[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۱
  • دوره جدید

تحلیلگر عراقی: عربستان تلاش می‌کند در داخل عراق با ایران تسویه‌حساب کند، روزنامه شیراز نوین

یک نویسنده و تحلیلگر عراقی گفت: عربستان تلاش می‌کند در داخل خاک عراق با ایران تسویه‌حساب کند.
به گزارش ایسنا، ابوفراس الحمدانی نویسنده و تحلیلگر سیاسی عراقی در گفت‌وگو با مراة الجزیره، گفت: منطقه شاهد درگیری شدید «آمریکایی- ایرانی» و «ایرانی- سعودی، اسرائیلی» است و عراق در قلب این درگیری‌ها قرار دارد. موقعیت جغرافیایی عراق باعث شده است که دخالت خارجی در این کشور امری کاملاً طبیعی باشد و دخالت آمریکا و همچنین محوربعثی- سعودی-اسرائیلی برای استفاده از این شرایط و جهت دادن به تظاهرات امری حقیقی و غیر قابل انکار است.
وی با اشاره به اینکه دولت سعودی درحال ایجاد فتنه در عراق است و از هر فرصتی استفاده‌ می‌کند تا بار دیگر نفوذ تخریبی خود در عراق را از سرگیرد خطاب به این دولت خاطرنشان کرد: عربستان بداند که بی‌ثباتی عراق به معنای بی‌ثباتی منطقه است و هرگونه جنگ داخلی بر آن‌ها نیز تأثیر منفی خواهد گذاشت.
الحمدانی معتقد است: عربستان در حال جنگ با ایران است و تلاش ‌می‌کند در داخل عراق با ایران تسویه‌حساب کند اما ملت عراق به خوبی از این سیاست آگاه است و بار دیگر توانست از این فتنه و درگیری‌های‌ فرقه‌ای‌ عبور کند و اکنون وحدت و همبستگی‌اش بیشتر شده است.
وی در رابطه با اینکه بعد از تعرض به کنسولگری‌های جمهوری اسلامی ایران در عراق برخی مدعی شدند که امارات در این مسئله دست داشته است، گفت: امارات نقش مهمی در محور عربستان در عراق دارد به خصوص رسانه‌های آن که متأسفانه نقش خود را آشکار کردند.
این تحلیلگر عراقی با بیان اینکه تنش‌های میان کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس با ایران نقش منفی بر عراق دارند از تعرض به کنسولگری و یا سفارت هر کشوری انتقاد کرد و گفت که هیئت‌های دیپلماتیک مهمان ما به شمار می‌روند و اعتراض به هر کشوری نباید از طریق سوزاندن کنسولگری‌ها باشد.
ابوفراس الحمدانی تأکید کرد: تا به این لحظه دست داشتن هیچ شخصی در حمله به کنسولگری‌ها ثابت نشده است. ما‌ می‌خواهیم که عراق پلی برای ارتباط کشورهای منطقه باشد نه میدان تسویه‌حساب؛ پلی برای ایجاد روابط دوستانه و صلح میان کشورهای خلیج‌فارس و جمهوری اسلامی ایران.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی