[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۸
  • دوره جدید

کامیاب: تلاش‌های مراکز مشاوره نباید با بحث درآمدزایی و سودآوری گره بخورد، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: مراسم اختتامیه اولین دوره دانش افزایی مدیران مراکز مشاوره ازدواج و خانواده سراسر کشور، عصر روز یکشنبه در هتل بزرگ شیراز برگزار شد.
دکتر علی رضایی، معاون جوانان و امور فرهنگی استان فارس که میزبان این دوره بود، در این مراسم دقایقی به سخنرانی پرداخت و در بخشی از صحبت‌های خود ضمن تقدیر و تشکر از همکاران خود و همین‌طور میهمانانی که از سراسر کشور در شیراز جمع شده بودند، گفت: باید از دکتر حاتمی ‌ریاست محترم سازمان نظام روان‌شناسی کشور تشکر کنم که الحق و الانصاف از زمان حضور ایشان، سازمان نظام روان‌شناسی به عنوان سازمان و نهاد صنفی و تخصصی ما روان‌شناسان به جایگاه اصلی خود برگشته است.
وی افزود: امیدوارم ارگان‌های اجراییِ درگیر با مسائل روان‌شناسی و مشاوره مانند دانشگاه‌ها، بهزیستی و سایر نهادها، به تعامل با نظام روان‌شناسی کمک کنند که خدمات روان‌شناسی برای مردم تخصصی‌تر، بهتر و دردسترس‌تر باشد. 
رضایی در پایان گفت: امیدوارم توانسته باشیم میزبان لایقی برای میهمانان این دوره باشیم. اگر کم و کسری بود، چیزی بود که در حد و توان من بود؛ اما به هر حال خوشحالم که فارس و شیراز اولین میزبان این اجلاس بود.
کامیاب، مدیرکل ورزش و جوانان فارس نیز در این مراسم دقایقی به صحبت با حضار پرداخت و گفت: اگر تلاش کنیم مراکز روان‌شناسی را تقویت کنیم و کاری کنیم که کارشناسان ما تأمین باشند و فقط به دنبال سود مالی نباشند، مشاوره‌ها با کیفیت بهتری انجام می‌شود که بدون شک نتیجه آن کاهش آمار طلاق و پایدار شدن بنیان خانواده‌ها خواهد بود.
وی ابراز امیدواری کرد که خیر و برکت بار علمی‌ این اجلاس به جوانان خوب این کشور برسد و همه ما بتوانیم برای جوانان عزیزمان که این روزها دغدغه‌های فراوانی دارند، گام‌های مؤثری برداریم.
کامیاب سپس به تلاش‌های وزارت ورزش و جوانان اشاره کرد: امروزه هر جا که می‌رویم، نامی ‌از وزارت ورزش و جوانان در زمینه خدمت‌رسانی به جوانان می‌بینیم. این نتیجه زحمت شما عزیزان است؛ مدیران ستادی معاونت ساماندهی امور جوانان وزارتخانه که من همین جا لازم است از جناب آقای تندگویان و مدیران کل از جمله سرکار خانم کریمی‌ تشکر کنم. کارهایی که در حوزه جوانان انجام شده، کم‌کم دارد به نتیجه می‌رسد. اگر وضعیت جوانان را در سال‌های گذشته با امروز مقایسه کنیم، می‌بینیم که آنها به یک خودباوری رسیده‌اند و کم‌کم اعتماد و حس مشارکت با دولت و دستگاه‌های دولتی در آنها به وجود آمده و در حوزه احتماعی، به ویژه کمک رسانی به مردم، پیشگام هستند.
وی افزود: در حوزه ازدواج هم اتفاقات خوبی افتاده. در کنار همه ساخت و سازها و کارهایی که در حوزه آسیب‌های اجتماعی، حوزه توانمندسازی و سایر بخش‌ها انجام شده، در حوزه ازدواج هم اقدامات خوبی انجام شده از جمله افزایش وام ازدواج و همچنین بحث راه‌اندازی مراکز مشاوره که یک اقدام کم‌نظیر است و می‌تواند کمک‌های زیادی به خانواده‌ها بکند. قبلاً پدر و مادرها نقش مشاوره ازدواج را برعهده داشتند؛ اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی لازم است که جدا از خانواده‌ها، مراکزی هم وجود داشته باشد از جنس خود جوان‌ها که خوب و بد‌ها را به آنها گوشزد کنند؛ هم قبل از ازدواج، هم حین ازدواج و هم بعد از ازدواج. ما اگر خوب مشاوره بدهیم، ممکن است به این منجر شود که نرخ ازدواج پایین بیاید، اما ازدواج‌هایی اتفاق می‌افتد که پایدارتر هستند و این کمک بسیار بزرگی است برای جوانان ما. 
کامیاب در ادامه به معضل مهمی ‌که در بحث مراکز مشاوره وجود دارد اشاره کرد و گفت: ما می‌توانیم مراکز مشاوره‌ای داشته باشیم که خدمات بهتری را ارائه دهند، اگر فقط به دنبال سودآوری و مسائل این‌چنینی نباشیم. می‌دانید که امروز مراکز مشاوره در کشور زیاد دیده می‌شود و معمولاً در بخش‌های اقتصادی و حوزه آسیب‌های اجتماعی، مواد مخدر و ازدواج فعالیت دارند. دستگاه‌های مختلفی هم خدمات را ارائه می‌دهند؛ اما مشکل اصلی وقتی ایجاد می‌شود که ما بخواهیم این مشاوره‌های مفید و مؤثر را با درآمدزایی و سود گره بزنیم. این باعث می‌شود تأثیر و نقش این مراکز مشاوره خیلی کمرنگ‌تر شود. با نگاهی به آمار ارائه شده توسط وزارت کشور می‌بینید که زحمات عزیزان نتیجه چندان مطلوبی نداشته و نرخ طلاق خیلی بالاست. این بیانگر این موضوع است که ما کار را با کیفیت مطلوب انجام نمی‌دهیم. بنابراین باید در حوزه جوانان وزارت ورزش، هزینه کنیم برای جوان‌ها. ترس نداشته باشیم از چند میلیارد هزینه کردن برای آنها و فکر نکنیم این پول‌ها را دور ریخته‌ایم. اگر بیاییم و مراکز را تقویت کنیم و کاری کنیم که کارشناسان ما تأمین باشند و فقط به دنبال سود مالی نباشند، مشاوره‌ها با کیفیت بهتری انجام می‌شود که بدون شک نتیجه مثبت آن را در آینده شاهد خواهیم بود.
مدیرکل اداره  ورزش و جوانان فارس سپس به تلاش‌های این اداره در حوزه زیرساخت اشاره‌ای کرد و در ادامه خواستار همکاری کارشناسان امور مشاوره شد: ما در اداره کل ورزش و جوانان فارس، تاکنون بیش از 10 خانه جوان در شهرستان‌ها ساخته‌ایم که حتماً بخشی از این مراکز در اختیار مشاوران خوب ما در این حوزه قرار خواهد گرفت. در شهر شیراز هم اعتباری گذاشته‌ایم تا اگر زمین خوبی گیرمان بیاید، یک مرکز دیگر هم در شمال غرب شیراز احداث کنیم. آن چیزی که وظیفه ما در بحث زیرساخت‌هاست انجام شده و در حال انجام است و بحث نرم‌افزاری و فنی هم دست شما کارشناسانی است که امیدواریم کمک کنید تا ازدواج‌ها و بنیان خانواده‌ها پایدارتر شود. 
کامیاب همچنین از احداث یک مکان برای میزبانی چنین اجلاسی در آینده نزدیک خبر داد: یک کمپ توانمندسازی هم داریم در سپیدان احداث می‌کنیم و چیزی حدود 40 میلیاردتومان پیش‌بینی اعتبار کرده‌ایم و امیدواریم تا انتهای سال 99 فاز یک آن به بهره‌برداری برسد. این کمپ هم از سال 1400 می‌تواند میزبان گردهمایی‌ها و نشست‌های بزرگ‌تر باشد و مدیریت آن هم قطعاً به عهده جوان‌ها گذاشته خواهد شد.
وی در پایان گفت: امیدوارم شیراز در آینده هم میزبان چنین اجلاسی در حوزه جوانان باشد. از جوان‌های خوب ما که میزبانی شما را برعهده داشتند و در رأس آنها جناب آقای دکتر رضایی قدردانی می‌کنم. همچنین لازم است از اصحاب رسانه هم که در این چند روز با ما همکاری خوبی داشتند، تشکر کنم.
حاتمی: نمایندگان مجلس باید مشاوره ازدواج را قانونی و اجباری کنند 
رئیس سازمان نظام روان‌شناسی کشور نیز در این مراسم گفت: مشاوره ازدواج و خانواده باید بومی‌ و مبتنی بر فرهنگ ایرانی اسلامی ‌باشد. دکتر محمد حاتمی ‌در اختتامیه اولین دوره دانش‌افزایی مدیران مراکز مشاوره ازدواج و خانواده با اشاره به اینکه شهر شیراز به عنوان قطب روان‌شناسی در کشور از اساتید برجسته بالایی در این حوزه برخوردار است، اظهار داشت: قریب به یک هزار مرکز تحت پوشش معاونت ورزش و جوانان است که براساس آمار، این میزان نسبت به گذشته تحول بزرگی در امر مشاوره پیش از ازدواج‌ها و خانواده داشته است که توسط دو نهاد سازمان نظام روان‌شناسی و معاونت ورزش و جوانان کشور در کنار یکدیگر انجام می‌شود.
محمد حاتمی ‌با اشاره به اینکه تاریخچه مراکز خدمات تخصصی مشاوره خانواده در وزارت ورزش و جوانان از سال ۷۴ است که با تغییر و تحولاتی روبه‌رو بود که بیشترین این تغییرات در زمینه ارائه خدمات بوده است، اظهار داشت: سازمان نظام روان‌شناسی کشور سه وظیفه را دنبال می‌کند که به عنوان‌یک نهاد استاندارد اولین وظیفه آن تعیین کردن معیار‌ها است.
رئیس سازمان نظام روان‌شناسی همچنین با اشاره به اینکه مراکزی در حوزه وزارت ورزش و جوانان فعالیت دارند و اساتیدی که رؤسای این مراکز هستند از بهترین اساتید دانشگاه‌اند، گفت: با توجه به اینکه مسئله مشاوره ازدواج جوانان از اهمیت بالایی برخوردار است، بر این اساس تخصصی بودن را در دستور کار قرار دادیم که در راستای آن افرادی در این حیطه فعالیت کنند که از اهلیت بالایی برخوردار باشند و دارای توانمندی‌های زیادی باشند و تجربیات خود را به سایر افراد انتقال دهند.
وی با بیان اینکه در زمان اختلاف نظر در یک موضوع باید به یک دیدگاه واحد رسید و با توجه به اینکه در مجموعه سازمان نظام روان‌شناسی در زمینه موضوع تخصص جدی هستیم، در آینده نیز به کمک ‌وزارت ورزش در حوزه خانواده‌ این طرح را عملیاتی خواهیم کرد که در در وهله اول توانمندسازی مراکز تخصصی و در وهله دوم علاوه بر اینکه مراکز مشاوره تخصصی را توسعه خواهیم داد، پروانه تخصصی ازدواج خانواده را به افراد بدهیم. 
حاتمی ‌اشاره کرد: در حال حاضر تعداد ۶ هزار نفر در صف دریافت پروانه تخصصی ازدواج و خانواده هستند که در آینده از ظرفیت‌های این افراد در خصوص اجرایی شدن طرح‌های مهم و برگزار نمودن دوره‌ها استفاده می‌شود. 
این مقام مسئول در ادامه سخنان خود اظهار داشت: یکی از عواملی که موجب می‌شود آسیب‌های اجتماعی رواج یابد و یکی از عواملی که موجب می‌شود نرخ طلاق در یک جامعه افزایش یابد یا به تعبیری شیوع آن در جامعه بالا باشد و به عنوان رده دوم در کشور قرار دار‌د، به معنای قرار گرفتن در یک بحران است. باتوجه به اینکه مشاوره ازدواج در کشور باید اجباری شود اما باید بین مشاوره ازدواج واقعی که توسط مراکز تخصصی ارائه می‌شود با سایر مراکز  تفاوت قائل شد.  
حاتمی ‌یادآور شد: مشاوره طلاق یکی از ضرورت‌هاست؛ اما با این شیوه که قوه قضاییه در پیش گرفته است نه تنها اینکه به مشاوره طلاق کمکی نمی‌کند، بلکه موجب به وجود آمدن مشکلاتی خواهد شد. از سوی دیگر، وقتی مراکزی را خود قوه قضائیه ایجاد می‌کند که به صورت اجباری زوجین دارای مشکل به این مراکز مراجعه کنند به گونه ای نوعی تعارض ایجاد می‌شود و با توجه به اینکه مهم ترین اصل در کار مشاوره اعتماد است، این اعتماد خدشه دار می‌شود. با توجه به اینکه مراکزی که تحت نظر قوه قضائیه هستند از نگاه تخصصی و قانونی دارای تعریف هستند و در قانون تنظیم خانواده، در قوه قضائیه این مسئولیت را برعهده دارد؛ اما این موضوع مطرح نشده است که خود این مراکز را راه اندازی کنند، بلکه کارشناسان روان‌شناسی که سازمان نظام روان‌شناسی آنها را مشخص می‌نماید و این وظیفه برعهده افرادی است که دارای پروانه هستند؛ این در حالی است که مدلی که در وزارت ورزش و‌جوانان اجرا می‌شود در آینده نیز شامل قوه قضائیه و حیطه پزشکی و همه ارگان‌ها خواهد شد و گام به گام کلیه مشکلات رفع خواهد شد. 
او در ادامه اشاره کرد: مجلس شورای اسلامی‌ این موضوع را ابلاغ کرده است که مراکز مشاوره حمایتگر مردم هستند و ‌در صورتی که اشتباهی رخ دهد باید حمایتگر مردم بود.
رئیس سازمان نظام روان‌شناسی با بیان اینکه نمایندگان مجلس باید مشاوره ازدواج را قانونی و اجباری کنند، گفت: تنها مرجعی که صلاحیت این اقدام را دارد از نگاه کارشناسی نظام روان شناسی، معاونت وزارت ورزش و جوانان است که در این حوزه یک نگاه علمی‌ و صادقانه وجود دارد.  
حاتمی‌ در پایان اضافه کرد: در حال حاضر با پدیده‌ای به نام فضای مجازی مواجهیم که غیر قابل کنترل است و در این فضا افراد بسیار زیادی خود را روان‌شناس، روان‌درمانگر یا مشاور خانواده معرفی می‌کنند که در این راستا با مشارکت واحد پیشگیری از تخلفات سازمان روان‌شناسی اقدامات بسیار مثبتی در این خصوص صورت گرفته است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی