[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۳
  • دوره جدید

بازارهای جهانی را مفت باختیم، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق بازرگانی فارس گفت: یکی از دلایل عدم‌توجه به مقوله بسته‌بندی، خام‌فروشی کالاها و محصولات است که همین موضوع موجب از دست رفتن بازارهای صادراتی ما در برخی از کشورها شده است.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، سهراب شرفی در نشست هم‌اندیشی بسته‌بندی محصولات صنایع دستی در این اتاق که با حضور کارشناسان و فعالان حوزه صنایع دستی و بسته‌بندی برگزار شد، بیان کرد: سال‌هاست که کشور ما در صنعت بسته‌بندی کالا و محصولات به ویژه در بخش صادرات با مشکل اساسی روبروست و علی‌رغم آگاهی از تأثیرگذاری این صنعت بر ارزش کالا، همچنان با عقب افتادگی روبرو هستیم.
وی افزود: کالاهای ما در بخش‌های‌مختلف کشاورزی مانند خرما و زعفران، اسباب‌بازی، صنایع‌دستی و غیره از کیفیت بالایی برخوردار هستند اما به دلیل ضعف در بسته‌بندی؛ نمی‌توانیم به طور شایسته کالاهای‌مان را معرفی کنیم، بنابراین کیفیت کالا مشخص نمی‌شود و در دنیا مورد پذیرش نیست و کالاهای ما با ضرر مواجه‌می‌شود.
شرفی با بیان اینکه به دلیل عدم توجه به بسته‌بندی بازار خارجی بسیاری از کالاها از دست تجار و بازرگانان ما خارج شده است اظهارداشت: به دلیل عدم برخورداری از بسته‌بندی در بخش صادرات کالا و محصولات با حدود 30 درصد ضایعات روبرو هستیم که این میزان قابل تعمق است.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه باور داریم که بسته‌بندی سهم مهمی در معرفی و تجارت بین‌المللی محصولات ما دارد، ادامه داد: توجه به بسته‌بندی و اهتمام در این حوزه‌ می‌تواند اشتغالزایی، جلوگیری از ضایعات محصولات صادراتی و ثروت آفرینی را به دنبال داشته‌باشد.
شرفی با بیان اینکه‌ می‌توانیم با بهره‌گیری از خلاقیت و اراده عقب افتادگی‌ها ‌در صنعت بسته‌بندی را جبران کرد، عنوان داشت: در بخش بسته‌بندی باید به گونه‌ای‌عمل کنیم که مشتری به سمت کالا سوق پیدا کند که توجه به این بخش در استان نیازمند همکاری و تشویق برای سرمایه‌گذاری است.
وی با اشاره به برگزاری برنامه‌های ‌ویژه در حوزه بسته‌بندی با حضور فعالان هر بخش در اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: صنعت بسته‌بندی بسیار وسیع است که امیدواریم با برگزاری چنین جلساتی بتوانیم در صنعت بسته‌بندی استان شاهد تحرکات مثبتی باشیم.
در این جلسه علی اصغر ظریفکارفرد نایب رئیس کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: معضل بسته‌بندی و خام‌فروشی مختص به حوزه صنایع دستی نیست و ما در سایر حوزه‌های‌صادراتی نیز با مشکل بسته‌بندی روبرو هستیم که همین عامل صادرات کالاهای ما را با معضلاتی عدیده‌ای‌ روبرو کرده است.
در ادامه جلسه، ارژنگ ربیعی رئیس کمیته صنایع دستی اتاق بازرگانی فارس هم با اشاره به چرخه اقتصادی محصولات گفت: تعدد و تنوع محصولات صنایع دستی مهم‌ترین دلیل عدم بسته‌بندی صنایع دستی است اما این نکته حائز اهمیت است که مهم‌ترین بخش نشان دادن محصول، بسته‌بندی به لحاظ زیبایی و به لحاظ حفاظت از محصول است. 
وی، از دیگر دلایل عدم بسته‌بندی در حوزه صنایع دستی را عدم حمایت مسئولان عنوان کرد. ربیعی افزود: در دیدگاه جهانی تجارت، بسته‌بندی‌ می‌بایست حداقل 5 درصد تا حداکثر 10 درصد قیمت تمام شده محصول را به خود اختصاص دهد.
همچنین در ادامه تاج‌پرست مدیر مؤسسه فرهنگی هنری آریاآوای آیریک نیز با بیان توضیحاتی پیرامون الزام بسته‌بندی در  تمام محصولات اعم از کشاورزی، تولیدی و غیره گفت: اولویت بسته‌بندی در بخش صنایع دستی، طرح استانداردسازی بسته‌بندی در محصولات صنایع دستی است بنابراین ایجاد کارگروه‌هایی در رشته‌های‌مختلف صنایع دستی جهت تعیین استانداردسازی محصولات ضروری است.
وی ادامه داد: از دیگر موارد قابل توجه اهتمام هنرمندان صنایع دستی جهت محدود کردن تنوع در اندازه محصولات صنایع دستی و در نهایت استاندارد کردن محصولات است تا هزینه بسته‌بندی به صرفه باشد و در نهایت منجر به فروش شود.
در این نشست آقایان ارژنگ ربیعی رئیس کمیته صنایع دستی، تاج‌پرست مدیر مؤسسه فرهنگی هنری آریاآوای آیریک، قبادی مدیر عامل مرکز تجارت جهانی صنایع دستی فارس و فعالان بخش خصوصی در حوزه صنایع دستی و بسته‌بندی به بیان موارد تخصصی در حوزه بسته‌بندی محصولات صنایع دستی پرداختند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی