[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۹
  • دوره جدید

قدرت‌های آسیب‌پذیر، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

شکست محصول غفلت و سرمستی است. غفلت از آرمان‌ها و اهداف اولیه انقلاب اسلامی وسرمستی از قدرتی که در عین‌حال‌ می‌تواند کاذب باشد چرا که بسیاری فروپاشی‌ها ‌از همین نقطه آغاز وخاتمه یافته است. قدرت بدون پشتوانه بصیرت کاذب است و استواری ندارد از آن جهت است که بزرگان کشور برموضوع بصیرت‌افزایی تأکید داشته ودارند.
وقتی جماعتی از خط انقلاب واهداف عالیه آن خارج‌ می‌شوند ویا فاصله ‌می‌گیرند، این نشانه بی‌بصیرتی است که در ادامه شکست را به‌طور قطع ویقین درپیش رو خواهد داشت. نباید از این هشدار دل‌گیر بود بلکه باید زمینه هوشیاری را فراهم وتقویت کرد. امروز بزرگترین امربه معروف ونهی از منکر باید متوجه خواص جامعه باشد چرا که قدرت و زمینه‌های‌فساد آور آن بدست همین خواص است...

در واقع تأثیر‌گذاری خواص نشأت گرفته از قدرت سیاسی اقتصادی باعث بروز بسیاری دشواری‌ها‌ در زمینه ملک‌داری شده است.
اگر ما در بُعد زمانی به واقعه عاشورا وعلل بروز آن نگاهی تحقیقی وپژوهشی داشته‌باشیم باید این واقعه را از غدیر تا عاشورا مورد واکاوی قرار دهیم که چه شد برخی خواص با فاصله‌گیری ازمباحث بصیرتی، مقابل ولایت امر خود ایستادند، درحالی که غدیر را با عمق جان خویش باور داشتند اما حُب دنیا وثروت باعث انکار آن شد. درآن زمان وپیدایش عاشورا عامل خارجی وجود نداشت بلکه خواص جامعه در داخل موجبات پیدایش آنرا فراهم نمود. دریک مقایسه ‌می‌توان این‌گونه پنداشت که بی‌بصیرتی‌های ‌امروز‌می‌تواند به وقوع عاشوراها در جامعه تبدیل شود.
انقلاب اسلامی ایران امروز درشرایط بسیار حساس وبغرنجی قرار دارد و می‌طلبد در افزایش بصیرت‌ها‌ کوشا باشیم هر چند اقدامات اقتصادی اخیر در حوزه دولت اعتماد و باورها را به‌شدت سست کرده است اما ‌می‌توان امیدوار بود که شرایطی فراهم شود تا عامه مردم با نگاهی تجدید‌پذیر به موضوع استمرار آنرا قوت بخشند، چرا که استمرار هر حرکتی بستگی جدی به خواست عموم ملت دارد.
ما بیش از آنکه از خارج ضربه‌پذیر باشیم از داخل درحال تحمل ضربات پی درپی و مؤثر هستیم واین جنگ احزاب که برسر قدرت و ثروت درگرفته تا چه زمان درحوزه صبر و بردباری ملت قرار خواهد داشت خدا می‌داند. امروز احزاب با فعالیت‌های‌ کج‌اندیشانه خود درحال وارد کردن ضربه به اساس و بنیان‌های‌ اعتقادی ملت هستند و باید ترسید از روزگاری که این بی‌اعتقادی و بی‌اعتمادی ضربه کاری خود را وارد کند. همچنین واکاوی ضربه‌پذیری از کج‌اندیشی‌های‌ احزاب سیاسی، مطامع اقتصادی وپشتوانه خواص در آینده جامعه ایرانی بسیاری حایز اهمیت است.
نقطه سرخط- جامعه امروز ما نیازمند بصیرت وتدبیری است تا از شرایط بحرانی خارج شود و این امر‌می‌طلبد احزاب سیاسی مشارکت وتعامل خیرخواهانه‌ای ‌با هم و به نفع مردم داشته‌باشند. حضرت امام (ره) در زمان حیات خود بارها و بارها به خواص این هشدار‌ها‌ را داده بودند و انگار توجه به آینده ازجمله تاکتیک‌های ‌مهم آن مقام ارزشمند برای بقای حکومت اسلامی درایران بوده است. امام (ره) می‌فرمایند: این جمهوری را تضعیفش نکنید. بترسید‏‎ ‎‏از آن روزی که مردم بفهمند در باطن ذات شما چیست و یک انفجار حاصل بشود. از‏‎ ‎‏آن روز بترسید که ممکن است یکی از «ایام الله» پیدا شود و آن‏‎ ‎‏روز فاتحه همه ما را‏‎ ‎‏می‌خوانند هشداری جدی نسبت به شکل‌گیری جنگ قدرت و ثروت در جمهوری اسلامی بود.
آنچه در سایه بی‌بصیرتی امروز شاهد آن هستیم و بعضی خواص بی‌خیال و با فراق‌بال درحال تشدید آن هستند. دولت‌ها ‌می‌بایست در اولین قدم پس از تشکیل مانعی جدی برسر راه فساد را ایجاد‌ می‌کردند نه اینکه با ایجاد رانت وخویشاوندبازی به سهم‌خواهی‌ها‌ دامن بزنند. امروز برخورد با فساد نه در سطح لایه‌های‌اجتماعی که در صف خواص درحال ادامه است و باید امیدوار بود این برخوردها ریشه‌ای ‌و نه مقطعی باشد.
باید پذیرفت رانت و فساد موجود نتیجه عملکردهای غلط در حوزه مدیریتی و نظارتی بوده است و در این راستا عموم مدیران ارشد ونیز دستگاه‌های نظارتی باید پاسخگوی ملت باشند. این مثال که ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است مصداق امروز جامعه ماست، هر لحظه که با توسل به قانون مانع فساد شویم همان روز می‌توان امیدوار بود که ملت درصحنه‌ها‌ حضور داشته وپشتوانه بزرگ نظام باشند. یعنی از این تاریخ به بعد فسادی رخ نخواهد داد مگر آنکه برخورد‌ها ‌نمایشی باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی