[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۶
  • دوره جدید

نماینده ولی‌فقیه در فارس: در دانشگاه‌ها علم ترجمه‌ جای علم اجتماعی را گرفته است، روزنامه شیراز نوین

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس با اشاره به آیه ۸۲ سوره اسرا که در آن تأکید شده است قرآن مایه شفاست، گفت: اگر قرآن می‌خواهد شفا باشد، شفای آن دردهایی است که دقیقاً شناختیم.
به گزارش ایکنا از فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی‌فقیه در استان فارس، ۱۲ آذرماه در مراسم افتتاحیه سی و چهارمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان که در مسجد پردیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز در حال برگزاری است، ضمن خوشامدگویی به میهمانان این جشنواره، این مسابقه را مصداق برجسته‌ای برای مسابقه در خیرات دانست. آیت‌الله دژکام گفت: شاید یکی از مسائل مهم امروز کشور ما که باید دانشگاهیان و دانشجویان به آن بپردازند، این است که بیماری‌هایی که داریم از نظر نفسانی یا اجتماعی چیست زیرا تا زمانی که درد را شناسایی نکنیم، نمی‌توانیم گام دیگری برداریم.
امام جمعه شیراز یکی از وظایف مهم جامعه قرآنی دانشجویی را پرداختن به توصیف دردها و بیماری‌های نفسانی یا اجتماعی جامعه دانست و گفت: توصیف علمی کردن غیر از نق زدن است؛ معمولاً در جلسات زمانی که دور هم می‌نشینیم، نسبت به یکسری کمبودهایی که داریم همه نق می‌زنیم اما هیچکس نمی‌آید بگوید دقیقاً مشکل چیست تا بعد دنبال درمان برویم.
وی اظهار کرد: ما درد خود را درست نمی‌شناسیم و گله بسیاری داریم اما گله توصیف علمی مشکل نیست، گله است و باید به نقطه‌ای برسیم که مشکلاتمان را بتوانیم دقیقاً از نظر علمی توضیح دهیم.
آیت‌الله دژکام با بیان اینکه اگر قرآن می‌خواهد شفا باشد، شفای آن دردهایی است که دقیقاً شناختیم، گفت: کسی تا مریضی خود را نشناسد به دکتر نمی‌رود. ممکن است قرآن زیاد بخوانیم ولی دوای دردمان نمی‌شود چون بیماری خود را نمی‌شناسیم. این گام اول باید در مراکز علمی ودانشگاهی برداریم و غیر از دانشگاه و حوزه هم جایی برای اینکه بخواهیم تبیین مشکلات و بیماری‌های اجتماعی و فردی و نفسانی ما کند، وجود ندارد.
نماینده ولی‌فقیه در استان فارس با تصریح اینکه متأسفانه در دانشگاه‌های ما هم علم ترجمه‌ای جای علم اجتماعی را گرفته است،‌ گفت: آیا ایرانی‌ها برای مشکلات خود دوایی دارند و آیا برای حل این مشکل نیاز است که به قرآن مراجعه کنیم؛ این‌ها را هنوز وارد نشده‌ایم و رسمیت ندادیم.
وی گفت: جای طرح دردهای ما کجاست؟ همانجایی که می‌خواهد شفا بیاید؛ دردهایی که در جامعه علمی به آن مبتلا هستیم، باید در محضر قرآن کریم مطرح شده و دوا بگیرد زیرا قرآن برای این چیزها شفاست و هرچه از رسمیت دادن به خودمان و قرآن‌مان فاصله بگیریم، مشکلمان حل نمی‌شود.
آیت‌الله دژکام با تأکید بر اینکه باید به نسخه‌ای که قرآن می‌پیچید، ایمان بیاوریم وگرنه پاسخ نخواهیم گرفت، گفت: چه دلیلی وجود دارد که بگوییم این را از باب تبرک می‌گوییم خودش اثر کند. باید باور کنیم و دنبال اجرا برویم و اگر باور کردیم، مفسر و فقیه و قرآن‌شناس و قرآن‌پژوه را مجبور می‌کنیم که پاسخ دقیق پیدا کند و تا باور نکردیم پاسخ‌ها دقیق نمی‌شود.
وی با بیان اینکه مطابق با فرهنگ خودمان می‌توانیم به پاسخگویی مسائل اجتماعی بپردازیم، گفت: اگر کسی ظالم و کافر باشد و قرآن را باور نداشته باشد، نمی‌توانیم بگوییم که قرآن برای او مفید خواهد شد.
امام جمعه شیراز از جوانان خواست تا به این سه مرحله توجه داشته‌باشند و گفت: نخست باید بیماری خود را بشناسیم و جامعه ما هم بیماری دارد و باید آن را درمان کنیم؛ دوم باور کنیم که قرآن می‌تواند نسخه دهد و سوم این نسخه را تهیه و اجرایی کنیم.
نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس تأکید کرد: در صورت توجه به این مراحل مشکل جامعه ما به سوی حل شدن خواهد رفت و حل می‌شود و غیر از این مسیر را طی کنیم هر چه می‌رویم نتیجه‌اش همین گله‌ها می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی