[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۷
  • دوره جدید

خروجی نظام حافظه‌محور، دانش‌آموز بدون مهارت بود، روزنامه شیراز نوین

مدیر کل آموزش و پرورش فارس با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر هوشیاری مسئولان در زمینه تلاش دشمن برای استفاده از این نهاد و تربیت سرباز برای خود در قالب اجرای سند 2030 ، گفت:  این سند به هیچ عنوان در آموزش و پرورش راه ندارد و آنچه ما به دنبال آن هستیم، سند تحول بنیادین است که اجرای  آن مورد تأکید مقام معظم رهبری و خواسته همه مسئولان در نظام تعلیم و تربیت است.
به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکتر علی عسکر نجفی در جمع منتخبی از فرهنگیان بسیجی استان در شیراز ، بزرگترین عامل برای تحقق اهداف آموزش و پرورش  را مدیران مدارس معرفی کرد و خطاب به آنها گفت: شما افسران و فرمانده پیشانی جبهه تعلیم و تربیت هستید که در نزدیک‌ترین نقطه به هدف اصلی واقع شده‌اید. 
مدیر کل آموزش و پرورش فارس مدرسه را به عنوان میدان تحول در آموزش و پرورش دانست و گفت: کسی که هدایت و فرماندهی این مدرسه‌ها‌ را برعهده دارد شما مدیران هستید که برای تحقق اهداف نظام تعلیم و تربیت بسیار به درایت، مدیریت و راهبری شما در این میدان سخت و خطیر نیازمندیم.
نجفی با تأکید بر لزوم همکاری و هم افزایی تمام  دستگاه در اجرای هر چه بهتر سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، گفت: باید تلاش کنیم که این سند را با همه زیرنظام‌هایش اجرایی کنیم که قطعاً راه‌برون‌رفت آموزش و پرورش از مشکلات موجود اجرای همین سند تحول بنیادین است.
وی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر ضرورت تحول در امر تعلیم و تربیت بر اساس سند تحول بنیادین گفت: سند تحول به دنبال این است که در ساختار و ارکان آموزش و پرورش تحولات اساسی، عمیق و بنیادین ایجاد کند.
نجفی با تأکید بر اینکه آموزش و پرورش برای انجام رسالت خود به همکاری همه نهادها و دستگاه‌ها ‌نیازمند است، گفت: نظام تعلیم و تربیت فقط منحصر به آموزش و پرورش نیست و مرکب از متغییرها و عوامل متعددی است که باید این‌ها‌ در هدف، ابزار‌ها ‌و شیوه‌های ‌رسیدن به هدف با هم تشریک مسائی و وحدت کلمه  داشته‌باشند. 
مدیر کل آموزش و پرورش فارس با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر هوشیاری مسئولان در زمینه تلاش دشمن برای استفاده از این نهاد و تربیت سرباز برای خود در قالب اجرای سند 2030 ، گفت: این سند به هیچ عنوان در آموزش و پرورش راه ندارد و آنچه ما به عنوان راهکار به دنبال آن هستیم، سند تحول بنیادین است که اجرای  آن مورد تأکید مقام معظم رهبری و خواسته همه مسئولان در نظام تعلیم و تربیت است.
وی با تأکید برلزوم چرخش از وضع موجود به وضع مطلوب افزود: تحولات باید عمیق، ریشه‌ایی، همه‌جانبه، فراگیر، نظام‌مند، دارای ساختار، آینده‌پژوهانه و مبتنی برآموزه‌ها‌ و معارف اسلامی باشد.
نجفی با اشاره به اینکه در گذشته برنامه‌ریزان آموزشی دقیقاً بر نظام حافظه محور تأکید داشته‌اند، گفت: سال‌هاست که با این نظام حافظه‌محور حرکت کرده‌ایم  که خروجی آن دانش‌آموزانی تک بُعدی خالی از مهارت‌های اجتماعی و آسیب‌پذیر در برابر آسیب‌های مختلف اجتماعی، بدون عزت نفس و اعتماد به نفس، شکننده و آسیب‌پذیر بوده است.
مدیر کل آموزش و پرورش فارس افزود:  هدف ما از تربیت، رساندن متربیان به مراتبی از حیات طیبه همان‌گونه که در قرآن کریم هم آمده است.
وی با بیان اینکه  باید در مدرسه نیز به عنوان مکان اصلی تحول هم چرخش‌های‌ اثربخش داشته‌باشیم،  گفت: تا کنون به مدرسه به عنوان یک مکان آموزشی نگاه‌ می‌کردیم اما در واقع مدرسه محل کسب تجربه‌های‌تربیتی و کانون تربیتی است.
نجفی گفت: نقش مدرسه به عنوان یک مکان آموزشی خیلی فراتر رفته و در کنار آموزش باید مباحث تربیتی را دنبال کنیم؛ معلمی که فقط آموزش‌دهنده  بود در سیستم آموزشی به مربی، اسوه،  مشاور و تسهیل‌کننده یادگیری و دانش‌آموز هم به یک  فراگیر فعال، پرسشگر و تربیت‌پذیر تبدیل ‌می‌شود.
وی گفت: زندگی در عصر جدید و بهره‌گیری ازمدرن‌ترین امکانات و فناوری‌های‌ روز باید متربیان را توانمندساز کنند و  در راهبری جدید  مدیریت باید نگاه عوض شود و مدیر راهبر آموزشی و تربیتی است. 
نجفی بر لزوم تغییر نگاه تک بُعدی در زمینه تربیت دانش‌آموزان به تربیت چند بُعدی تأکید کرد و گفت: ساحت عبادی، اعتقادی و اخلاقی یکی از  شش ساحت است که بر آن تأکید ویژه شده و به عنوان رکن اساسی تعلیم و تربیت در خود سند به آن اشاره شده و زیر نظام‌های ‌متعددی نیز برای آن تعریف شده و زمینه اجرای فعالیت‌ها با آن محور در سند پیش‌بینی شده است.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس با تأکید بر لزوم بازنگری در برنامه‌های‌درسی گفت: تا کنون برنامه درسی ما موضوع محور بوده لذا باید در برنامه درسی  دچار تحول شویم چراکه لازم است برنامه‌های درسی امروزه  مبتنی بر ذائقه‌های ‌تربیتی  و به نحوی باشد که در زندگی به درد دانش‌آموزان بخورد.
وی با تأکید بر لزوم به کارگیری معلمان توانمند و کارآمد و تأثیرگذاری مستقیم این قشر بر سرنوشت جامعه  و لزوم اتخاذ تدابیر مناسب جهت جذب، تربیت و به کارگیری نیروی انسانی گفت: معلمان باید از مسیر دانشگاه فرهنگیان وارد عرصه تعلیم و تربیت شوند و برای آنان توانمندی‌هایی از بُعد علمی، نگرشی، اخلاقی و مهارتی پیش‌بینی شود.
نجفی افزود: فضاها باید در سیستم جدید مبتنی بر  روش تدریس نوین ساخته شود با روش همیار باید فضاسازی شود تا دانش‌آموزان در مواجه با محیط خشک آموزشی خسته نشوند  و در واقع  باید فناوری در اختیار تربیت باشد. مدیرکل آموزش و پرورش فارس در پایان ضمن تبریک هفته پژوهش گفت: معلم باید پژوهش‌گر، خلاق و نقاد باشد و با ایجاد فرصت پرسشگری و انتقاد، رویکرد پژوهشی در دانش‌آموزان ایجاد کند و این موضوع اساس کار در آموزش و پرورش است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی