[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۹
  • دوره جدید

خرید دوچرخه حرفه‌ای از توان ما خارج است، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: فرزاد خدایاری، دوچرخه‌سوار استان فارسی تیم ملی ایران است. او دارای یک مدال برنز آسیا در رشته دوچرخه‌سواری کوهستان بوده و تا چندی پیش، یکی از شانس‌های حضور در المپیک توکیو هم بود اما موفق به کسب این سهمیه نشد.
خدایاری می‌گوید: از 16 سالگی دوچرخه‌سواری را شروع کردم و در 17-18 سالگی عضو تیم ملی جوانان بودم؛ اما به دلایلی نتوانستم در مسابقات شرکت کنم. پس از آن هم وقفه‌ای در ورزش حرفه‌ای من پیش آمد؛ اما حالا 6 سال است عضو تیم ملی بزرگسالان هستم.
او که اصالتاً اهل شهرستان بیجار استان کردستان است، درباره علت مهاجرتش به شیراز گفت: چون آنجا خیلی هوا سرد بود و شرایط تمرینی برای ما سخت بود، با پدرم صحبتی داشتم و تصمیم گرفتیم بیاییم شیراز، چون اینجا فامیل و اقوام هم بودند. پدر هم خوشبختانه خوشش آمد و ماندگار شدیم. 
فرزاد مهندس تولیدات صنعتی است اما می‌گوید: نمی‌توانم کاری در زمینه تحصیلی خودم انجام بدهم، چون ورزشکار حرفه‌ای هستم و صبح و بعد از ظهر باید تمرین کنم. 
وی در پاسخ به این سوال که آیا دوچرخه‌سواری ورزش گرانی محسوب می‌شود یا خیر، گفت بله. صددرصد یکی از گران‌ترین ورزش‌های دنیا دوچرخه‌سواری است. اگر می‌خواهیم در مجامع بین‌المللی بدرخشیم، باید از بهترین دوچرخه‌ها استفاده کنیم. قیمت دوچرخه‌ها در سطح حرفه‌ای بین 5 تا 12 هزار دلار است.
خدایاری در پاسخ به این سوال که آیا این دوچرخه‌ها را فدراسیون در اختیار دوچرخه‌سواران ملی‌پوش قرار می‌دهد یا خیر، گفت: سال‌ها پیش وقتی عضو یک باشگاه بودیم و وضعیت اقتصادی خوب بود، دوچرخه‌ها را باشگاه‌ها برایمان تهیه می‌کردند؛ اما در این دو سه سال اخیر که وضع اقتصادی به هم ریخت، باید هزینه‌ها را خودمان پرداخت کنیم که واقعاً برایمان سنگین است. ضمن اینکه ما باید هر سال دوچرخه‌هایمان را عوض کنیم، چون کارایی خود را از دست می‌دهند؛ اما ما هر دو سه سال یک بار این کار را انجام می‌دهیم و فقط قطعه‌های اصلی را عوض می‌کنیم که این هم کیفیت کار را پایین می‌آورد اما چاره دیگری نداریم.
این ورزشکار ملی‌پوش در خصوص اینکه چه شد به سمت دوچرخه‌سواری آمد و به سراغ رشته‌های پرطرف‌داری مثل فوتبال نرفت، گفت: در دوران راهنمایی و دبیرستان، فوتبال و والیبال و پینگ‌پنگ بازی می‌کردم. در هر سه رشته هم تا یک جایی پیش رفتم اما نهایتاً خوشم نیامد. در ورزش‌های تیمی ‌نیاز به هم‌بازی داری و در پینگ‌پنگ هم نیاز به یک بازیکن مقابل داری؛ اما تصمیم گرفتم به ورزشی بیایم که کاملاً انفرادی می‌شود آن را انجام داد و در طبیعت هم هست و هیجان و لذت بیشتری دارد. چون کشور ایران هم همه نوع آب و هوایی را در خود جای داده، می‌توانیم خیلی راحت‌تر در این ورزش پیشرفت کنیم.
خدایاری درباره حضور نیافتنش در بازی‌های آسیایی جاکارتا در سال 2018 گفت: من در مسابقات قهرمانی آسیا که قبل از بازی‌های آسیایی برگزار شد عضو تیم ملی بودم؛ ولی بعد از آن در اردوهایی که داشتیم نتوانستم انتخاب شوم. رقیب من آقای محمد پورشریف از تبریز بود که خیلی رقابت نزدیکی با هم داشتیم؛ ولی ایشان بهتر عمل کردند و توسط مربی برای تیم ملی انتخاب شدند. پورشریف در بازی‌های آسیایی فکر می‌کنم رتبه هشتم را کسب کرد و من هم اگر بودم نمی‌توانستم رتبه‌ای بهتر از او کسب کنم.
فرزاد خدایاری باید چند روز دیگر برای حضور در مسابقات انتخابی تیم ملی به تهران برود؛ اما می‌گوید: متأسفانه این مسابقات در شهر تهران برگزار می‌شود و با این آلودگی شدید هوا، قطعاً برای سلامتی ما مضر است. باید با فدراسیون صحبت کنیم که یا زمان مسابقات را به تعویق بیندازند یا در شهر دیگری آن را برگزار کنند.
وی در پاسخ به این سوال که با وجود اینکه قهرمان ملی است، باز هم باید در مسابقات انتخابی تیم ملی شرکت کند و آیا با این موضوع مشکلی دارد یا خیر، گفت: به کادر فنی هم گفته‌ام در مسابقات آسیایی که مهم‌ترین مسابقاتی است که ما در آن شرکت می‌کنیم، من نفر اول ایران بودم که با هزینه شخصی در مسابقات بین‌المللی شرکت کردم و این باعث ارتقای رنکینگ ما شد و در واقع رنکینگ ایران را بالا برد. اما متأسفانه باز هم باید برای سال آینده در انتخابی شرکت کنیم و این یعنی کادر فنی هیچ توجهی به آن رنکینگ نمی‌کند. من چون با مربی کار می‌کنم، باید برنامه تمریناتم را جوری بچینم که در این انتخابی خودم را نشان بدهم. این باعث می‌شود وقتی زمان مسابقات قهرمانی آسیا شرکت می‌کنم، در اوج آمادگی نباشم. فرزاد خدایاری در پایان گف : مسابقات قهرمانی آسیا که سالی یک بار برگزار می‌شود خیلی برای ما مهم بود. امسال این مسابقات حکم انتخابی المپیک را داشت و چون تجربه ما کم بود و در مسابقات کمتری شرکت کرده بودیم و تجهیزات مناسبی هم نداشتیم، نتوانستم مقامی ‌بهتر از پنجمی ‌را کسب کنم و سهمیه المپیک را از دست دادم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی