[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

بازار مد پیشرو در تخلفات نوروزی کسبه فارس، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- محمد شبیری
mohammad3848@gmail.com
با اتمام تعطیلات نوروزی96 اکثر سازمان‌های خدمات‌رسان گزارش عملکردی خود را اعلام کردند. در این زمینه چندی پیش یکی از خبرگزاری‌های کشوری مطرح کرد: رستوران‌ها در صدر متخلفان نوروزی با ثبت ۱۱۰ میلیارد ریال پرونده تخلف، قرار دارند. رستوران‌های بین‌راهی و شهری در صدر جدول تخلفات نوروزی ایستاده‌اند، هرچند هنوز شکایت‌های مردم از گوشت و تخم‌مرغ رکورددار است.
به گزارش قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت از ۳۲ هزار و ۶۳۴ فقره شکایت مردمی که در تعطیلات نوروزی به دست این وزارتخانه رسیده، نشان می‌دهد آغاز سال با حجم تخلفات همراه بوده است. همین امر باعث شد تحریریه روزنامه شیرازنوین به عنوان یک سوژه خبری از طریق خبرنگار روزنامه شیرازنوین این موضوع را در دنبال کند.
معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با اعلام اینکه به رسم هرساله در ایام نوروز، طرح نظارت بر بازار از یکم اسفندماه  آغاز ‌و تا 31 فرودین‌ماه  ادامه دارد اظهارکرد: از ابتدای شروع این طرح تاکنون برای  دو هزار و 522 واحد صنفی متخلف پرونده تشکیل شده که ارزش ریالی این پرونده‌ها 5 میلیارد و 210 میلیون ریال تخمین زده شده است.
محمد‌ابراهیم صداقت با بیان اینکه حوزه فروش کیف، کفش و پوشاک با تشکیل 1100 پرونده، حوزه خدمات عمومی با تشکیل 388 پرونده، توزیع میوه با تشکیل 178 پرونده، حوزه مواد پروتئینی با 117 پرونده، حوزه غلات با تشکیل 114 پرونده، مواد لبنی با 70 پرونده و آجیل و خشکبار با 68 پرونده در صدر بیشترین تشکیل پرونده تخلف بوده‌اند تصریح کرد: از بین 66 هزار بازرسی 38 هزار مورد از آن توسط بازرسان اتاق اصناف انجام شده و 1733 پرونده نیز توسط این بازرسان تشکیل شده است.
این مقام مسئول فارس با بیان اینکه تاکنون بازرسان 66 هزار مورد بازرسی در بخش‌های صنعتی، تولیدی، توزیعی و خدماتی انجام داده‌اند، بیان کرد: در این مدت 334 مورد گشت مشترک نیز در معیت بازرسان تعزیرات و کارشناسان اصناف انجام شده است.
صداقت با بیان اینکه در مجموع 210 بازرس از اتاق اصناف و سازمان صنعت، معدن و تجارت نظارت بر بازار را برعهده دارند، خاطرنشان کرد: تاکنون 749 مورد شکایت مردمی به سامانه 124 و شماره 32340000 اعلام شده که به همه آنها در اسرع وقت رسیدگی شده است.
در همین زمینه وزارت بهداشت قبل از آغاز سال جدید به بهانه معرفی سامانه اعلام شکایات بهداشتی 190 از شهروندان و مسافرین خواست با مشاهده واحد‌های متخلف بهداشتی  موضوع ر‌ا از طریق این سامانه گزارش کنند تا بازرسان با متخلفین برخورد داشته باشند.
در همین زمینه کارشناس مسئول سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز «سیامک شمس» در گفت وگو با شیرازنوین می‌گوید: از آغاز برنامه سلامت نوروزی تا روز 15 فرودین امسال که این طرح 45 روز به طول انجامید که در این مدت 17 هزار و 366مورد بازرسی صورت گرفت که از این تعداد بازرسی، 227مورد به مراجع قضایی و 23 واحد صنفی متخلف با حکم قضایی پلمب شد.
شمس با بیان اینکه در این مدت 45 روزه‌، بیش از 40 درصد رستوران ها، مراکز اغذیه فروشی‌، چلوکبابی، نانوایی، آرایشگاه، مراکز اسکان نورزوی و دیگر واحد صنفی که در این ایام خدمات بهداشتی به مسافران ارائه  داشتند از طریق بازرسان بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی شیراز در استان مورد بازرسی قرار گرفتند.
کارشناس مسئول سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز تأکید دارد: سامانه رسیدگی به شکایات مردمی (سامانه بهداشت 190) مستقر در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به صورت شبانه روزی نه تنها در ایام نوروز بلکه در طول سال نیز آماده دریافت و رسیدگی فوری به شکایات شهروندان در استان است.
شمس با تشریح اینکه در اجرای طرح نوروزی که در کمتر از 50 روز در استان  اجرا شد می‌گوید: از کل شکایات ثبت شده در سامانه ۱۹۰، 906 مورد قابل پیگیری بوده که همکاران ما در سامانه ۱۹۰ و ستاد درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی مشکلات مطروحه را بررسی و پیگیری کرده‌اند.
وی افزود: از مجموع شکایات رسیدگی شده، 14هزار و 964کیلوگرم مواد غذایی آسیب‌رسان در استان معدوم شده است.
در ادامه رئیس سامانه بهداشت ١٩٠ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پرشکی خبرداد: از آغاز برنامه سلامت نوروزی کثرت شکایات در اصناف مختلف به ترتیب اماکن مسکونی 11 درصد، اغذیه فروشی و ساندویچ و پیتزا 10 درصد، سلف سرویس و رستوران 10 و نانوایی 9 درصد و بقالی و سوپرمارکت 8 درصد بوده‌ است.
به گزارش روابط عمومی وزارت بهداشت، محراب آقازاده، گفته که بیشترین شکایات ثبت شده به ترتیب در دانشگاه‌های علوم پزشکی مشهد 15 درصد، شهید بهشتی 11 درصد، ایران 10 درصد و شیراز 9درصد و اصفهان 8 درصد گزارش شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی