATF در کشور اضافه کرد: متأسفانه در کشور ما همه تصمیمات سیاسی گرفته می‌شود  لذا هنوز یک مرجع عالی بطور مستقل و بی‌طرف مشخص نکرده است که پیوستن به این کنوانسیون‌ها چه فواید و ضررهایی می‌تواند داشته‌باشد وضرورت دارد هرچه زودتر این اتفاق مهم حادث شود تا فعالان اقتصادی کشور نسبت به فرصت‌ها‌، تهدیدها ونقاط قوت وضعف پیوستن به FATF آشنا شوند.
وی ادامه داد: همانگونه که در بیانیه رسمی اتاق ایران در مردادماه 1397 قید شده است اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، به عنوان پارلمان بخش خصوصی کشور، معتقد است عدم همکاری با FATF نتیجه‌ای‌جز انزوای کشور نخواهد داشت؛ چرا که اقتصاد ایران، در شرایط عادی قرار ندارد؛ بی‌ثباتی‌های‌کم‌سابقه اقتصادی و بازگشت تحریم‌ها‌ علیه ایران در کنار انزوای مالی ناشی از عدم همکاری با گروه کاری اقدام مالی، شوک جدیدی را به کشور وارد‌ می‌سازد که تاب تحمل آن را نخواهد داشت لذا اتاق بازرگانی شیراز به تبع اتاق ایران معتقد است که ارکان تصمیم گیری ایران می‌بایست هر تصمیمی که امنیت سرمایه فعالان اقتصادی را به خطر بیاندازد را مورد بازنگری قرار دهند وچون ایران بخش اعظم موارد مطرح ‌شده درخواستی در موضوع FATF را اجرایی کرده و برای مابقی نیز با رعایت شئونات ومصالح حافظان امنیت کشور؛ تصمیم‌گیری نمایند.
در این جلسه رحیمی وکیل دادگستری گزارشی با موضوع «بررسی حقوقی الحاق یا عدم الحاق به تأثیرات فراروی FATF  بر سهولت کسب و کار، اقتصاد و رونق تولید» را ارائه کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی