[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۹
  • دوره جدید

اقتصاد با حضور بخش خصوصی شکوفا می‌شود، روزنامه شیراز نوین

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، دکتر‌عنایت‌الله رحیمی در جلسه کارگروه اقتصادی اشتغال و سرمایه‌گذاری با بیان اینکه مشکلات اقتصادی امروز کشور ریشه‌های مختلفی دارد و  در زمینه‌ها‌ و مؤلفه‌های مختلف قابل دسته‌بندی است، افزود: مشکلات فرهنگی از قبیل اینکه دانش‌آموختگان ما تنها پشت میز ادارات نشستن را شاغل شدن می‌دانند، وابستگی اقتصادی به نفت و دولتی بودن اقتصاد بخش‌هایی از این موانع و مشکلات است.
نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اینکه تجربه جهانی نشان داده اقتصاد دولتی نمی‌تواند موفق عمل کند، عنوان کرد: متأسفانه تا کنون نتوانسته‌ایم بخش‌های خصوصی مولد و اثرگذار را به خوبی وارد اقتصاد کنیم. وی خاطرنشان کرد:  اقتصاد زمانی می‌تواند شکوفا‌ شود که بخش خصوصی حضوری فعال و اثرگذار داشته باشد.
استاندار فارس اشتغال و سرمایه‌گذاری و رونق تولید  را  موضوعاتی پیوسته دانست و با اشاره به اینکه دولت کمک‌ها، تسهیلات و مشوق‌‌هایی در این حوزه ایجاد کرده است، اظهار کرد: اما برای دستیابی به نتایج مطلوب در این زمینه باید به بنگاه‌های اقتصادی همچون بانک‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و نهادهای مالی و اقتصادی که در این ابعاد فعال هستند، توجه کنیم. وی در خصوص تشکیل خوشه‌های صنعتی نیز گفت: این اقدام باید پس از حصول نتایج ارزیابی شود و در صورت امکان باید با برنامه‌ریزی مناسب از زمان به نتیجه رسیدن آن کاسته شود. صدور خدمات فنی و مهندسی به کشورهای همسایه از دیگر موضوعاتی بود که استاندار فارس به آن اشاره کرد و با تأکید بر لزوم راه‌اندازی میز صدور خدمات فنی و مهندسی، عنوان کرد: صدور این نوع از خدمات در واقع صدور فکر، اندیشه و خلاقیت است و این ویژگی را دارد که با افزایش میزان صدور آن دچار نقصان نخواهد شد.
شرایط بین‌المللی، شرایط کلان کشور و دستگاه های متولی و اثر گذار در این حوزه از جمله مؤلفه‌هایی است که به اعتقاد دکتر رحیمی در صدور خدمات فنی و مهندسی اثر بخش است. وی همچنین بر لزوم آشنایی با شرایط کشورهایی که می‌توانند پذیرای خدمات فنی و مهندسی ایران باشند تأکید و یادآوری کرد: تشکل‌هایی همچون نظام مهندسی ساختمان، انجمن انبوه‌سازان، انجمن مهندسین مشاور در جلساتی نظرات و تجربیات و دیدگاه‌های خود در این زمینه را بیان کنند و بخش دولتی نیز رایزنی‌ها‌ و بسترسازی‌های لازم را برای صدور این خدمات انجام دهد.
استاندار فارس با بیان اینکه کشورهایی همچون قطر و عمان متقاضی خدمات فنی و مهندسی ما هستند، تأکید کرد: البته این خدمات باید با تکنولوژی‌های روز دنیا برابری کند که قطعاً در بعضی ابعاد دارای چنین پتانسیلی هستیم.
توسعه اشتغال پایدار عشایری و روستایی، موضوع دیگری بود که استاندار فارس به آن اشاره کرد و ضمن بیان اینکه تا کنون اقدامات خوبی در این حوزه انجام شده است که باید در فرصتی مناسب به شرح آن پرداخته شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی