[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۷
  • دوره جدید

با چالش‌های ‌بسیار زیادی در حوزه زمین روبرو هستیم، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: بحث زمین وظیفه بسیار سنگینی است و حفاظت، حراست و صیانت از زمین به نوعی به عهده امور اراضی گذاشته شده است. محمد مهدی قاسمی تصریح کرد: وظیفه و مهم‌ترین مسئولیت حوزه زمین ما حفظ و حراست از اراضی و تخصیص این اراضی به فعالیت‌های‌مناسب با خودش در حوزه‌های‌مختلف صنعتی و کشاورزی است به نحوی که ما بتوانیم بهترین بهره‌برداری را داشته‌باشیم. ما با چالش‌های‌بسیار زیادی در حوزه زمین روبرو هستیم که آن‌ها‌ ریشه در مسائل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی کشور ما دارد. ما نمی‌توانیم مسائل زمین را جدای مسائل و مشکلاتی که در کشورمان است، بدانیم.
وی گفت: پیشینیه مردم ما هم در استان فارس و شغلشان که کشاورزی بوده ولی آیا این زمینه فعالیت توانسته آن ارزش زمین و خاک را به نحو خوبی پاس بدارد و ما بتوانیم با قوانینی مختلفی که در این حوزه داریم اهمیت خاک و اهمیت زمین را ارج نهیم. 
قاسمی گفت: یکی از مسائل و آسیب‌هایی که ما امروزه با آن روبرو هستیم این است که خاک به عنوان بستر حیات آن جایگاهی را که باید داشته‌باشد را امروز از نگاه بهره‌برداران خاک نداشته است از نگاه قوانین موضوعی این مطلب را هم نداشته چرا که ما تازه خردادماه سال‌جاری قانون حفاظت از خاک مصوب مجلس شورای اسلامی شده است. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: ویلا شهرها و مسائل این‌چنینی به ویژه در استان فارس ریشه در فرهنگ گذشته و ریشه در مسائل و مداخلات سیاسی هم دارد که در حوزه زمین اتفاق افتاده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس به بخش دیگری از سخنان خود به مباحث نظارتی این سازمان اشاره کرد و گفت: در حوزه زمین و باغ‌ها ‌ما هم وظیفه جلوگیری از تغییر کاربری‌های ‌اراضی را داریم هم وظیفه نظارت بر اموری که اراضی به آن تخصیص داده شده است و باید توجه کنیم به همان بهره برداری‌هایی که به آن تخصیص داده شده است.
وی افزود: با توجه به عرصه بسیار وسیع استان فارس امکانات ما تکاپوی پایش این همه عرصه را نداشته و البته طی سنوات گذشته توجهات ویژه‌ای ‌از جمله تشکیل یگان حفاظتی که الان در مجموعه امور اراضی استقرار پیدا کرده‌اند، استقرار سامانه 131 در این حوزه برای استفاده از ظرفیت‌های‌مردمی، خودروهای گشتی برای پایش عرصه‌ها ‌از جمله اقداماتی بوده که علی‌رغم شرایط نامساعد مالی عنایت و توجه شده که ما بتوانیم بحث پایش و حفظ و حراست از اراضی را بهتر از گذشته انجام دهیم هر چند با مطلوب فاصله زیادی داریم و البته‌ می‌بایستی حتماً از سایر ابزارها از جمله تصاویر ماهواره‌ای ‌و استفاده از پهپادها و سایر وسایلی که امروز تکنولوژی عرضه کرده استفاده کنیم تا جلوی تخلف و متخلفان و سوءاستفاده کنندگان این عرصه‌ها‌ را بگیریم و عملاً در نهایت کمک کنیم به اقتصاد و معیشت مردم.
محمود باصری، سرپرست مدیریت امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: درحضور شما سوگند یاد‌ می‌کنم با تمام توانی که دارم از حقوق مردم و بیت‌المال حفاظت و صیانت کنم و هیچ ابایی از اجرای قانون نخواهم داشت.
وی در ادامه با تأکید سرلوحه قرار دادن مردم‌داری در کارها واحترام متقابل با آن‌ها، به اهم برنامه‌های‌خود اشاره و اظهار امیدواری کرد که با تلاش همه همکاران و تعامل با همه قسمت‌های‌سازمان، دستگاه‌های‌تابعه و دستگاه‌های‌اجرایی و نظارتی استان طبق مقررات بتوانیم رضایت مردم و در پی آن رضایت خدا را نیز حاصل نمائیم.
گفتنی است باصری با 24 سال سابقه خدمت دارای مدرک کارشناسی ارشد کشاورزی با گرایش زراعت است که پیش از این سمت مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سپیدان را داشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی